Hedef Belirlemenin Size Kazandıracağı 4 Büyük Fayda

hayat

Bunu defalarca duymuşsunuzdur : “Hedef belirlemek başarının ilk adımı”. Hedef belirleme, gerçekleştirmek istediğiniz ve ölçülebilir [beklentileri] ve zaman dilimlerini belirlemek istediğiniz bir şeyi tanımlama işlemidir. Bir hedef belirlemekle ilgili en önemli şey, bu hedefe ulaşmaktır. Olmak istediğiniz bir yere gitmek için bir eylem planı olmalıdır. Yani, yalnızca ne istediğinizi bilmek yetmez, aynı zamanda hedefinize yatırım yapmanız gereken zamanı ve gayreti düşünün.

Doğru hedefe sahip olmak hayatta başarılı olmak için önemlidir. Ancak belki de “başarılı” kavramı biraz belirsiz görünüyor. Bu yazıda, hedef belirlemenin birkaç yararı açıklanmaktadır.

1. Hedeflerinizi belirleyerek net bir yaşam yönü elde edersiniz ve istediğiniz şey her neyse ona yaklaşırsınız.

Hedef, ulaşmak istediğiniz bir yön gibidir. Hangi yöne gideceğinizi söyler; bu yüzden kaybolmaz ya da çevrelerde dolaşmazsınız. Hedefler yaşam planlamasında gerekli araçlardır.

kız

2. Gerçek potansiyellerinizin kilidini açacaksınız.

İlerleme, sadece sizi ilerletmeye motive etmekle kalmaz; aynı zamanda kendinize daha fazla inanmaya başlarsınız. Yetenekleriniz hakkında daha fazla şey bilecek ve bilinmeyen potansiyellerinizi keşfedeceksiniz. Düşündüğünüz şeylere ulaştığınızı göreceksiniz. Yaşamanızın yol boyunca yaptığınız seçeneklerin toplamı olduğunu öğreneceksiniz. Hedefinize doğru attığınız her adımda büyük hayat kitabınıza yeni bir sayfa yazıyorsunuz demektir.

yön

3. Önemli olan şeylere odaklanabileceksiniz.

Gitmek için hangi yönde ilerlemeyi bilmek fark yaratır. Açık bir hedef, yan yollarda vakit geçirmekten kaçınmanızı söyler. Sahip olduğunuz sınırlı süreyi ve enerjinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olur.

ışık

4. Hedefler sizi uzun vadede yönlendirir ve kısa vadede motive eder.

Bir hedef, sizi anlamlı bir hayat sürmeye yardımcı olarak uzun vadede takip eder. Bir hedef belirlemek, kendiniz hakkında düşünmenizi gerektirir ve hayatta gerçekten ne istediğinizi anlamanıza yardımcı olur. Hedef ayarı kişisel, sizin tercihiniz. Kısa vadede, ona doğru atılması gereken adımlara karar vermenize yardımcı olur. Doğru adımları atmak size iyileşme ve motivasyon sağlamanız gereken başarı duygusunu getirir.

karar

Yorumlar