Göbek Deliğinize Göre Siz Hangisisiniz?

göbek deliği

Göbek estetiği mi? Bilim adamlarının yıllardır inceleme yaptıkları; Çoğunlukla, dışa dönük(çıkıntılı) ve içe dönük( çukur) olarak nitelendirdiğimiz göbek deliği ve estetiğine ilişkin bulgular oldukça şaşırtıcı!

Ancak sizin için göbek deliğinin tek işlevi içerisinde pamuk biriktirmekten ibaretse bir daha düşünün deriz! Konu ilginizi yeterince çektiyse, bizce bu listeye bir göz atın!

O minik umbiliküsünüzün sizinle ilgili söyleyeceği birkaç şey varmış da bizden söylemesi! Üstelik, şaşırtacağının garantisini veriyoruz…

 • Ateşlisiniz!

belly tumblr ile ilgili görsel sonucu

Bazı göbek deliği biçimleri var ki diğerlerine kıyasla çok daha seksi bir görünüme sahipler! Gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar, göbek delikleri ve biçimleriyle ilgili ilginç sonuçlar ortaya koyuyor üstelik! Helsinki Üniversitesi araştırmacılarından Aki Sinkkonen, ”T”şekilli veya oval ve dikey olarak tanımlayabileceğimiz formdaki göbek deliklerini daha estetik bulabileceğimizi söylüyor.

Çok dışarıda ve oldukça çıkıntılı biçimdeki göbek deliği mi? Pek estetik göründükleri söylenemez ne yazık ki… Aynı şekilde; çok içeriye doğru ve derin biçimli göbek delikleri için de estetik bir görünüme sahip oldukları söylenmiyor.

Dahası, Aki Sinkkonen, kadınların göbek deliğine bakılarak üreme sağlık durumları hakkında bazı çıkarımlarda bulunabildiğinin mümkün olduğunu belirtiyor! Aki Sinkkonen: “ Umbilikus (göbek deliği) simetrisi, şekli ve pozisyonundan yola çıkılarak ; gebelikte, bebeğin görünümünü fiziksel olarak etkileyen ya da organ ve sistemlerinin işlevini bozan ve bebekte sakatlığa sebep olabilen bir hastalık olan kalıtsal fetal anomali riski de dahil olmak üzere, kadınlarda üreme ve doğurganlık potansiyelleri üzerine tahminler yapılabilir.”

 

 • Bir Karolina Kurkova Değilsiniz!

karolina kurkova belly button ile ilgili görsel sonucu

İnsanlar da dahil olmak üzere tüm memeli canlılar göbek deliğine sahiptir. Çünkü her birimiz bir zamanlar; besin, oksijen, karbon monoksit ve dışkı transferi gibi ihtiyaçlarımızı karşılayan bir organ olan göbek bağı ile annelerimize bağlı yaşıyorduk. Bu bağın düşmesinden sonra karnımızın ortasında oluşan çukurla, diğer bir değişle göbek deliğiyle yaşamaya devam ediyoruz. Ancak bu işte bir terslik var! Neden mi? Çünkü Süpermodel Karolina Kurkova’nın göbek deliği yok. Bunun sebebi ise, kendisinin bebeklik döneminde geçirdiği bir cerrahi operasyonla göbek deliğinin alınması.

Söylentilerin doğru olup olmadığı bilinmese de, ünlüler cemiyetinden göbek deliğinin cerrahi operasyonla alındığı söylenilen bir başka isim de: Alfred Hitchcock!

 

 • Enişte Göbeğiniz Hayırlı Olsun!

  göbekli sahilde adam ile ilgili görsel sonucu

Hemen hemen herkeste zaman zaman göbek deliği pamuğu oluşumuna rastlanabilir. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, beyefendilerimizde hanfendilerimize kıyasla bu durumun örnekleri kendini daha fazla gösteriyor. “The Telegraph” gazetesinde 2009 yılında yayınlanan bir makalede, Avustralya’da yapılan bir araştırma ve sonuçları şöyle ele alınmış; 5000 kişiden alınan göbek deliği pamuğu örnekleri inceleniyor ve tüylü bir göbeğe sahip orta yaşlı fazla kilolu bir adamdan alınan göbek deliği pamuğu örneği ile giysi kumaşlarından gelen parçaların göbek deliği etrafındaki tüylerde kendine yer bulduğu daha sonra göbek çukuruna geçerek biriktiği sonucuna varılıyor. Sizin de göbeğiniz tüylüyse, artık göbek deliğinizde biriken pamukçuğun sebebini biliyorsunuz en azından…

 • “Yeni Atlet Almış!” Göbek Deliği!

  erkek atlet ile ilgili görsel sonucu

“Medical Hypotheses” gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yeni alınmış giysiler ve atlet veya içlik gibi iç çamaşırları eski olanlarına kıyasla göbek deliği pamuğu oluşumuna daha fazla neden oluyor. “New Scientist” gazetesinde yer alan bir makaleye göre ise, eski giysileriniz pamuk oluşumuna sebep olmuyor.

 • Hamilesiniz! Bebiş Kız mı Erkek mi?

  hamile göbeği ile ilgili görsel sonucu

Göbek deliğiniz doğuştan çıkıntılı (dışa dönük) veya çukur( içe dönük) olabilir ve herhangi bir şekilde biçimi değişmez. Ancak gebelik, göbek deliği biçiminizin değişmesine neden olabilir. Gebelik sürecinde karnın genişlemesi, çukur biçiminde olan göbek deliğinizi ortaya çıkarıp çıkıntılı bir biçim kazanmasına sebep olabilir. Cleveland Üniversitesi Hastaneleri’nde doktorluk yapan kadın doğum uzmanı Dr. Karen Marie Jaffe, göbek deliği biçiminin gebelikte değişmesi gibi durumların doğumdan sonra düzeldiğini ve göbek deliğinin eski biçimini geri kazandığını söylüyor.

 • Çok Hızlısınız!

  runner fast ile ilgili görsel sonucu

Göbek deliğinizin pozisyonundan yola çıkılarak, ne kadar hızlı koşabileceğiniz veya yüzebileceğiniz belirlenebilir. Bu şaşırtıcı tez Duke Üniversitesi’nde araştırmacılık yapan Andre Bejan tarafından öne sürülüyor. Aynı boylardaki iki koşucu veya yüzücü göz önüne alındığında, Andre Bejan, “ dikkate alınması gereken tek özellik boydur diyemeyiz. Kişilerde göbek deliği pozisyonunun da dikkate alınması gerekir.” Diye belirtiyor. Belki de bu durum, önde gelen seçkin koşucuların neden Afrika kökenli olduklarını açıklayabilir niteliktedir. Afrika kökenli insanların Avrupa kökenli insanlardan daha uzun bacak boylarına sahip oldukları görülmektedir ki bu da göbek deliklerinin beyaz ırktan insanlara kıyasla 4.575 santimetre daha yukarıda olduğu anlamına gelir.

 • Bakteri Taşıyorsunuz!

  dirty belly button, ile ilgili görsel sonucu

İnsan vücudu hatta vücudumuzu saran deri milyonlarca bakteri taşır ve bu durum göbek deliği için de geçerli tabii… Toronto Star gazetesinde yayınlanan bir makeleye göre göbek deliğimizde birbirinden farklı 1400 çeşit bakteri gizleniyor. İnanıp inanmamak size kalmış bizden söylemesi; Temizlenmeyi unutmayın!

 

 • Bizdensiniz!

  sexy belly button

Göbek deliğiniz çukur (içe dönük) mu? Çoğunluğu oluşturan kişilerden biri de sizsiniz. Dünya genelindeki insanların yüzde doksanı çukur göbek deliğine sahip!

 

KAYNAK

 

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar