Gelin Hep Birlikte Logan Filmi Nasıl Ortaya Çıktı İnceleyelim!

logan-wolverine-3-movie

Hepimizin bildiği gibi, geçen hafta vizyona giren ve daha sadece ilk haftadan 247 milyon dolarlık hasılat yapan ”Logan” filmi hepimizin gönüllerinde taht kurdu. Şahsen benim ve giden çok kişinin beğenisini kazanıp, seyircileri sıkmadan harika bir görsel şölen yaratmıştır. Fakat filmin senaryosunun nasıl yazıldığı ve hangi hikayelerden türediği de merak konusu. Bildiğiniz gibi, çoğu süper kahraman filmi en az bir çizgi roman hikayesine dayalı olur ve Logan filmi iki tane büyük hikaye olan ‘Death Of Wolverine’ ve ‘Old Man Logan’dır. Filmin senaristleri olan Scott Frank ve aynı zaman da yönetmen olan,James Mangold ve Michael Green bu iki hikayeyi harmanlayıp, biraz kendilerinden bir şeyler koyarak, ortaya bir hikaye çıkarmışlardır. Şimdi bu hikayelerle filmin bir karşılaştırmasını yapmak ve bu hikayelerin konusundan kısaca bahsetmek istiyorum.

Old Man Logan

Mark Millar tarafından 2009’da yazılan bu mini-seri çizgi roman camiasında büyük olay yaratmış, hatta yıllar sonra kendi serisine kavuşmuştur. Konusu ise, kötülerin birleşip süper kahraman soykırımı yaptıkları ve Amerika’yı kendi aralarında paylaştıkları alternatif bir gelecekte geçer. Bu gelecekte sadece Wolverine ve Hawkeye gibi azınlıkta olan süper kahramanlar sağ kalmıştır. Wolverine kendini süper kahramanlıktan soyutladıktan sonra bir aile kurup çiftçilik yapmaya başlar ama başında olan bazı sorunlardan dolayı istemsizce de olsa Hawkeye ile birlikte kötüler iktidarında olan bir Amerika turu atmak zorunda kalır ve hikaye burada başlar.

old-man-logan-featured

Filmde Old Man Logan’ın etkileri orta diyeceğimiz bir şekilde görülür. Bildiğiniz gibi, Marvel karakterlerinin çoğunun hakkı Marvel Stüdyoları’nda olduğu için sürüsüyle karakteri filmde göremedim ve bunun eksikliğini filmde büyük oranla hissettim. Mesela, orijinal hikayede olan süper kahraman katliamı yerine, filmde ortaya çıkan bir virüsten dolayı oluşan hastalık mutantların yok olmasına yol açmıştır. Gene filmde ise, Charles Xavier’ın da nörodejenerasyon hastalığı yüzünden psişik krizler geçirip X-Men’i öldürmesiyle mutantların soyu yok olmanın eşiğine gelmiştir ve Charles bu işin tuzu biberi olmuştur. Orjinal hikayede ise, Wolverine, Spider-Man’in düşmanı olan Mysterio tarafından çeşitli illüzyon oyunlarıyla kandırılıp, X-Men’i istemsizce katletmiştir. Ayrıca, küçük ama önemli bir fark olarak, çizgi romanda Logan, yaptığı ölümlerden sonra Wolverine ismini kullanmayı bırakmıştır ve hikayenin sonuna kadar bu ismi ne kullanmayı ne de bu isimle anılmayı reddetmiştir. Filmde ise gerçek ismi olan James Howlett adını kullanmıştı, bu durum artık hafızasının tamamen yerine geldiğini seyirciye gösterir. Son olarak, film ile hikayenin arasındaki benzerlik ise Logan’ın savaşmaktan yorulmuş olması ve Charles Xavier ile hayatının son günlerini mutlu mesut geçirmek istemiştir. Hikayede ise yeni kurduğu ailesiyle birlikte.

Death Of Wolverine

Bu hikaye, Charles Soule tarafından yazılmış olup Marvel evreninde bazı değişikliklere sebep olmuştur. Bu macerada, Wolverine artık ölüyordur. İçinizden hadi canım bütün büyüyü bozdun seslerini şimdiden duyuyorum. Wolverine, burada yine kaptığı bir virüs yüzünden iyileşme yeteneğini kaybeder ve artık o da sıradan bir ölümlü olur. Bu haberin yayılması, Wolverine’in düşmanlarını harekete geçirir ve hepsi onu avlamaya başlar. O da son savaşını verip ölmek istiyordur. Şimdi değineceğim önemli nokta ise, film ve bu hikayedeki virüsün arasındaki farktır. Gözlemlediğim kadarıyla, senaristler Wolverine’in iyileşme yetisinin azalmasını ve ölüme doğru gitmesinin yarısını bu hikayeden almıştır. Çünkü yeteneğinin yavaşlaması Old Man Logan’dan alınan bir etmendir. Burada ise tamamen kaybeder. Hikaye’de ki virüs mikroevrenden gelen nanobotlardır ve Wolverine’in DNA’sına karışıp onun iyileşme yeteneğini yok etmiştir. Filmdeki virüs ise, Weapon X programının halefi olan Zander Rice tarafından yayılan ve mutantları bitiricek olan ”Legacy Virus”dır. Filmde Legacy Virus ise Logan’ın adamantium iskeletinin erimesine yol açmış ve güçlerini minimum dereceye indirip gittikçe yaşlanmasına yol açmıştır.

wolverine-hugh-jackman

Sonuç olarak, bu üç hikayeden çıkarabildiğim ortak nokta: Ne kadar her şeyi geride bırakıp gitmek isterseniz gidin, bu hayatta geride bıraktığınız sorunlar döne dolaşa sizi bulacaktır. İster 1 yıl sonra ister 50 yıl ama mutlaka bulur. Ayrıca, her ne kadar Logan filmi bu iki çizgi romandan esinlenmişse de, sinemadan çıktıktan sonra kendi kendime hiç daha iyisi olabilirdi demedim çünkü gerçekten bu iki hikayeden ortaya bağımsız ve bir ihtimal orijinal denebilecek bir hikaye ortaya çıkmıştır. Sanırım, Fox 17 yıl sonra fareyi yakalamayı başardı.

Yorumlar