İngilizcemi Biraz Geliştirsem Fena Olmazdı Diyenler İçin Kendi Kendine İngilizce Öğrenme İpuçları

evde-ingilzice

İngilizce artık istesekte istemesekte evrensel dil olarak kabul görüyor. Haliyle birçok kişi ingilizce öğrenmek için hevesli. Ancak İngilizce öğrenmek amacıyla başvurulan kurslar veya özel dersler ufak bir servete malolabiliyor ve herkes bu ücretleri karşılayacak maddi güce sahip olmayabiliyor. Bu durumda yapılacak şey, internet üzerindeki materyallerden, sitelerden, uygulamalardan sonuna kadar faydalanmakta geçiyor. İngilizcenizi kendi kendinize geliştirmek istiyorsanız işte size birkaç hayat kurtaran tavsiye;

1. İngilizce öğreten youtube kanalları

Küçük bir arama ile ingilizce öğreten Türk youtube kanallarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Youtube’da video izleyerek inglizce öğrenilmez diyorsanız, bir daha düşünün. Youtube üzerinde gerçekten özenli ve detaylı anlatımlarıyla adeta özel ders izlenimi yaratan hocalar mevcut. Benim size tavsiyem ise “Özer Kiraz” isimli kanal. Özellikle gramer konusunda size çok yardımcı olacaktır.

ingilizcem

2. Engvid.com

engvid.com oldukça faydalı bir site. İzlenen videolar insanda özel bir kursta öğrenciymiş hissi uyandırıyor. Başlangıçtan (beginner) , üst düzeye (advanced) kadar her seviye için özel ve ücretsiz videolar üretilmiş. Çok az kelime ezberi işini hallettikten sonra, azar azar buradaki videoları izleyerek, konuşma diline aşinalık kazanabilirsiniz.

ingilizce-ogren

3. Kelime öğrenme ve dil bilgisine gereksiz odaklanmama

Evet dil bilgisi iyi bir dil kullanımı için önemlidir. Ancak sonradan ingilizce öğrenmeye başladıysanız, dil bilgisi konusuna gereksiz odaklanıp zaman harcamayın. İngilizce bilen herkes gerekli kelimeleri bir araya getirdiğiniz sürece sizi dil bilginiz kötü olsa bile anlayacaktır. O yüzden bol bol yeni kelime öğrenin. Öğrendiğiniz ingilizce kelimenin eğer varsa daima zıttı olan kelimeyide öğrenin. Bu taktik o kelimeleri hafızanızda tutma olasılığınızı arttırdığı gibi, daha fazla kelime öğrenmenizi sağlayacaktır.

ingilizce-dersler

4. Yabancı filmleri altyazı ile izleyin

Eğer kelime hazinenizi çoğalttıysanız, yabancı filmleri izlerken arada duyduğunuz kelimeleri kapmaya ve anlamaya çalışın. Filmin belli bölgelerinde gerekirse altyazıyı okumayın. Şaşırtıcı bir şekilde altyazıya bakmadığınız halde diyalogun büyük çoğunluğunu anladığınızı göreceksiniz.

ingilizce-biliyormusun

5. Twitter üzerinden yabancı haber kaynaklarını takip edin

İnglizcenizi dolaylı yoldan geliştirmenin göz ardı edilen ancak en etkili yollarından biride budur. Yazılı twitleri ilk olarak kendiniz anlamaya çalışın. Ardından seslisözlük, tureng ya da bir başka favori ingilizce sözlüğü açarak size yabancı gelen kelimeleri çevirerek anlamlarını öğrenin. Haber sayesinde güncel bir olayla ilişkilendirdiğiniz için yeni öğrendiğiniz kelime zihninize daha net kazınacaktır. Bu taktiği hergün yaparsanız büyük gelişme gösterirsiniz.

ingilizce-biliyormusun-2

Bonus: İngilizce öğrenmek için telefon uygulamaları

Ufak bir araştırma ile telefonunuz aracılığıyla ingilizce öğreten birçok uygulama bulabilirsiniz. Ancak bu uygulamaların birçoğunun ücretli olabileceğini unutmayın.

 

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar