Kadınlar 8 Mart’ta İstanbul Modern’i Ücretsiz Gezebilecek!

Kadınlar Gününde Sergiden Sergiye Koşuyoruz!

kadin-sanatcilar-karma-sergisi-dunya-kadinlar-gununde-ikudekc0vxi7es0syb3owu_vohq

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi İstanbul Modern, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde müze girişi, atölye çalışması, rehberli tur ve film gösteriminden tüm kadınların ücretsiz faydalanabileceğini açıkladı.

 

istanbul-modern-8-martta-kadinlara-ucretsiz-dunya-kadinlar-gunu-uicnzvsfeiguv3nzbywba

 

Kadınlara yönelik düzenlenecek atölye çalışmasında katılımcıların, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak bir duvar resmi oluşturacağı belirtilirken, rehberli turda ise modern ve çağdaş sanat alanında üretim veren kadın sanatçıların eserleri incelenecek.
İncelenek yapıtlar şöyle: Aliye Berger’in gravürleri, Semiha Berksoy’un “Hapishanede Ziyafet”, Nilbar Güreş’in “Soyunma”, Hale Tenger’in “Strange Fruit”, Handan Börütecene’nin “Kendini Bana Getir”, Selma Gürbüz’ün “Silik Kostüm” ve “Otoportre”, İnci Eviner’in “Yeni Vatandaş I-II-III”, Nil Yalter’in “Başsız Kadın ya da Göbek Dansı”, Fahrelnissa Zeid’in “Soyut Kompozisyon”, Nur Koçak’ın “Cahide’nin Öyküsü”

 

istanbul-modernden-kadinlara-ozel-2119-dhaphoto2ingmbvz9hk2-ysf5tmxpsa

 

Aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi (İKÜSAG), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Kadın Sanatçılar” adlı karma sergiye ev sahipliği yapacak.

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarından günümüze, birçok kadın sanatçının imzasını taşıyan eserlerin yer alacağı “Kadın Sanatçılar” adlı karma sergide, farklı tarz ve tekniklerin kullanıldığı eserler sergilenecek.

 

kadin-sanatcilar-karma-sergisi-dunya-kadinlar-gununde-ikudekc0vxi7es0syb3owu_vohq

 

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) koleksiyonundan Maide Arel, Füreya Koral, Gülden Kut, Yeşim Sayın Yorulmaz, Fahrelnisa Zeid, Selma Akgün, Semra Taşdemir, Nazan Kuşçu, Perihan Sadıkoğlu, Firuzan, Gülseli Kato, Ebru Özgür Kalan, Ruzin Gerçin, Türkan Sılay Rador, Alev Oskay, Nasip İyem, Nadia Arditi, Jale Yılmabaşar, Yasemin Aslan Bakiri, Reyhan Uludağ Eraslan, Gülseren Südor ve Rezzan Ganiz gibi sanatçıların resim, heykel, seramik ve fotoğraftan oluşan çok sayıda eseri, “Kadın Sanatçılar” sergisinde sanatseverle buluşacak.

Şimdiden, Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun öyleyse, sergide görüşmek dileğiyle.

 

Kaynak

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar