Kadınların Yürürken Bile Rahat Edemedikleri Ve Kadınlar İçin En Tehlikeli 10 Yer

kadina-siddet-misir

Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde kadına şiddet ciddi bir sorun. Ancak aşağıda listelenen 10 ülkede kadına şiddetin ötesinde, sadece “kadın” olmak bile başlı başına ciddi bir tehlike. Taciz, tecavüz, asitle saldırı, çocuk yaşta fuhuşa ve evliliğe zorlanma ve insan ticareti gibi ciddi tehlikeler bu ülkelerde yaşayan kadınlar için her an karşı karşıya kalabilecekleri türden tehlikeler.

1. Kolombiya

kadinlar-icin-en-tehlikeli-ulkeler-kolombiya

Kolombiya kadınlara saldırı istatistiklerinde en üstlerde yer alıyor. Dünya genelinde asit saldırısının en yaygın olduğu ülke burası. Ülkedeki yargı sisteminin işlevsizliği nedeniyle birçok saldırgan komik cezalarla kurtuluyor ve bir süre sonra elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam ediyor.

2. Afganistan

kadinlar-icin-en-tehlikeli-ulkeler-afganistan

Afganistan’da kadın hakları öylesine yerlerdeki istatistikler göz korkutucu. Afganistan’daki kadınların %87’si okuma yazma dahi bilmiyor ve %80’i 15-18 yaş aralığında küçük yaşta evlendirilmiş.

kadinlar-icin-en-tehlikeli-ulkeler

Afganistan’da kadına şiddet öyle yüksek oranlardaki, şiddet uygulanan he 100.000 kadından 400’ü hayatını kaybediyor.

3. Hindistan

kadinlar-icin-en-tehlikeli-ulkeler-hindistan

Dünyanın kalabalık nüfuslarından birine sahip olan Hindistan kadınlar için gayet tehlikeli. Çete tecavüzleri, ülkede yaygın bir gerçek. Geçtiğimiz 30 yıl içerisinde Hindistan’da tam 50 milyon kadına yönelik suç işlenmiş…

4. Somali

somali-kadina-siddet

Somali kadınlar yönelik şiddette yasa boşluğunun yoğun olarak bulunduğu bir diğer ülke. Çocuk evlilikleri oldukça yaygın ve genç kızlar hiçbir dini dayanağı olmadığı halde hurafelerle kadın sünnetine zorlanmaktalar.

5. Demokratik Kongo Cumhuriyeti

kongo-kadin-haklari

Kongo istatistiklere göre kadına şiddet ve tecavüz vakalarında dünya lideri. Ülkede günde ortalama 1150 kadın tecavüze uğruyor ve bu yılda 420 bin kadının tecavüze uğradığı anlamına geliyor!

6. Pakistan

pakistan-kadin-haklari

Asitle yüz yakma, taşlayarak öldürme gibi insanlık dışı cezalandırma yöntemlerinin yaygın olduğu Pakistan’da kadınların neredeyse hemen hepsi 18 yaşından önce evlendiriliyor. Şiddet gören kadının evi terketmesi namus meselesi olarak görüldüğünden, bu kadınlar ya asit saldırına uğruyor ya da öldürülüyor…

 

7. Kenya

kenya-kadina-siddet

Kenya’da kadınlar üretime eşit oranda katılsalar dahi erkeklerle aynı oranda gelir elde etmeleri kültüre aykırı görülüyor. Kadınlar erkeklerden aşağıda kabul edildiği için, eğitim olanaklarından faydalanma konusunda erkeklere daima öncelik tanınıyor.

8. Brezilya

brezilya-kadina-siddet

Brezilya’da her 15 saniyede(!) bir kadın cinsel saldırıya uğruyor ve her iki saatte bir kadın öldürülüyor. Farklı güzellikleriyle bilinen Brezilya’nın bu yönü az bilinse de, ülke kadına yönelik suçlar bakımından dünyanın en tehlikeli ülkelerinden birisi. Ülkede kürtaj yasak olduğundan tecavüze uğrayan kadınların kürtaj hakkı bulunmuyor.

9. Mısır

kadina-siddet-misir

Mısır’da kadınlara yönelik cinsel taciz vakaları o kadar yaygın ki, turistler dahi bu durumdan etkileniyor. Bu durum özellikle gençler arasında yaygın. Evlilik, boşanma, velayet gibi konularda doğan anlaşmazlıklarda kadınlar toplumsal düzeyde daima haksız taraf olarak görülme eğilimde ve fazla seslerinin çıkması istenmemekte.

10. Meksika

meksika-kadin-haklari

Meksika’da 2011-2012 yılları arasında 4000 kadın hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu. İnsan ticareti ve uyuşturucu kartellerinin cirit attığı ülkede her yıl onbinlerce kadın yasal sistem tarafından yeterince korunmadıklarından tecavüz ve şiddet kurbanı oluyor.

Ekleyen filoji

filoji

Bilgi odaklı paylaşım platformu.

Yorumlar