Kadınlar da Yapar! Kadınların Tarih Kitaplarında Göremediğimiz Başarı Hikayeleri

Kadınların Bilinmeyen Tarihi

rosalind

Geçmişten günümüze kadar birçok başarıya imza atmış, ne yazık ki ismini bile bilmediğimiz kadınlar var. Artık kadının yazısız tarihinin açığa çıkması gerektiği düşüncesindeyiz. İşte o kadınlardan bazıları:

1. Fatima el-Firhi

Genç prenses Fatima el-Firhi 859 yılında Fas’ın Fez kentinde birinci seviye eğitim sunan bir üniversite açtı. Kız kardeşi Miriam ise, üniversiteye bitişik bir cami kurdu ve iki yapı birden Karaviyyin Medresesi’ni oluşturdu. Bu üniversite dünyanın en eski üniversitesi niteliğindedir.

Yaklaşık 1200 yıl sonra hala açık olan medresenin, İslam geleneğinin temel değerlerini öğrenmek için ayrı bir yere sahip olduğu ifade ediliyor.

fatima-alfihri

2. Jeannette Rankin

Rankin, ateşli bir feminist ve pasifist olarak tanınmış, yaşamı boyunca toplumsal konularda ve seçim yasalarında çeşitli reformların yapılması için mücadele etmiştir.

Çeşitli dallarda yüksek öğrenim gördükten sonra, 1919’da Washington eyaletinin Seattle kentinde sosyal hizmet görevlisi olarak çalışmaya başlamış ve bu dönemde kadınlara oy hakkı mücadelesine katılmıştır. Daha sonra ise, Amerika Kadınlara Oy Hakkı Ulusal Derneği’nin yönetiminde görev almıştır. 1916’da ABD Temsilciler Meclisi’ne Montana temsilcisi olarak seçilerek ABD Kongresi’nin ilk kadın üyesi oldu. Üstelik ülkesinde kadınlara oy kullanma hakkı verilmeden dört yıl önceydi.

Rankin, kadın hareketi içindeki çalışmalarını 1960’ların sonlarına değin sürdürdü ve Georgia’da kadınlar için bir kooperatif çiftlik kurdu.

rankin-2673195x

3. Hedy Lamarr

Hedy Lamarr dünya tarihinde bir filmde çıplak görünen ilk kadın oyuncu olarak biliniyor. Ancak Hollywood’un en güzel yıldızlarından biri olan Hedy Lamarr, aynı zamanda iletişim dünyasının kaderini değiştiren Wi-fi teknolojisinin de mucididir.

İlk evliliği sırasında Lamarr’ın uygulamalı bilimlere karşı ilgisi artmıştı ve oyunculuk kariyerinden de sıkıldığından dolayı bir mucit olarak hayatına devam etmeyi tercih etti. II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında, müttefiklerin savaştaki güçlerine yardımcı olmak için çok istekli olan Lamarr, besteci ve mucit olan George Antheil ile birlikte yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ederek, ABD’de patentini aldı. ABD Donanması 1960’lara kadar bu teknoljiyi benimsemedi ancak günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleri Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerine dahil edilmiştir.

1440_hedy-lamarr

4. Bessie Coleman

Bessie Coleman, bir Amerikan sivil havacısıydı. O, ilk kadın Afro-Amerikalı uçak pilotuydu.

bessie-coleman

5. Rosalind Elsie Franklin

Rosalind Elsie Franklin DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında büyük katkılarda bulunan İngiliz biyofizikçi ve kristallografçısıdır.
Franklin, en çok Watson ve Crick’in DNA’nın yapısını keşfetmelerinden önce yaptığı X-ışını kırınımı çalışmalarıyla ve öne sürdüğü hipotezlerle tanınmıştır. Daha sonra ise tütün mozaik virüsü ve polio virüsler için yaptığı araştırmalarla dikkat çekmiştir.

rosalind

6. Ching Shih

Ching Shih’in yönettiği “Kızıl Bayrak Filosu“ 1810 yılında doruğa çıktığında, kendisi 1800 gemiye ve yaklaşık 80.000 korsana kumandanlık ediyordu. Neredeyse tüm Guangdong eyaleti onun kontrollü altındaydı. Qing Hanedanı içinde bir casus ağına sahipti ve Güney Çin Denizi hükmediyordu.

Ayrıca Shih, askerlerini desteklemek için yağma ve şantaj gibi yollara başvurmamış, onun yerine yasalar çıkarmış ve vergi düzeni getirmiş. Bir nevi korsan hükümeti kurmuştur.

ching-shih

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar