İzlanda 4000 Göçmen Çalışan Alıyor!

izlanda-gocmenlik

Geçtiğimiz Dünya Kupası’nda beklenmedik başarıları ile adını tüm dünyaya duyuran 325 bin nüfuslu Vikingler diyarı İzlanda göçmenlik arayışında olanlarında rüyalarını süsleyen ülkelerden biri. Ülkenin İş organizasyon kurumunun yaptığı son açıklama ise İzlanda’da çalışmak isteyenleri can evinden vuracak cinsten. İzlanda bu açıklama da, 2018 yılı içerisinde 2500 ila 4000 arasında yabancı çalışana ihtiyacı olacağını duyurdu. Yeterli nüfusa sahip olmadığı için farklı iş kollarında görev alacak çalışan ihtiyacını kendi kendine karşılayamayan İzlanda’nın henüz hangi alanlarda çalışan kabul edeceği belli değil.

Ülkenin iş organizasyon kurumu olarak bilinen Samtök Atvinnulífsins tarafından yapılan açıklamada ülkenin gelişimi için yabancı iş gücüne ihtiyaç olduğu ve göçmen polikalarına önem verilmesinin gerekliliğinin altı çizildi. Son yıllarda İzlanda göçmenlik hayalleri kuranları doğal güzellikleri, düşük suç oranı ve yüksek yaşam standartları ile kendine çeken bir cazibe merkezi olmuş durumda.

İzlanda’nın yabancı çalışan alma koşulları ilerleyen günlerde yapılan açıklamalarla kesinlik kazanır mı bilinmez ancak “İzlanda’ya göçmek” fikrini kafanıza koyduysanız, şimdiden İzlanda çalışma şartlarını araştırmaya başlayabilirsiniz. Türkiye vatandaşlarının Schengen vizesi ile seyahat edebildiği İzlanda, yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar