Beyni Rahatlatmak İçin 6 Basit Filoji Tavsiyesi

filoji-tavsiyeler

1. Daha huzurlu bir mekan yaratmak için evinizdeki eşyaların yerini değiştirin. Fazlalık sayılan ve kullanmadığınız eşyaları çıkarın. Ya da bunlar size zor geliyorsa, normalde evin içinde hiç oturmadığınız bir odaya, bir koltuğa, sandalyeye oturun ve orada vakit geçirin. Evinizinde farklı bir konumda vakit geçirmenin ya da evin düzenini değiştirmenin yarattığı farklılığın getireceği huzur hali sizi şaşırtacaktır.

relaxing

 

2. Sizin çektiğiniz ya da internetten bulduğunuz rahat hissetmenizi sağlayan manzara fotoğraflarını içeren bir kolaj yapın ve bunu bastırarak çerçeveletin. Her zaman görebileceğiniz bir konuma asın ya da çalışma masanızın üzerine koyun. Kendinizi daralmış hissettiğinizde bu fotoğrafları inceleyin ve usulca orada olduğunuz düşüncesine kendinizi bırakmaya çalışın. 5 dakika sonra ruh halinizi tekrar kontrol ettiğinizde, kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız.

photo-256887_960_720

 

3. Her gün kendinize özel olarak ilan ettiğiniz 1 saatiniz olsun. Ancak bunu sadece lafta değil, programlı olarak not olarak yapmalısınız. Örneğin, ertesi gün saat 21.00 ile 22.00 arasını kendinize kitap okuma saati olarak ilan edin ve yarın ki planınızı buna uyarak yapın. Resim yapma, yeni bir hobi edinme, yürüyüşe çıkma ya da bir kendini geliştirme amaçlı bir konuyu araştırma gibi bir çok farklı alternatifle kendinize ayırdığınız 1 saatinizi dolu dolu geçirebilirsiniz.

beautiful
4. Doğada vakit geçirin. Modern insan her ne kadar köklerinden gelen özünü reddetse de, bizler aslında doğanın birer parçalarıyız ve ona hala bağlıyız. Doğanın, insan halet-i ruhiyesi üzerinde her daim büyük tesirinin olmasının sebebi de budur. Düşüncelerinizin sizi daralttığını hissettiğiniz zamanlarda, çıkın ve bulabildiğiniz en yakın parkta bir banka oturarak ağaçların ve kuşların sesini dinleyin. 15 dakika sonra dahi farkı hissedeceksiniz.

beach

5. Size hiçbir şekilde faydası dokunmayacağını bildiğiniz bir iyilik yapın. Günümüzde yaptığımız tüm eylemler gibi iyilikleri de bir çıkar gözeterek yapıyoruz. Oysa ki, karşılıksız iyilik yapmak dini, ya da felsefi bir doktrinden öte insanı içten bir şekilde mutlu edecek nadir güçlerden biridir. Bugün ya da yarın dışarı çıktığınızda ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz birine hiç karşılık gözetmeden bir yardımda bulunun.

agac

6. Sevdiğiniz birini rastgele arayın ve kendinizi nasıl hissettiğiniz, onun hakkında neler düşündüğünüzü dürüstçe anlatın. Okurken kolay gibi gözüken bu tavsiyeyi, gerçek hayatta uygulamanın sizi ne kadar zorlayacağına şaşıracaksınız. İlk başta  biraz şaşırsa da, garip bir şekilde aradığınız kişi size aynı şekilde sevecen ve içten yaklaşacaktır.

iphone

Bu konuşmayı yaptıktan sonra kendinizi anında daha iyi ve tazelenmiş hissedeceksiniz. Çünkü aşılamaz gibi görülen engeller ve içinden çıkılamaz gibi hissettiren düşünceler aslında sandığınız kadar size özel ve kurtulunamaz değiller ve bazen çözüm sadece bir telefon kadar uzağınızda…

filoji-tavsiyeler

Son olarak hayatın geçiciliğinin farkına varın. Bu tavsiye size çok basmakalıp ve sıradan gelebilir. Ancak farkındalığa giden yolda ilerledikçe, sıradan olan şeylerin aslında arayışınız temelini oluşturan esas şeyler olduğunu farketmeye başlayacaksınız. Filoji.com yazdığım çoğu yazıda şükretmenin önemine vurgu yapmamın altında yatan asıl sebepte budur. Garip bir şekilde şükretmenin daha kötü durumdakilere bakarak, kendini iyi hissetme ve ego şişirme aracı olduğunu düşünenler var. Hayır. Şükretmek, şuan burada olduğunuzun bilincine varışınızın nişanesidir.

filoji-kelebek

Düşün! Dünya güneşin etrafında 107.000 km/saat hızla, güneş saman yolu galaksisinin etrafında 900.000 km/saat hızla dönerken ve samanyolu yerel galaksi kümesini oluşturan diğer tüm diğer galaksilerle birlikte, 150 milyon ışık yılı uzağımızdaki bir süper galaksi kümesine doğru 3.000.000 km/saat hızla ilerlerken, karadelikler, çarpışan gezegenler, meteor yağmurları ve radyasyon salınımıyla dolu uçsuz bucaksız bu uzayda, “şuan” da varolarak bu satırları okuyabilecek yetiye sahipsin. Şükretmek farkında olmaktır. İşte bu farkındalığa vardığınızda hiçbir şey gözüktüğü kadar “zor” gelmeyecek…

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar