5 Dakikanızı Ayırarak Uygulayacağınız Bu 8 Sabah Rutini Sizi Farklı Ve Başarılı Bir İnsana Dönüştürecek

sabah-rutini

Güne mutlu ve zinde bir şekilde başlamak, tüm gün boyunca bize canlılık verir ve bizi taze tutar. Ama bunu nasıl yapacağız? Zinde kalmak için kazanmanız gereken 10 alışkanlık:

1. Kaslarınızı gevşetin

esneme-hareketleri

İyi bir uyku, vücudunuzdaki yorgunluğu atabilmek ve sizi rahatlatabilmek için yeterli değildir ancak sabahları yapılacak hızlı esneme hareketleri yorgunluğunuzu atmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olur.

Kaslarımızın uyku sırasında daha fazla sertleştiği ortaya çıkarılmıştır. Vücudunuzu esnetmek kaslarınızın gevşemesini sağlar. Ayrıca gevşetilmiş kaslar kan dolaşımını hızlandırır, endişeyi ve stresi azaltır. Boynunuzdan itibaren vücudunuzun her yerini esnetmeye başlayın ve sizi nasıl iyi hissettireceğine şahit olun.

2. Tek alarm sizi uyandırmak için yeterli olmalı

alarm

Buna alışmak biraz zaman alabilir ancak maddeler arasındaki en önemli alışkanlıktır. Alarm çaldığında ertelemek size cazip gelebilir ancak bunu yapmak zamanınızdan çalar ve kalktıktan sonra uyuşuk olmanıza sebep olur. Ertele butonuna basmamayı öğrenin çünkü 10 dakika fazla uyumak sizi geciktirir, bir şeyleri yetiştirmenize engel olabilir ve sizi strese sokabilir. Bu arada alarm sesinizin sizi uyandırabilecek kadar verimli olduğundan emin olun.

3. Biyolojik saatinizi kurun

saat

 

Bazı insanlar aç olsalar dahi her zaman yedikleri saatten önce bir şeyler yemezler. Hafta sonları tıpkı hafta içinde kalktığınız saatte kalkarsanız biyolojik saatiniz kendi içinizde ayarlanır. Şunu da unutmayın: ne kadar fazla uyursanız o kadar fazla melatonin üretirsiniz. Melatonin uykunuzu ve uyku düzeninizi kontrol eden hormondur. Bu yüzden 7-9 saat arası uyumaya gayret gösterin. Bununla birlikte ertele butonuna basmayı da bırakırsanız vücudunuzu iyi bir düzene sokmuş olacaksınız.

4. Uyandıktan sonra sağlıklı alışkanlıklar

limonlu-su

Uyandıktan hemen sonra bir bardak ılık limonlu su içenin birçok faydası vardır. Sindirim enzimlerini arttırır, pH dengesi sağlar ve vücudu temizler. Yemek düzenimizi sağlamamıza da yardımcı olur. Ancak limonu sevmiyorsanız, uyandıktan hemen sonra iki bardak su için.

5. Egzersizlerinizi sabah yapın

spor-yuruyus

Egzersizler vücudumuzu ve enerjimizi canlandırır. Terlemek yeterli egzersiz yaptığımızın bir göstergesidir. Tüm enerjinizi bu egzersizlere harcamayın. Kendinizi zorlamayın, sabahları yapacağınız kısa 10-20 hareket kendinizi dinç ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

6. Yatak odanızdan teknolojiyi çıkarın

yatmadan-once-telefonla-ugrasmak-zararlidir

Uyumadan önce veya uyanır uyanmaz teknolojik aletleri kullanmayın. Bilgisayarınızı, cep telefonlarınızı ve diğer aletleri uzak tutun. Sabah uyanır uyanmaz gelen mesajlara bakmak veya sosyal medyayı kurcalamak istersiniz. Ancak bunun yerine önce duş alın, kahvaltınızı hazırlayın ondan sonra telefonunuza bakın.

7. Kıyafetlerinizi iyi seçin

kadın

Önemsizmiş gibi gelebilir ancak kıyafetleriniz ruh halinizi etkiler. Rahat olmayan kıyafetler içinde rahatça çalışamazsınız. Ancak rahat kıyafetler giyerseniz, kendinizi daha güvenli hissedersiniz ve işlerinize daha iyi odaklanırsınız. Bir de, bir sonraki gün ne giyeceğinizi geceden ayarlayın, böyle yapmak size sabahları vakit kazandıracaktır.

8. Sakin zihinler daha iyi odaklanır

yoga

Yoga veya meditasyon. Yalnızca zihninizi temizlemekle kalmaz aynı zamanda vücudunuzu da yeniler. Gün içerisinde uğraşacağınız şeyler için dikkatinizi arttırır. Yoga veya meditasyon yapabilmek için evinizde sakin bir yer seçin. Ortama hafif müzikler ekleyebilirsiniz. Ancak sessizlik size daha iyi geliyorsa sessiz bir ortamda da yapabilirsiniz.

Yorumlar