Her Gün Kullandığınız Emojilerin Gizli Anlamlarını Biliyor Musunuz?

Anlam Veremediğiniz Emojiler Artık Netlik Kazanacak!

emojilerin-gizli-anlamlari

Anneannelerimizin, dedelerimizin bile akıllı telefon almasıyla Whatsapp kullanmayan kişi sayısı bir hayli düştü. Duygularımızı, yediğimiz yemekleri ya da aldığımız ürünleri tarif etmek için sık sık emojilere başvuruyoruz. Ancak bazı emojiler var ki ‘Acaba bu neyi ifade ediyor?’ diye düşünmeden edemiyoruz. İşte ilk bakışta anlayamadığımız emojilerden bazıları:

1- Teklifi Kabul Eden Kişi

Emoji Anlamları

Çok kullanılan emojiler içinde yer almasa da bu kızımızı, gelen bir öneriyi ya da istediğiniz teklifi kabul etme anlamında kullanabilirsiniz.

2- Teklifi Reddeden Kişi

Emoji Anlamları

Kullanım alanları arasında dans etme, kendini savunma anlamları da olsa da emojinin yapılış amacı bir şeyi reddetme, hayır deme olarak tasarlanmış.

3- Danışman, Yönlendiren Kişi

emoji anlamları

Her ne kadar ‘Yapçak bir şey yok kanka’ havası taşıyan bir emoji de olsa aslında daha çok ‘Bu taraftan buyurun lütfen’ anlamı taşıyormuş

4- Pirinç

Emoji Anlamları

‘Pirinç görmesem inanabilirdim.’ diyenleri duyar gibiyiz, ne yalan söyleyelim haklısınız da. Ancak Whatsapp, Japonların bir uygulaması olduğu için belki onların pirinçleri böyledir demekle yetinebiliriz sadece.

5- Pirinç Krakeri

Emoji Anlamları

Pirinç krakeri dedikleri de bizim bildiğimiz pirinç patlağı olsa gerek. Belki başka anlamlar da kullananlar olabileceği gibi biz bunu kullanana çok denk gelmedik açıkçası.

6- Baharatlı Pilav

3

Görüntü olarak bildiğimiz bezelye yemeği yanında pilavı andırsa da Japonlar için bu semboller baharat anlamında kullanılmış. Tabi yemek kültürümüz zengin olduğu için çok yönlü düşünüyoruz.

7- Buharda Pişmiş Pilav

Emoji Anlamları

Noddle değil mi bu diyenleri duyuyoruz; evet arkadaşlar noddle. Malumunuz Japonya’da pirinç önemli bir besin olduğu için makarna yerine pilav demek daha kolay gelmiş.

8- Tatlı Patates

5-kopya

Türkiye’de çok olmayan bu besin renk bakımından da patlıcanla karıştırılabilir. Bildiğimiz patates değil de, onun tatlı versiyonu, mora bürünmüş şekli.

9- Karides

Emoji Anlamları

Tavuk butuyla oldukça benzerlik gösterebilecek bu emoji aslında karidesi temsil ediyor. Nerede, ne zaman kullanırsınız orası size kalmış.

10- Balıklı Kek

Emoji Anlamları

Bir çok kişi için şekerlemeyi andıran bu sembol ise balıklı kek. Balıklı kek mi olur demeyin, biz nasıl hamsi turşusu bile yapıyorsak onlar da balıklı kek yapmışlar.

11- Tanabata Ağacı

Emoji Anlamları

Bizim dilek ağacı mantığında olan bu ağaç aslında bambulara üzerinde dilek kağıtlarının yazılmasıyla olan bir gelenek. Eğer ki Uzak Doğu ülkelerindeki ‘Yıldız Festivali’ne atıfta bulunmak isterseniz bu emojiyi kullanabilirsiniz.

12- Pasaport Kontrolü

Emoji Anlamları

Tarafımızca ‘Kitap okuyan şapkalı bir bey’ olarak anlaşılsa da şapkalı bey kitap okumuyor onun yerine pasaport kontrol ediyormuş. Bunu da öğrenmiş olduk, bilmiyoruz demeyiz.

13- Gümrük

Emoji Anlamları

İlk bakışta bilgisayar gibi algılanabilecek o eşya aslında bavul ve gümrük memuru da bavulu kontrol ediyor. Emojinin anlamını önceden çözenlere de buradan alkışlarımızı iletiyoruz.

14- 24 Saat Açık Market

Emoji Anlamları

En gereksiz emojilerden biri olan bu bina, 24 saat açık marketleri temsil için yapılmış. Her ne kadar Türkiye’yle 24 saat açık market konusunda çok bağdaşmasa da yine de kullanmak isteyenler için alternatif sunuyor.

15- Çağrı Cihazı

Emoji Anlamları

Çağrı cihazı dönemine denk gelenler bilir, yeni nesiller ise hayatlarında hiç görmemiş olabilir. Biraz daha nostaljiyi sevenler için yapılan bu emoji geçmişi yaşatmak adına olsa gerek.

16.Lezbiyen ve Gay Çift

Adlarında anlaşılacağı gibi bu emojileri pek açıklamamıza gerek yok sanırım. Artık yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına bu emojileri biraz daha dikkatli kullanırsınız sanırım.

lezbiyen-emoji gey-emojisi

 

Yorumlar