İnsanlık Gelecekte Nasıl Görünecek? Yaşlanmak Tarihe Karışıyor Olabilir

insanlar-gelecekte-nasil-gozukecek-filoji

İnsanlar bundan 1000 yıl sonra çok farklı canlılar olacak. Yakın zamandaki birtakım tahminlere göre, iklim değişikliği, yapay zeka ve genetik mutasyonlar, vücudumuzu ciddi anlamda dönüştürebilecek potansiye sahip. Örneğin, DNA’mız değişirken kırmızı gözler geliştirebiliriz ve küresel ısınmaya evrimsel bir tepki olarak daha koyu bir cilde sahip olabiliriz. Kanada merkezli AsapScience tarafından yapılan araştırma, bedenlerimizinde birçok farklı değişiklik meydana geleceğini varsayıyor.mr-last2

‘Gelecekte nanobotlar kendi bedenlerimize entegre edilebilecek ve yeteneklerimiz artacak. Artık kendi fizyolojimizle sınırlı kalmayacağız ve gerçekten kendi içimizde bir biyoloji ve makine karışımı haline geleceğiz.’

Bu arada, doğumdan önce dünyaya gelecek bebeklere, daha sağlıklı olmaları amacıyla genetik müdahalelerde bulunabilecek olan ‘bebek tasarımcıları’ gelecek kuşakların akıllı ve fiziksel olarak güçlü gözükmelerini sağlayacak. Ancak bu bizi daha akıllı, daha güçlü ve daha iyi görünür kılıyorsa, bu genetik benzerlik ya da insan çeşitliliği eksikliği, insanoğlunun farklılığını yok edeceğinden yeni bir hastalığına davetiye çıkarıyor.

beyin-resimleri-4

St Louis’deki Washington Üniversitesi’nden hesaplamalı genomi alanında doktora yapmış olan Alan Kwan, gelecekte insan yüzünün dramatik bir şekilde değişebileceğini belirtti. Dr.Kawn, önümüzdeki 1000 yılda insan ırkı için olası bir gelişmeyi gösteren çarpıcı bir dizi görüntü oluşturdu. Dr. Kwan, gelecekteki evrimimizin anahtarının insanın doğal gelişimden çok, insanın “kontrolünü zorla çekeceği” ve kendi biyolojisini ihtiyaçlarına uyacak şekilde kendi kendine düzenleyeceği bir senaryoda saklı olduğunu düşünüyor.

dna

Genetik mühendisliği norm haline geldiğinde Dr Kwan’ın yazdığı gibi “insanların yüzünün kaderi giderek insanların beğenileri ile belirlenecek” Aynı şekilde ihtiyaçlarımız doğrultusnda alnımız büyümeye devam ederken, beyinlerimiz de genişlemeye başlayacak. Tüm bunlarla beraber küresel ısınma sebebiyle cildimizde daha koyu tonlara adapte olmak zorunda kalacak.

İnsan genetik üzerinde tam bir ustalığı yakalarsa, insan yüzü, insanların temelde çekici bulduğu özelliklere karşı aşırı derecede “istekli” olacak. Filoji.com Yani kısaca insanoğlu, güçlü, kusursuz çizgilerle, düz burun, iri gözler ve yüz özelliklerinin mükemmel derecede simetrik olmasını sağlayabilmek için elinden geleni yapacak.

Geniş alın, iri gözler ve koyu ten.
Geniş alın, iri gözler ve koyu ten.

Dr Kwan insanoğlunun güneş sistemini kolonize ettiği ve insanların güneşten uzaktaki kolonilerin daha karanlık ortamlarında yaşamaya başlamasıyla birlikte gözlerin kaçınılmaz olarak büyük olması gerekeceğini söylüyor.

Günümüzde bile ortalama  ölüm yaşının geçtiğimiz yıllara oranla yükseldiğini ve 80’li yaşlara dayandığını söyleyen araştırmacılar, 2050 yılına kadar insan sağlığı ile alakalı gelişen yeni teknolojiler sonucunda tamamen farklı bir insan türünün gelişeceğini öngörmekteler.

Yaşlanmak Tarih Olacak

Global Brain Institute’daki araştırmacı olarak görev alan Cadell Last’e göre insanlığın büyük bir ‘evrimsel geçişin’ eşiğinde. Cadell Last 40 yıldan daha az süre içinde, daha uzun bir şekilde nanobotlar ve diğer teknolojiler sayesinde daha uzun yaşamaya başlayacağımızı ve daha geç yaş çocuk sahibi olabileceğimizi belirtiyor. Last’e göre bizim 80 hatta 100’lü yaşlarımız aile büyüklerimizinkinden çok köklü bir şekilde farklı olacak ve bundan 30-40 sene sonra 80 yaşlarında birinin çocuk sahibi olması doğal karşılanacak.

hayran-adam-cift

Bugüne kadar alışageldiğimiz yaşlanma şeklinin gelecekte pek mümkün olmadığını düşünen birçok bilim insanı mevcut. Hatta günümüzde bile yapılan birçok araştırmayla hücre yaşlanmasını durdurmanın yanında, hücrelerin gençleşmesini sağlamanın bile mümkün olduğu gözlemlenebiliyor. Exeter Üniversitesinde Moleküler Genetik Profesörü Lorna Harries’in önderliğinde yapılan bir araştırmada resveratrol maddesinin bir varyantının uygulandığı yaşlı insan hücrelerinin genç gözükmenin yanında, yapısal olarakta genç hücre özelliği göstererek tekrar bölünmeye başladığı gözlemlendi.

genc%cc%a7-kalmak

Yani kısacası önümüzdeki yıllarda 70-80 yaşlarında birinin hala 30’larında gözüküyor olma ihtimali bize çok yakın. Görüldüğü gibi sağlık alanında meydana gelen gelişmeler, korkutucu olduğu kadar, heyecan da verici. Sağlıkla kalın!

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar