GÜZELLİK İTİRAFI: Siyah nokta çıkarıcıma bağımlıyım!

siyah nokta

Hepimiz sağlıklı bir cilde sahip olmak isteriz. Sağlıklı bir cilt dendiğinde, kapalı ve temiz gözenekler bununla birlikte parlak ve pürüzsüz bir cilt görüntüsü gelir akıllara. Böyle görünen bir cilde sahip olmak; kendimizi iyi ve güzel hissetmemizi, aynı zamanda makyaja olan gereksinimimizin azalmasını, dolayısıyla doğal bir görüntüye sahip olmamızı sağlar. Yalnızca kendimizle olan ilişkimizle kalmayıp, aynı zamanda çevremizle de kuracağımız ilişkilerde daha olumlu ve özgüvenli tavırlar sergilememizi sağlar.

Bunun aksine yağlı bir cilt dendiğinde, siyah ve beyaz noktalarla dolu, gözenekleri açık, yer yer sivilcelerin olduğu, fazla yağlı ve parlak görünen bir cilt tipi hayal ederiz. Açık ve dolu gözenekler oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturur. Hava kirliliğine, toz temasına, makyaj kalıntılarına maruz kaldığımız için bu durumu her birimiz deneyimlemişizdir! Özellikle, siyah ve beyaz noktaların en yoğun bulunduğu bölge burun bölgesidir ve gerçekten çok rahatsız edici olabilir ki son zamanlarda siyah nokta giderme yöntemlerinin yaygınlaştığını görebilirsiniz. En etkili yöntem; komedon çubuğu ( siyah nokta çıkarıcı) ile gözenekleri temizlemektir. Siyah nokta çıkarıcı, iki ucunda yuvarlak halkası olan metal bir çubuktur ve uygulaması oldukça rahatlatıcı ve keyiflidir!

  • Şimdi ise, siyah nokta çıkarıcısına bağımlı yaşayan bir kadının yazdığı itirafla birlikte, dolu gözeneklerin verdiği rahatsızlığın sebep olabileceği olağanüstü hallere şahit olacağız!

Siyah nokta çıkarıcıma bağımlıyım!

“Aynı cilt bakım ürününü son 15 yıldır kullanıyorum. Hayır, bu mumyalanmış bir kavanoz nemlendirici veya parçalanmış bir antika allık değil.  Bu ürün bir siyah nokta çıkarıcı! Neyin nesi bu böyle? Hmm… Sadece yüzümdeki sivilce ve siyah\beyaz noktalar için kullandığım ince bir metal çubuk. Bir cilt bakımı uzmanının, cilt bakımı yaptırmaya gittiğinizde gözeneklerinizi temizlemek için kullanacağı aparatın aynısı. Yalnız, ben kendiminkisini senelerdir banyomda kullanarak biraz hile yapıyorum sanırım… (cilt bakımı uzmanından farkım bu.)

Komedolar, ( komedon çubuğu da, “komedo” yani siyah noktadan geliyor) gözenek ve kıl foliküllerinin bir tür birikinti ile dolu olmasıdır diyebiliriz. Açık gözeneklerin içindekiler; siyah, kapalı gözeneklerin içindekiler ise beyazdır. Siyah nokta çıkarıcı ise, bu birikintileri gözeneklere baskı uygulayarak çıkarabileceğiniz küçük bir alet.

Yağlı bir cilt tipine sahip, yarı İtalyan yarı İrlandalı biri olarak ben, ergenlik öncesi ve ergenlik dönemimde korkunç bir sivilce problemiyle uğraştım. Durumuma son derece üzülen ve çok yakın olduğum büyükannem bana sivilcelerimi giderecek çeşit çeşit yüz yıkama jelleri, kremler, losyonlar alırdı. 11 yaşımdayken bana, dün gece çenemdeki sinir bozucu beyaz noktayı çıkartmak için kullandığım komedon çubuğunu aldı. Her ne kadar, geçen geceki sivilcem 90’lı yılların sonunda geçirdiğim ergenlik dönemimde oluşan sivilceler kadar korkunç olmasa da, o da gerçekten çok kötüydü diyebilirim.

Küçük komedon çubuğuna olan bağımlılığını garip bulan ilk insan benimdir sanıyorum. Seyahat ettiğim zaman bile her daim çantamda taşıyorum. Ara sıra bulamadığımda, kaybettiğimi sanıp soluk alıp vermekte güçlük çekiyorum. Bir defasında, lavabonun arkasına sıkıştı ve 6 ay orada kaldı dolayısıyla ben de yeni bir tane almak zorunda kaldım ve yenisi gerçekten çok kalitesizdi. ( Bu karanlık günlerde birçok siyah noktam vardı)

Siyah nokta çıkarıcımı gerçekten çok çok çoook seviyorum. Biraz sapkın ve tiksinç bir sevgi belki ama sevgi işte. Cildimdeki gözeneklerin üzerine komedon çubuğumu bastırıp, içlerinden çıkan iğrenç şeyi(Solucanımsı eğri büğrü yağlı salgıyı) görmeyi seviyorum.

Peki bu cildim için en iyisi mi? Hayır, Dr. Tanya Kormeili gibi birçok dermatolog, evde siyah nokta çıkarımını uygun bulmuyor. Kendisi, bazı beyaz ve siyah noktaların çok derinde olduğunu ve işlemin doğru uygulanmazsa yara ve iz oluşuma sebep olabileceğini söylüyor.

İnsanlar beni henüz patlatılmaya hazır bir hale gelmemiş bir sivilceyi, siyah nokta çıkarıcımı kullanarak patlatmamla ve kendi yüzümde kızgın kırmızı bir patlamaya sebep oluşumla tanırlar. Aynı şekilde yakınlarım, genellikle banyodaki ecza dolabımın üzerindeki aynada yüzümü uzun bir süre inceledikten sonra ve yüzümün her yerinde tıkalı gözenekler görmeye başladığım zamanlarda “ siyah nokta eğlenceleri” düzenlediğimi bilirler ki bu da genellikle yüzümün her yerinde küçük komedon çubuğu izleriyle banyodan çıkmamla ve erkek arkadaşımın “ İçerde savaş falan mı çıktı?” diye sormasıyla sonuçlanır.

Fakat halen komedon çubuğu kullanımının, siyah noktalardan kurtulmanın en güvenilir yolu olduğunu düşünüyorum. Yüzüme kimyasal ürünleri sürmektense, komedon çubuğuyla yüzümle uğraşarak siyah noktalarımdan arınmaya devam ederim. “Retin- A” adında bir krem kullandım( bende çok işe yaradı) fakat benim onayım herhangi uzmanlık teşkil etmiyor dolayısıyla siz bir dermatoloğa gözükebilirsiniz.

Eğer siz de benim gibi evde siyah ve beyaz noktalarınızdan kurtulmaya kendinizi adadıysanız; aşağıda, işlemi cildiniz için daha iyi kılmak adına birkaç madde belirttim.

  • Sterilize, sterilize, sterilize! Komedon çubuğunuzu, her kullanım öncesi ve sonrası temizleyin. En azından 10 dakika alkölde bekletin. Bu işlem bakteriyel enfeksiyon oluşumu riskini azaltacaktır.
  • Yüzünüze buhar banyosu yapın. Henüz kaynamış bir su buharında yüzünüzü 5-10 dakika bekletin (veya buharlı bir banyoda bekleyin) böylece gözenekleriniz açılacaktır ve çıkarma işlemi kolaylaşacaktır.
  • Yüzünüzü yıkayın! Temiz bir yüz aynı zamanda bakteri riskini azaltacaktır.
  • Nazik olun. Aparatı yüzünüze çok sert bastırarak kullanmayın; gözeneklerinizdeki siyah ve beyaz noktalar kolayca çıkmıyorsa, zorlamayın.
  • Özenli davranın! Çıkarma işlemini tamamladıktan sonra, astrenjan etkili veya akne tedavisinde kullanılan medikal ürünleri işlem gören bölgeye uyguladığınızdan emin olun. Yukarıda da belirttiğim gibi kimyasallara düşkün değilim bundan dolayı ben genellikle çay ağacı yağı( aktarlarda veya güzellik ve bakım ürünlerinin satıldığı mağazalarda bulabileceğiniz doğal antibakteriyel yağ) kullanıyorum.”

KAYNAK

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar