Hiçbir Koşul Karşısında Yılmayan Güçlü İnsanların 5 Sırrı

dusunen-adam-1

Bazen hayat çekilmez bir hale gelir. Günler kasvetli, her şey karanlıktır. Umutsuzluğa sürüklenir, çaresiz hissederiz. Sanki bu sis hiç dağılmayacakmış, gün hiç doğmayacakmış gibi gelir. Duvarlar üstünüze üstünüze gelir ve siz sadece her şeyin bitmesini beklerken büyük bir acıyla dolarsınız. Bir daha hiç hayattan keyif alamayacakmışsınız gibi görünse de, aslında bu beyninizin sizde yarattığı yanıltıcı bir korkudur.

Fakat birisi size doğru bir silah doğrulttuğunda birden kendinizi kurtarmak için harekete geçersiniz ve bu sizi kızdıran her şeyi unutur, hayatınıza sımsıkı tutunmak için çabalarsınız. Aslında, hayatın her şeye rağmen yaşamaya dair olduğunu biliyorsunuz. Beyninizin sizi korkularınızla yanıltmasına izin veriyorsunuz.

Hayata karşı güçlü duran insanlara hepimiz imreniriz.Onları takdir ederiz. Nasıl bu kadar güçlü kalabildiklerine şaşırırız. Fakat onlar sizce güçlü olmak için kaç kere korkularına yenilmişlerdir? Kaç kere kırılmışlardır? İşte defalarca kırılmasına, zorlanmasına rağmen pes etmeyen güçlü insanların sırları…

1. Hayat bir hediyedir.

orman2

Yaşıyorsun, nefes alabiliyorsun. Bu hayatta yeni şeyler keşfetme hakkın var, sağlıklısın, maceradan maceraya koşmak için binlerce sebebin olmalı. Nedir seni tutan? Bu hayat bir kez yaşayabileceğin bir deneyim. Bunu sürekli tedbirler alarak, korkarak, kendini istediğin şeyleri yapmaktan mahrum bırakarak mı harcayacaksın? Neyi bekliyorsun? Seni bu karamsarlığa sürükleyen karanlık odalarında saklanmaktansa, dışarı adım atıp hediyene kucak açman için hiçbir engelin yok. İşte güçlü insanlar bunu en iyi bilen kişilerdir.

2. Sevmek dışında hiçbir şey insanı iyileştiremez.

ask

Kendinize sordunuz mu? Belki şuan bu karamsarlıktan sevgisizliğiniz yüzünden kurtulamıyorsunuz. Gerçekten bir şeyi hiç tamamen sevip, karşılıksız iyiliğini düşündünüz mü?

Belki karşılıksız iyilik yapmak, herkesi sevmek bazılarına “aptallık” gibi görünebilir. Ama aslında herkesi severek kendimizi sevmiş oluyoruz. Bunu anlayabilen bireyler, hayata karşı daha dirençli durabiliyor. Çünkü nefret gibi bir duyguyu barındırmak yerine sevgiyi tercih etmek kadar insanı sağlıklı hissettiren bir duygu daha yoktur. Nefret, kin, başkasının kötülüğünü düşünmek sadece insanın kendisine yapabileceği en büyük kötülüktür.

3. Mutlaka yaşanacak daha güzel günler vardır.

arkadaslar

Ne kadar karanlık günler yaşarsak yaşayalım, daha iyi anılar biriktireceğiz. Daha çok sevilecek ve seveceğiz. Bunu bilen, öngören bir insan hiçbir zorluk karşısında kendisini karamsarlığa teslim etmez. Güçlü insanların güçlü olabilmesinin en önemli sebeplerinden biri, gelecekten umutlarını kesmemeleridir.

4. Yaşadığınız zorluklar, kalbinizi kıran insanlar sizin daha iyi bir yaşam sürmeniz için size ilham veren unsurlardır.

uzgun-kadin

Herkes hayatında kötü deneyimler yaşar, hayal kırıklığına uğrar, güveni sarsılır, bir daha sevemeyeceğini düşünür, hatta bazılarının tüm insanlığa olan inancı azalır ve dünyanın daha ne kadar cehenneme dönüşebileceğini düşünür. Bazılarıysa bunların yaşayan herkesin başına gelebileceğinin, tek olmadığının bilincindedir.

5. Ne olursa olsun, hayat devam etmeye değer.

hayat

Güçlü insanlar aynı zamanda yılmaz bir mücadelecidirler. Herkesin bir yaşam amacı vardır. Din, siyaset, sevdiklerimiz, mesleğimiz… Her şey her zaman harika ilerlemez. En sevdiğimiz insanlar zarar görebilir, değerlerimiz yerle bir olabilir, memleketimizden ayrılmak zorunda kalabiliriz. Hayat bir devinimdir. Her şey her an değişebilir. Güçlü bir birey bunun farkındadır. Bu gerçekleri kabullenerek yaşamına devam eder. Fakat onların da pes etmeye yaklaştıkları zamanlar olur. İşte bu kritik an, onları güçlü bir kişi yapan anlardandır. Hatta bazen o anlar insanın dönüm noktası bile olur. Güçlü insanlar hayatlarının ne olursa olsun değerli olduğunu bilirler.

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar