Hangi Kişilik Grubunda Olduğunuzu Biliyor Musunuz? A B C Kişilik Tipleri Ve Özellikleri

kisilik-tipleri

A tipi ve B tipi ve C Tipi Karakter Özellikleri

A tipi kişilikteki insanlar rekabetçidir. Uyum sağlama becerileri, başarılı olma mücadelelerinde agresif bireyler gibi görünmelerine neden olur. Genellikle liderlik pozisyonlarında bulunurlar. Bu bağlamda, bu insanlar pasif olmaya dayanamaz ve dolayısıyla, mümkün olduğu kadar çok etkinlikle zamanlarını doldurmaya çalışırlar. Friedman ve Rosenman hipertansiyon, kardiyak aritmi ve miyokard enfarktüsü ile ilgili kişilik tipini belirtmek için bu terimi kullanmışlardır. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, A tipi kişiler iş hayatı gibi başarı gerektiren alanlarda başarı elde etmeye uygun tiplerdir ancak kalp, damar ve yüksek tansiyon gibi sıkıntılara da eğilimlidirler.

patron-adam-kizgin

Öte yandan, B tipi kişiliği olan insanlar, genellikle sakin, rahat ve güvenlidir. Kötü duygulardan uzak durmaya çalışırlar, ancak tüm olumsuzluklardan kaçmaya çalışmazlar. Genel olarak, bu kişilik tipi daha iyi bir duygusal denge ile ilgilidir, ancak erteleme, genelleme ve çoğu şeye gelip geçici bakma gibi huyları yüzünden, hayatta geri kalma ihtimalleri vardır. Rekabetten, plan yapmaktan veya zorlamalardan hoşlanmazlar. Bu sebeple kişilik olarak sevilselerde, iş dünyasında yükselme konusunda sıkıntıları vardır. Ayrıca sorumluluk gerektiren konularda güven veremezler.

rahat-adam-1

Son olarak C tipi kişilik sahibi insanlar işbirliğine açık, rahat, konformist, mükemmeliyetçi ve çalışkan olarak karakterize edilir. Bu kişiliğe sahip insanlar her ne pahasına olursa olsun çatışmalardan kaçmaya çalışır ve uyum arayışında olurlar. Kendilerine verilen görevleri eksiksizce yerine getirme konusunda iyidirler. Ancak bu huyları onların aynı zamanda zayıf yönüdür. Rahatlayıp negatif duygularını ifade etmezler. Duygusal olarak engelleme, inkar gibi başa çıkma mekanizmaları kullanırlar.

ofiste-stresli-bir-adam

C tipi kişilik, stresli durumlarda ortaya çıkan bir dizi tutum ve davranıştır. A tipi gibi sert veya B tipi gibi rahat bir tavır takınamadıkları için bu stresli durumları kendi iç dünyalarında yaşarlar.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar