Kaç Saat Uyuyorsunuz? 47 Yıllık Araştırmaya Göre Kaç Saat Uyuduğunuz Ne Kadar Yaşayacağınızı Belirliyor

uyku-duzeni

Yapılan araştırmalara göre, bir insanın ortalama sağlıklı uyku süresi 7-9 saat arasında gözlemlendi. Oldukça mantıklı görünüyor değil mi? Ama yapılan yeni bir araştırma yedi buçuk veya sekiz saatten fazla uykunun sizi genç yaşta ölüme sürüklediğini öne sürdü. Keele Üniversitesi araştırmacıları 1970-2017 yılları arasında üç milyon kişide uyku düzeni örneklerini incelediler. Bulguları ise Journal of the American Health Association’da yayımladılar.

uyku-gece

Araştırmacılara göre günde sekiz saatten fazla uyumak ‘ciddi vücut düzensizliklerine’ neden olabilir, özellikle solunum sistemine zarar verebilir. Araştırmaya göre ‘uyku düzenindeki bozukluklar yüksek kardiyovasküler riskin işareti’ ve gelecekte yapılacak çalışmalar da uyku miktarının ve kalitesinin değişmesinin kalp ve damar hastalıkları olasılığını azaltıp azaltmayacağına odaklanmalı.

Dahası Manchester, Leeds Üniversitesi ve East Anglia Üniversitesi bilim insanları sekiz saatten daha fazla uyuyan kişilerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılıklarının tam %44’e kadar çıktığını belirttiler. Çalışmayı yürüten Chun Shing Kwok ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu.

uykusuzluk problemi

‘Çalışmamız halk sağlığı konusunda önemli bir etkiye sahip. Çünkü aşırı uykunun yüksek kalp ve damar hastalıkları riskinin bir işareti olduğunu düşünüyoruz. Eğer sekiz saat veya daha fazlası gibi aşırı uyku durumu varsa, klinik tedavi uzmanları kalp damar hastalıkları risk faktörleri ve tıkayıcı uyku apnesi konusunda testler yapmalılar. Tıkayıcı uyku apnesi, birinin uyku sırasında nefes alışverişinde düzensizlikler olmasından kaynaklanır.’

uyku-bozuklugu

Keele Üniversitesi’nin uyku çalışması uyku zamanları ve modelleri ile ölüm oranı ve tehlikeli kalp damar hastalıkları riski arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca önerilen uyku süresinin üstüne çıkmakla, altında uyumak da aynı şekilde tehlikeli. Uzmanlara göre 7 veya 7.5 saatlik bir uyku ideal. Önerilen uyku saatinin dışına ne kadar çıkarsanız, yaşayacağınız sağlık sorunları olasılığını da o kadar arttırıyorsunuz. Uyku düzenindeki sıkıntılar kalp damar hastalıklarının bir işareti olabileceği için doktorların da muayenede aynı şekilde titiz davranması gerekiyor. Hastaların uyku düzeni ve uyku kalitesini göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

uyku-duzeni

Çok uyumak gibi az uyumakta toplumsal bir sıkıntı. Ancak enteresan bir şekilde az uyuyan kişiler, çok uyuyanlara oranla daha az sağlık sorunu yaşıyor. Örneğin Bu yıl yapılan araştırmalar gösteriyor ki İngilizler ortalama olarak sadece 6 saat 19 dakika uyuyor. Ancak buna rağmen araştırmada yer alan bulgulara göre, insanların %85’i gece uyuyup sabah uyandığında yenilenmiş hissediyor.

Sonuç olarak iş uykuya geldiğinde 7-7.5 saat aralığını geçmemek genel sağlığımız için faydalı.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar