Güçlü Bir Anneye Sahip Olanlarda Görülen 13 Özellik

Eger Bu Özellikler Sizde de varsa, Güçlü bir Anneye Sahipsiniz Demektir

Anne

Güçlü bir anneye sahip olduğunuzu fark etmek erken yaşlarda mümkün olmayan, büyüdükçe ve hayatın zorluklarıyla karşılaştıkça farkına varılabilen bir durumdur. Annenizin gücünü, büyüyüp de size kattığı şeyleri fark etmeye başladığınızda keşfedersiniz. Güçlü bir anne karakterinizi karakterinden izlerle donatacak ve sizi zorlu hayata hazırlayacaktır. Aşağıda sıralanan özelliklerin sizi betimlediğini düşünüyorsanız, annenizi kalpten öpmenin zamanı gelmiş demektir.

1.Dinlemesini Bilirler

Çünkü güçlü anneler çocuklarının ne dediğini her zaman dinlerler. Dünyanın en saçma şeyini anlatıyor olsalar bile onlara kulak verir, onlara söylediklerinin önemli olduğunu hissettirirler. Bu şekilde yetişen bir çocuk da insanların söylediklerine her zaman kulak verecek, her fikre saygı duyacak, dinleme meziyetine, hoşgörüsüne sahip olacaktır.

anne

2.Ailelerine Önem Verirler

Çünkü kendileri anneleri tarafından anneliğin ve babalığın ne kadar önemli olduğunu görerek, bilerek yetişmişlerdir. Güçlü bir anneden gördükleri bu davranış, onlara da aynısını yapma gücü aşılar, ailelerine sımsıkı sarılırlar.

aile

 

3.Söz Veriyorlarsa Tutarlar

Belki de güçlü bir annenin çocuğuna öğretebileceği en güzel şeydir bu. Ne olursa olsun verdiği sözün arkasında durma erdemine sahip olmak, annenize minnet duymanız için yeterli bir sebeptir.

anne ve bebek

 

4.Kendilerini Ezdirmezler

İnsanları, size nasıl davranacakları konusunda eğitebilirsiniz. Güçlü bir annenin çocuğu bunun ilk eğitimini annesinden almıştır zaten. Kendilerine saygısızlık yapılmasına asla izin vermeyen güçlü kadınların çocukları için fırtınanın şiddetinin bir önemi yoktur.

aile

 

5.Bazen Bırakıp Gitmek Gerektiğinin Farkındadırlar

Kendine zarar veren bir ilişkiyi yürütmeye çalışmak, sevmediği bir işte debelenmek, zehirli bir arkadaşlığı devam ettirmek… Güçlü anne çocukları bu cümlelerin öznesi olmazlar ve onlar zamanı geldiğinde yürüyüp gitmek gerektiğini çok iyi bilirler.
bebek

 

6.Kendine Değer Veren, Kendini Seven İnsanlar Olurlar

Sizi koşulsuz, şartsız seven ilk ve belki de tek insan annenizdir. Size ne kadar çok sevildiğinizi ve sevilmeye layık biri olduğunuzu hissettiren de kesinlikle O’dur. Güçlü bir anne, insanın kendisini sevmesinin, kendisiyle barışık olmasının önemini bilir ve bunu çocuğuna aşılar. Kendisini seven, kendisiyle barışık insanlar güçlü annelerin eseridir.

anne

 

7.Hatalarını İtiraf Etmeyi Bir Ego Meselesi Haline Getirmezler

Bu vazoyu sen mi kırdın? Halıya sen mi boya döktün? Hepimiz bu sorularla karşılaştık ve ilk seferinde büyük olasılıkla yalan söyledik veya suçu küçük kardeşimizin üzerine attık. Ancak güçlü bir anne, size hatalarınızı cesurca itiraf etme, yaptığınız şeylerin sorumluluğunu üstlenme ve arkasında dimdik durabilme gücü verecektir.

anne

 

8.Kendi İşlerini, Sorunlarını, Problemlerini Kendi Başlarına Halletme, Çözme Eğilimindedirler

Odanızdan kardeşinize “Bana su getirsene.” diye bağırdığınızı hayal edin, annenizin tepkisi %99 “Senin ayağın yok mu?” olacaktır. Sofrada tuzu istediğinizde, annenizin  “Senin elin yok mu?” dediğini anımsıyor musunuz? Mesaj gayet nettir, dünya senin etrafında dönmüyor ve insanlar senin hizmetçin değil. Kendi işini kendin gör.

anne

 

9.Güçlü Annelerin Çocukları Kendilerini Özel Hissederler

Çünkü güçlü anneler sevgisini göstermeyi, çocuklarına özel olduklarını hissettirmeyi çok iyi bilirler. İnsanları sevmek, kendini sevmeyi bilmeyenlerin meziyeti değildir.

anne

 

10.Hepsinin Hayata Dair Bir Amacı, Bir Hedefi Vardır

Güçlü anneler sadece çocuklarının kendilerini özel hissetmesini, ayrıcalıklarının farkına varmasını, güçlü yönlerini keşfetmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bunları bir hayat felsefesi, bir amaç haline getirmesinde de yardımcı olur. Bunu gözünüze soka soka yapmaz; ama hayata dair bir hedefiniz varsa bunu annenize borçlu olduğunuzu unutmayın.

anne

 

11.Hayır Demesini Bilirler

Hemen hemen hepimiz insanları mutlu etmeye çalışır, çevremizdekiler tarafından sevilmek için çaba sarf ederiz. Bu amaç bizi hayır diyebilme yeteneğinden adım adım uzaklaştırır. Bir adres sorulduğunda dahi bilmediğimizi itiraf etmeye çekinir hale gelebiliriz. Oysaki gerektiğinde ‘hayır’ diyebilmek, samimi insanların başlıca özelliklerindendir. Her ‘evet’ sizi iyiye götürmeyeceği gibi, her ‘hayır’ da sizi kötü bir sonuca vardırmaz. Biri kolayca, çekinmeden hayır diyebiliyorsa bilin ki güçlü bir annesi vardır.

anne

 

12.Cezalandırmak Kadar Ödüllendirmeyi de Bilirler

Yanlışı gösteren uyarılar kadar ödüllendirilen doğrular da bir çocuğun gelişiminde çok önemli rol oynar. Hayatta doğru ve yanlış, iyi ve kötü, ceza ve ödül kol kola yürür.

bebek

 

13.Anneleri, Anneleridir

Güçlü bir anne şunu diyecek veya çocuğuna şunu hissettirecektir: ‘ Beni sevip sevmemen umurumda değil ve senin arkadaşın olmak benim vazifem değil. Ben senin annenim! ‘  Bir çocuğun birçok arkadaşı olabilir ama annesi bir tanedir.

anne

 

Cennet annelerin ayakları altında, bu dünyada ise kollarının arasında. Güçlü bir annenin çocuğu olmanın belirtileri belki sayılabilir ama annemize sarılmak için sebepler saymakla bitmeyecektir.

Yorumlar