İçe Dönük Olan İnsanların Farkında Olmadıkları 10 Avantajlı Özellikleri

icedonuk-disadonuk

Genelde içe dönük insanların ‘sosyal anksiyete’ye sahip olduğu düşünülür. Fakat böyle bir şey söz konusu değildir. Elbette sosyal anksiyeteye sahip ve içe dönük olan insanlar da vardır. Sadece bu durum her insan için geçerli olmayabilir. İçe dönük insanlar sosyal iletişimlerde, dışa dönük insanlar kadar rahat davranamazlar. İçe dönük bir insansanız ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız, bu yazı size daha iyi hissetmeniz için yardımcı olacak. Şimdi aslında içe dönük olmanızın size kazandırmış olduğu ama farkında olmadığınız 10 özellikten bahsedeceğim. Umarım bu sayede krizi fırsata çevirebilirsiniz.

1.İçe dönük insanlar iyi birer dinleyicidirler.

iletisim

İçe dönük insanlar konuşmadan önce dinlerler. Bir kenardan bulundukları ortamın analizini yaparlar ve kendilerine notlar alırlar ve kendilerini buna göre hazırlarlar. Bu hazırlık konuşmaya daha özgüvenli başlamalarını ve anlatmak istediklerini daha rahat ifade etmelerini sağlar.

2.İçe dönük insanlar kendilerine güvenirler.

icedonuk

İçe dönükler bağımsız yaşamayı severler. Kendi ihtiyaçlarını karşılamak için veya yalnız olmamak için bir başkasına bağımlı olmanın anlamsız olduğunu düşünürler. Bu özgürlük onlara güçlü kılar. Çünkü hayatta karşılarına ne çıkarsa çıksın başa çıkmayı bilirler.

3.İçe dönük insanlar daha iyi odaklanırlar.

odaklanmak

İçe dönük insanlar yaptıkları bir işe daha rahat odaklanırlar. Dışa dönük insanlardan farklı olarak çevreyle ilişkileri daha az olduğu için istedikleri şeylere odaklanmaları daha kolaydır.

4.İçe dönük insanların mutlu olması daha kolaydır.

sahil

İçe dönük insanlar genellikle kendileriyle baş başa kalmayı tercih ettikleri için mutluluğu dış dünyada aramazlar. Kendi içlerinde bu mutluluğu yaratmaya çalışırlar. Kendi hayatlarıyla meşgul olurlar. Dışarıdan beklentileri yoktur. Bu yüzden dış dünyadan gelen ufak mutluluklar bile onları iyi hissettirmeye yeter.

5.İçe dönük insanlar iyi birer gözlemleyicidirler.

gozlemlemek

İçe dönük insanlar çevrelerindeki değişiklikleri çabucak fark ederler. Yeni kesilmiş bir saçı muhtemelen en çabuk fark eden onlardır. Bu durum çevrelerinden sürekli övgü almalarını sağlayabilir. Çünkü herkes fark edilmeyi sever.

6.İçe dönük insanlar çalışmayı severler.

icedonuk-insan

İçe dönük insanlar bilginin gücüne inanırlar. İlgilendikleri alanlar hakkında araştırmalar yapmayı ve öğrenebilecekleri her şeyi öğrenmeye çalışmayı severler. İçe dönük olmalarının en büyük avantajlarından biri budur. Kendi dünyalarında daha çok vakit geçirdikleri için kendilerini geliştirmeye önem verirler.

7.İçe dönük insanlar güvenilirlerdir.

guvenilir

İçe dönük insanlar iyi sır tutarlar. Çünkü birine güvenmenin ne kadar  zor olduğunu en iyi onlar bilirler. Bu özellikleri onların güvenilir bir dost olarak anılmalarını sağlar.

8.İçe dönük insanlar hedef odaklıdırlar.

adam

İçe dönükler disiplinli ve azimli olmaya eğilimlidirler. Dış kaynaklar tarafından onaylanmayı beklemezler. Enerjilerini amaçları uğruna tüketmeye çalışırlar. Bu da içe dönük olmanın önemli bir avantajı.  Aslında bu insanlar içe dönük oldukları için zamanla kendilerinin dostu olurlar. Bu sayede sürekli kendi hayatları için çabalarlar ve kendilerini çok iyi tanırlar. Amaçları, yapmak istedikleri çok önemlidir ve bunlar uğruna her şeyi yaparlar. Bu hırsları onları başarılı bireyler olarak topluma kazandırır.

9.İçe dönük insanlar duygularını kontrol etmeyi iyi bilirler.

dag

İçe dönükler duygularını nasıl yöneteceklerinin farkındadırlar. İçlerinde bulundukları durumu tamamen anlamaya ve duygularını yerine göre yansıtmaya çalışırlar. Bu özellikleri onları zor durumlardan kurtarıcı etkiye sahiptir. Çünkü duygularımız bazen bizi ele geçirebiliyor ve ifade ettiğimiz şekle, yerine, zamanına dikkat etmediğimizde başımızı belaya sokabiliyor. Misal eklettirilmesi  gereken bir dersi öğrenci işleri eklemezse ve siz de “Nasıl yani bu senin işin? Ben mağdurum ne yapabilirim. Eklemeniz gerek.”,  derseniz derslerinizi oradaki memur eklemez ve ortada kalırsınız benim gibi. Yani içe dönükseniz üzülmeyin ve sakince mezun olmaya çalışın. Öğrenci işleri ile aranızı iyi tutun.

10.İçe dönük insanlar merak uyandırırlar.

merak

İçe dönük insanlar sosyal ortamlarda çok fazla konuşmadıkları için çevrelerindeki insanlar tarafından merak edilirler. Bu insanlar konuştukları zaman anlamlı şeyler söyleyecekleri anları kollarlar. Boş konuşmaktan kaçındıkları için böyle bir tutum sergilerler. Bu sayede konuştukları şeyler ilgi çekicidir ve diğer insanlara nispeten daha çok ciddiye alınırlar.

Ekleyen Ecem Bayir

Ecem Bayir

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar