Hayata Bakışınızı Değiştirecek Bir Teknik: Pozitif Dil Kullanımı

gulen-adam-5

Kelimeler güçlüdür. Ruh durumumuz üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir ve zihinlerimiz ile kalplerimizde sonsuza kadar kalırlar. Örneğin, birisinin sizi çok mutlu eden bir söz söylediği bir anı düşünün. Eminim bunun sizi ne kadar mutlu ettirdiğini hala hatırlıyorsunuzdur. Şimdi, birisinin size hoşunuza gitmeyen bir şey söylediği bir anı düşünün. Mutsuzluk/öfke hissi bunca zaman sizinle kalmış olabilir.

sikintili-adam

Filozof Luis Castellanos pozitif dil üzerine araştırmaların öncüsüdür. Sinirbilimi üzerine keşiflerini günlük hayatına uygular. Bu manada, insanların hayatlarında harika değişimler yaratan çığır açan stratejiler, araçlar ve pratik çözümler yaratma yetisine sahiptir. Ana araç olarak manyetik rezonans görüntüleme ve destek olarak elektroensefalografiden elde ettiği klinik sonuçları kullanır. Araştırması esnasında beynin sinaptik bağlarının pozitif ve negatif kelimelerin kullanımında nasıl davrandığını inceleyebilmiştir. Sonuç olarak Luis Castellanos eğitimde pozitif dil kullanımının etkisini göstermiştir.

beyin-hackleme

Şimdi size hayatınıza pozitif dilin gücünü uygulamanıza yardımcı olacak beş ana hattı göstereceğiz. Haydi inceleyelim:

Dilinizi değiştirin

Öncelikle konuşmak istediğiniz insana ne aktarmak istediğinizi bilin. Bunu yapabilmek için negatif, onur kırıcı veya aşağılayıcı kelimeler kullanmamaya çalışın. Karşınızdaki insan uygun bir biçimde davranmadığı bir anda, onları eleştirmek veya hislerini incitmek yerine pozitif bir biçimde bunu bilmelerini sağlayabilirsiniz. Yeniden deneyebileceklerini ve harcadıkları eforu takdir ettiğinizi söyleyin. Ayrıca “hiçbir işi beceremiyorsun” veya “salaksın” gibi şeyler söylemeyi de aklınızdan çıkarın. Hepimiz insanız ve herkes saygı hak eder.

beyin-yapisi

Ruh halinizi değiştirin

Motive edici kelimeler listesi hazırlayın (keyif, kibarlık, keşif, takdir, mutluluk, gülümseme) ve duygularınızı değiştirmeniz ya da yönetmeniz gerektiğini hissettiğiniz her an bunları yüksek sesle okuyun. Bu egzersizin ruh halinizi nasıl iyileştirdiğini göreceksiniz. Önemli olan şey dilinizi eğitimle düzenlemektir. Bunun sonucu olarak pozitif bir biçimde iletişim kurma alışkanlığı edindiğinizi göreceksiniz. Buna ek olarak deneyimlediğiniz duyguların farkında olmak size onları daha kolayca ifade edebilmenizi sağlayacak kelimeleri bulmanıza yardım edecek.

kalp-ve-beyin

Negatif etiketlerden kaçının

Birini “aptal” veya “işe yaramaz” olarak etiketlemek başka insanların da onu algılayış biçimini direkt olarak etkileyebilir. Hatta kişi kendini de bu şekilde etiketleyebilir çünkü buna inanmaya başlayabilir. Etiketler insanların bize dair sahip oldukları yargıları şartlandırır; hatta gelecekte ulaşabileceğimiz hedefleri bile şartlandırabilir. Bu nedenle eğer bir insanı etiketlemek istiyorsanız, bunu yapmayın. Fakat eğer bunu yapmak zorunda gibi hissediyorsanız yine de, bunu pozitif ve neşelendirici bir biçimde yaptığınızdan emin olun.

beyin-hackleme-1

Duygularınız aracılığıyla iletişim kurun

Püf noktası az önce bahsettiğimizle ilgilidir. Sadece kendi hislerinizin farkında olmakla kalmamalısınız, başkalarının hislerinin de farkında olmanız önemlidir. İnsanların hisleriyle ilgilendiğinizi göstermen onları neşelendirebilir, kendileriyle ilgili daha iyi hissetmelerini sağlayabilir. Bunun sonucunda hayallerini gerçekleştirme ve zorlukları atlatma gücünü kendilerinde bulabilirler. Kelimelerle insanları güldürebilir, gülümsetebilir, ağlatabilir, çığlık attırabilir, acı çektirebilir ve daha birçoğunu yapabiliriz. Kendi hayatınıza bakış açınızı ve başkalarının bakış açısını iyileştirmek için pozitif dil kullanmaya özen gösterin.

kalp-ve-beyin

Pozitif dil ve iyimserlik

Pozitif dil kullanmak en iyilerimizin bile sonuca ulaşmasını sağlar. Pozitif bir biçimde konuşmak belirli şartlar içerisinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Buna ek olarak, günlük rutininize pozitif dili katmak dünyaya bakış açınızı (daha iyiye doğru) değiştirecek.

Castellanos’un da dediği gibi, hepimiz iyi bir hayat yaşamak ve iyi bir öyküye sahip olma şansını hak ediyoruz. İyi bir geleceğe ve iyi bir duygusal sağlığa sahip olmanın en iyi araçlarından biri kelimelerdir, bu yüzden kendimize ve başkalarına söylediklerimize dikkat etmeliyiz.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar