Güçlü Bir Karizmaya Sahip Kişilerin Az Bilinen 5 Özelliği

karizmatik-arkadas-adam

Karizmanın çok değerli bir öge olduğu aşikardır. Sosyal ilişkiler ve iş ilişkilerinde kişiliğiniz önemlidir. Kazanan bir kişiliğe sahip olduğunuzda, sadece varlığınız dahi sizi kazanan biri yapabilir. Fakat, diğer insanlarla konuşmak ve onlarla bir bağ kurmak kolay olmadığı için karizmatik olmak her zaman kolay değildir. Yine de, sağlıklı alışkanlıklar edinerek karizmanızı güçlendiren şeylere yönelebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin ve İyi Bir Uyku Çekin

Uyumanın ve düzgün beslenmenin ne kadar önemli olduğunu zaman zaman unutabiliyoruz. Şüphesiz, hayatımızdaki bu iki önemli eyleme dikkat ederek, enerjimizi yükseltebiliriz. Aksi takdirde, oldukça yorgun hissederiz. Yorgun olduğumuzda, daha çok pasif hareketlerde bulunuruz. Kendimizi yorgun hissettiğimizde fiziksel ya da psikolojik olarak en iyi halimizi sergileyemeyiz.

yemek

Bu, beden dilimizin zayıf olduğu ve daha az mana yarattığı anlamına gelir. Bu, ilişkilerimizi daha zayıf bir şekilde yönetmemize ve sosyal riskler almaya daha az istekli olmamıza sebep olur. Sonunda “düşük profilli” bir yaklaşım benimseriz. Her gün, temel ihtiyaçlarımızın tamamının karşılandığı sağlıklı bir rutine uymamız gerekmektedir. Eğer yeterli enerjimiz varsa, başkalarıyla olan ilişkilerimiz çok daha akışkan olacaktır. Bunlar, karizmanızı güçlendiren faydalı alışkanlıklar haline gelebilir. Temel şeyleri atlamayın.

Temas Etmeden İletişim

İletişim sadece sözcüklerle sınırlı değildir. Beden dilimiz her birimiz hakkında pek çok şey söyler. Bu bahsedilen beden dili, karşımızdaki onu dinlediğimizi anlasın diye kullandığımız kafa hareketleriyle ya da zaman zaman tek heceli sözcükler sarf etmekle veya sesle çıkarmakla sınırlı kalmaz. Bu sebepten ötürü, temas etmeden iletişim kurmak çok önemlidir. Eğer ellerimizi cebimizde tutarsak ya da basitçe kollarımızı göğsümüz üzerinde birleştirirsek pasif ya da savunmacı bir tavır sergilemiş oluruz.

konusan-is-arkadaslari

Bazı uzmanların söylediği gibi, bunlar karizmanızı güçlendiren jestler olmadığı için “tuzağa” düşmüş olursunuz. Bu sebeple, karizmanızı güçlendiren faydalı alışkanlıklardan bazıları arasında, ellerinizi jest yapabilecek ve sözlü konuşmanıza yardımcı olabilecek şekilde serbest bırakmak sayılabilir. Bu sayede, beden dilinizi daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Göz Teması

Karizmanızla göz kamaştırmanızı sağlayacak başka bir alışkanlıktan daha bahsedeceğiz: göz teması. Bu, sizi dinleyen kişinin gözlerine bakmanızın önemli olduğu anlamına gelir. Bu temasa dayanarak, karşınızdakilerle daha akışkan bir iletişim kurabilirsiniz.

orta-yasli-bir-arkadas-grubu

Fakat yine de takıntılı bir biçimde dinleyicilerinizin gözünün içine bakmanız gerekmez. Bunu yaparsanız, işin sonunda gergin görünürsünüz. Bu göz temasının dışında, bakmaktan kaçınmamalı ve gözlerinizi yere, karşınızdakinin göğsüne ya da bir o yana bir bu yana çevirmemelisiniz. Dürtüsel bir biçimde doğal olarak göz teması kurmanın yollarını aramanız gerekir.

Manevi Varlık

Karizmaya sahip olmanın, kişiliğimizi nasıl doğru bir şekilde ifade edebileceğimizi bilmeye, bulunduğumuz koşullara göre yansıttığımız özellikleri akıllıca değiştirmeye benzediği söylenebilir. Bu, olmadığımız bir kişi olmaya çalışmakla ilgili değil, davranışlarımızı içinde bulunduğumuz duruma göre uyarlamakla ilgilidir.

meditasyon-yapan-adam-doga-461x285

Diğer bir yandan, nasıl uyum sağlayabileceğimiz konusundaki bu bilgi, bize hem içsel hem de dışsal olarak edindiğimiz bilgiler aracılığıyla verilmektedir. Hepimiz içimizde bulunan ve kullandığımız zaman beceriye dönüşen bir bilgi birikimine sahibiz. Karizmanızı güçlendiren yollardan biri, manevi dünyanızı geliştirmek ve yegane bir hayat felsefesine sahip olmanızdır. Bu tarz bir kültürel ve kişisel geçmişle, her türden insanla bağlantı kurmak çok daha kolaylaşır.

Empati

İçinizde her daim empati duygusuna sahipseniz, bu duygu tekrardan ortaya çıkar ve her zaman için çok faydalı ve gerekli bir duygudur. Bu, dinleyicinizi tanımak ve onu neyin heyecanlandıracağını bilmek kadar basittir. Eğer karşınızdaki insanın ilgisini nelerin çektiğini bilir, onun iyiliğini ister ve onun ilgi alanlarını umursarsanız, bir bağ kurmanız çok daha kolay olacaktır.

yasli-adam-palyacolarla-576x383

İş yerinde sergilediğiniz empati sayesinde, karşınızdakilerle ilişki ve iletişiminiz rahatça sürdürülebilir. Bundan dolayı, konuşmalar daha akıcı ve yakın olacak ve fikir alışverişi yerine monolog gibi süren konuşmalar yaşanmayacaktır.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar