“Hayır” Demeyi Öğrenerek Kişiliğinizi Yükseltin

kadın

Hayır demek bencillik değil, gerçekliktir.

Başarılı girişimciler, en büyük düşüşlerinin ‘hayır’ diyemedikleri zaman gerçekleştiğinin farkındalar.

Gündelik hayat; son başvuru tarihleri, aile sorumlulukları ve toplumsal angajmanlarla engellenir. Bu yüzden düzenli olarak “hayır”ın nasıl söyleneceğinin öğrenilmesi nihai çözüm olabilir. Kendinize ve kendi zamanınıza değer verin. Çoğu zaman başkalarını memnun etmek için kendimizi feda ederiz. Kendinize odaklanmak; başarı, motivasyon ve mutluluk, bu özellikleri başkalarına aktarmanızı sağlayacaktır.

hayır

“Yapamam” ve “Yapmam” arasındaki farkı öğrenin.

Hayır demek asla kolay olmaz, ancak bunu bırakmanız için bir fırsat olarak düşünün. Birçoğu kaba görünme korkusu içindedir ve yakılabilecek köprüler içinde başkalarının aşağılamasına izin vermek istememektedir. Bunların hepsi de, ‘hayır’ teslim edilme tarzıyla ilgili yanlış anlamalardır, alanınız ve zamanınız için değer ve saygı ile ilgilidir.

Columbia Üniversitesi Motivation Science Center’ın direktörü Heidi Grant Halvorson, “yapmam” ve “yapamam” karşılaştırmasının farkını belirtti:

“Yapamam” hayır demek için psikolojik rahatlama yöntemi olur.

“Yapmam” ise psikolojik olarak yetkilendiricidir.

Bunlar yalnızca öbekler veya kelimeler değil. İnançlarınızı teyid eder ve yaptığınız işleri neden yapmanızın gerekçelerini ve nedenlerini anımsatır. Hayır derken seçtiğiniz sözcüklerin mimar olursunuz.

kadın

Herkesi memnun edemezsiniz.

Hayır diyeceğiniz için sizi boşveren insanlar olacak. Bırakın. Herkesi memnun edemezsiniz. Kendinize yardım etmeli ve pozitif enerji üretmelisiniz ve bir kere başardığınızda, enerji paylaşılabilir. Fakat bununla birlikte, başkalarına yardım etmeye ve kendiniz için boş vakit bırakmaya çalışıyorsanız, bu mümkün değildir.Bu, siz veya yardım etmeye çalıştığınız kişi için olumlu bir sonuç oluşturmaz.

Hayır demenin pratiğini yapın. Dikkatli bir egzersiz yapın. Başlangıçta suçlu hissedeceksiniz, ancak bir kere hissettiğinizde ve konuyu başkasına göre ele aldığınızda, kısa zamanda ‘hayır’ ın gücünün farkına varacaksınız.

kadın

Yorumlar