Hayatı Film Olmuş Otizmli Bir Başarı Abidesi; Temple Grandin İle Tanışın

Otizmli Temple Grandin Kendi Hikayesini Anlatıyor…

temple-grandin-kimdir

Otizmli bir birey düşünün o kadar başarılı ki, hayat öyküsü filme çekilmiş. Karşınızda Temple Grandin. Kendisi, 1947’de Amerika’nın Boston şehrinde normal bir bebek olarak dünyaya geldi. İki yaşındayken beyin hasarı tanısı almış olması nedeniyle, iyi öğretmenleri olan bir anaokuluna yerleştirildi. Ağlama krizlerinden ve üç yaşında olmasına rağmen hiç konuşmamasından şüphelenen annesi onu doktora götürdü: Sonuç, otizm tanısı idi. O dönem otizm hakkında fazla bilgi olmayan ve üzerinde durulmayan bir hastalıktı. Doktorlar karamsardı. İlk önerileri ise, süresiz olarak bir bakımevine kapatılmasıydı. Annesi bu öneriyi reddetti. Evde her gün kızıyla özveri içinde bire bir çalışarak, ona resimli kartlarla hayatı öğretti. Öz bakım becerilerini geliştirmeyi öğretti. Sinir krizlerini kontrol etmesine yardımcı oldu. Grandin’in annesi, konuşma terapisi vermesi için bir doktor ile anlaştı. Temple konuşmayı öğrendiğinde dört yaşına basmıştı.

temple-grandin-resim

Temple, izole yaşamak yerine normal çocuklarla ilkokul ve liseye gitti. Okulda arkadaşları sürekli dalga geçti,alay etti. . Çünkü o, öğrendiği şeyleri sürekli tekrar ederdi. Ancak bir fen öğretmeni, Temple’daki cevheri gördü, çünkü dünyayı herkes gibi görmüyordu. Eksik değil, sadece farklıydı; resimlerle düşünüyordu. Onu teşvik etti, üniversiteye gitmesini sağladı.
Franklin Pierce Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimi aldıktan sonra yüksek lisansını Arizona Üniversitesi’nde Hayvan Bilimi dalında yaptı. 1989’da Hayvan Bilimi alanında doktora derecesini lllinois Üniversitesi’nde yaptı.

Çiftlik Gezisi Hayatının Değişmesine Sebep Oldu

Üniversiteye gitmeden teyzesinin çiftliğinde geçirdiği bir yazsa, onun hayatını değiştirdi. Hayvanlara büyük ilgi duyduğunu fark etti. Onların nasıl düşündüğünü, nelerden memnun ve rahatsız olduğunu anlayabiliyordu. Bu olayın ardından hayvanlara yöneldi. Tasarladığı hayvancılık tesisleri ile büyük başarılar sağladı. Dünya çapında ün kazanmasıysa 1995’te oldu. Temple Grandin, otistik bir birey olarak yaşadıklarını anlatarak otizmle ilgili tüm dün-yada farkındalık yarattı. Kitaplar yazdı, seminerler vererek aileleri otizmli bir insanın dünyayı nasıl gördüğü konusunda bilgilendirdi. Grandin’in hayatı filme de çekildi. Film, yedi Emmy ödülü kazandı Temple Grandin, bugün otizm konusunda dünyanın en ilham verici isimlerinden. Grandin bunu bilinçli aileye ve eğitime bağlıyor ve şöyle söylüyor;

temple-grandin-filmi-resim
Temple Grandin Filminin Dvd Afişi

“Otizmin oldukça geniş bir yelpazesi var. Bir ucunda sosyal konularda zayıf ama dâhl zekasına sahip insanlar var. Bu insanlar dışarıdan garip görünmekle birlikte, bilgisayar programları tasarlıyor, inanılmaz sanat eserlerine imza atıyorlar. Diğer ucundaysa ömür boyunca konuşamayacak bireyler bulunuyor. Eğer ailelerin benim gibi normal zekaya sahip ama duyusal hassasiyetleri olan çocukları varsa onları birebir eğitmeliler. 2-3 yaşındaki otistik bir çocuğu kesinlikle yalnız başına, kendi haline bırakmamalısınız. Onunla birebir ilgilenmek ona hayatı, konuşmayı, adapte olmayı öğretmelisiniz. Dünyayı göstermelisiniz ki, kendini ilgilendirecek konuları bulsun. Teyzemin çiftliğinde bir yaz geçirmek başıma gelen en iyi şeydi. Eğer gitmeseydim, hayvanlarla ilgilendiğimi asla öğrenemeyecektim. Otistik insanlar, size basit gelen şeyleri çok daha farklı görebilir. Çift-likte saatlerce oturup hayvanlar için nasıl daha iyi tesisler yapılabileceğini düşündüğüm zamanları hatırlıyorum. Sonunda bu işten büyük bir kariyer yaptım ve burdayım. Bir otizmli için başarıya giden yolun nereden geçeceğini asla bilemezsiniz”

Sarılma Makinesi Nedir? – Otizm İle İlişkisi

Temple Grandin “Sarılma Makinesinin” de mucidi. Bu makineyi şöyle anlatıyor: “Yaşadığım problemlerden biri duyusal hassasiyet. Yüksek ses kulaklarımı rahatsız ediyor. Beni gürültülü bir markete ya da sokağa çıkardığınızda çıkan sesi tolere edemiyorum. Kendimi sakinleştirmek için vücuduma baskı uygulama ihtiyacı duyuyorum.

sarilma-makinesi
Sarılma Makinesi

Sarılma Makinesi fikrini teyzemin çiftliğinde büyükbaş hayvanları sabit tutmak için kullanılan cihazdan aldım. Hayvanları aşılamak için bu cihaza sokuyorlardı. Üstlerine binen baskıdan yatışıyorlardı. Alet ahşaptandı ama cihazı yastiklarla ya da minderle de yapabilirsem insanlar içinde kullanılabilir diye düşündüm. Tabi ki bunun işe yaradığını önce kendi üzerimde test ederek fark ettim. İçinde 20 dakika geçirince sakinleşiyorsunuz. Yapılan testlerde Otistik çocukların yarısından çoğunda da aynı sakinleştirici etkiyi yarattığı anlaşıldı ve böylelikle “Sarılma Makinesi” doğmuş oldu. Daha sonraları bu mekanizma başka ruhsal rahatsızlıkları olanlarında sakinleşmeleri için önerilen bir çareye dönüştü. ”

Bugün tam 70 yaşında olan Temple Grandin akademik ve iş hayatında elde ettiği başarılar ile tüm otizmli bireylerin önünde bir rol modeli olarak parlayışını sürdürüyor.

Otizm ile ilgili diğer yazılarımızı incelemeyi unutmayın!

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar