İzlediğim Film Bana Bir Şeyler Katmalı Diyenler İçin 11 İlham Verici Film

umudunu-kaybetme

Hollywood ve dünya sinemasının büyümesiyle çocuk yaşlı tüm insanlık olarak adeta film bombardımanına tutuluyoruz. Ancak film türleri artık sadece belli janralara ağırlık veriyor gibi. Bugün bir sinema salonuna gittiğinizde, gördüğünüz filmler ya süper kahramanlı aksiyon filmleri ya da belli bir kitaptan uyarlanmış fantastik filmler. Bu tarz filmlerden sıkılanlardansanız ya da ara verip zihninizi açacak ve size ilham verecek filmler izlemek istiyorsanız, Filoji’nin seçtiği ilham verici filmler listesine bir göz atmalısınız;

1. Peaceful Warrior – Dingin Savaşçı

dingin-savasci

Dan Millman’ın Way of the Peaceful Warrior romanından beyazperdeye uyarlanan Dingin Savaşçı filmi, olimpiyatlara hazırlanan genç, başarılı ancak kendini beğenmiş ve kibirli sporcu Dan’in hikayesini işliyor. Kendinden çok emin olan genç adam hiç ummadığı bir anda başına gelen korkunç kaza sonrası jimnastiğe bırakmak zorunda kalır ve hayata küser. Bir benzin istasyonunda rastgele tanıştığı Sokrates takma isimli adamla karşılaşınca hayatı yavaş yavaş değişmeye başlar. Sokrates ona bir tür spritüel koçluk yaparak hem kendini eğitmeyi hem de daha iyi bir insan ve sporcu olmayı öğretir.
2006 yapımı Dingin Savaşçı gerçek bir hikayeden uyarlanmış biyografik bir yapım.

2. The Pursuit Of Happyness – Umudunu Kaybetme

umudunu-kaybetme

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar kirayı ödeyemedikleri için onları kapı dışarı eder. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde kalırlar ve ayakta durmaya çalışırlar. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

3. The Intouchables – Can Dostum

can-dostum

Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir. Normal şartlar altında hiçbir zaman yan yana gelmeyecek bu ikili iyisiyle kötüsüyle hayatın tadını beraber çıkarmaya başlarlar.

4. Life Of Pi – Pi’nin Yaşamı

pi-nin-yasami

Hindistan’dan Kanada’ya giden ve hayvanat bahçesindeki canlıları taşıyan bir yük gemisi, içindeki tüm canlılarla birlikte batar. Bir can filikasıyla hayatta kalmayı başarabilen tek canlılar ise bir sırtlan, bacağı kırık bir zebra, bir orangutan, üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşındaki bir çocuktur. Pi, kurtuluş yok gibi görünen bu okyanusta zayıf bir sandalda yanındaki hayvanlarla birlikte hayatta kalma savaşı verir ve keskin zekası ve zooloji bilgisiyle besin zincirine kurban gitmez. Ama şimdi Bengal Kaplanı ile teknede baş başa kalmıştır. Dev kaplana yem olmamak için hayvanla anlaşmanın ve yakınlaşmanın yollarını bulur.

5. Walter Mitty’nin Gizli Yasami

walter-mitty

Tirajı yüksek “Life!” dergisinin fotoğraf arşivinde çalışmakta olan Walter, kendini hiç beklenmedik bir maceranın içinde bulur. Yeni iş arkadaşı Cheryl’la masumca flört etmeye başlamasının sonrasında hayatı, hayalindeki sevgilinin gerçeğe dönüşmesiyle değişir. Ancak Walter, büyüsünün bozulacağını düşündüğünden hislerini Cheryl’a açıklamakta tereddüt etmektedir. Bir yandan da derginin artık yalnızca internetten yayın yapacağı haberini alması, onu işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya getirecektir. Derginin basılı yayın hayatına veda edeceği son sayısında çıkması planlanan önemli bir fotoğrafın yok olmasıyla işler karışır. Walter’ı ve Cheryl’ı akıl almaz olaylar ve sürpriz gelişmeler beklemektedir. Kişisel bir yolculuğa tanıklık edeceğimiz film bize kendi hayatımızı da sorgulatacak cinsten.

6. 3 Idiots

3-idiots

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.

7. Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği

olu-ozanlar-dernegi

1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak gerikafalılığın iktidarda olduğu bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir… Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Elbette Keating’in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında hayatlarını değiştirdiği öğrencileri Keating’i savunmak için harekete geçerler.

8. My Name Is Khan

my-name-is-khan

Asperger hastası olan Hindistan asıllı Müslüman bir adam, ABD başkanı ile konuşmak ve yanlış anlaşılmalarla alakalı olarak derdini anlatmak için ciddi bir yolculuğa koyulacaktır. Bunun için tüm ülkeyi baştan başa geçmeyi bile göze almıştır.

9. A Beautiful Mind – Akıl Oyunları

akil-oyunlari

John Forbes Nash azandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.
Önemli başarılarından uzunca yıllar sonra Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesine odaklanan ‘Akıl Oyunları’, iki önemli dalda kazandığı Oscar ödülüyle başarısını kanıtlamıştı.

10. The Social Network – Sosyal Ağ

sosyal-ag

Bir Ekim gecesi, yıl 2003. Mark Zuckerberg, sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veritabanında birleştirmek ister. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark sayfanın adına Facemash adını verir. Sitenin başarısı hızla yayılır fakat gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin de tepkisi çeker. Bu durum sitenin evrilerek Facebook’a dönüşmesine olanak sağlar. Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve ardından tüm dünyada yayılmaya başlar. Sosyal medya denince günümüzde akla gelen ilk uygulamalardan olan Facebook’un arkasında yatan gerçekler, oluşumunun öyküsü ve günümüz dünyasına sunduğu artı ve eksiler Mark Zuckerberg’in hikayesinden yola çıkılarak ele alınıyor.

11. Good Will Hunting – Can Dostum

good-will-hunting-can-dostum

Will Hunting genel iq’nun çok çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip, MIT’de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır. Son derece etkileyici bir başarı öyküsüne odaklanan film, bu başarılı senaryosunu Akademi Ödülleri’nde kazandığı Oscar heykeliyle taçlandırmıştı.

 

 

Ekleyen filoji

filoji

Bilgi odaklı paylaşım platformu.

Yorumlar