Kahveden En Yüksek Verimi Almak İsteyenler Ne Yapmalı?

kahve

ABD ordusunda görevli olan araştırmacılar kafeinden en iyi verimi alabilmek için kahvenin ne miktarda ve ne zaman içilmesi gerektiğini ortaya koyan bir araştırma yürüttü.

Kahve bir çoğumuzun tükettiği bir uyarandır. Ancak performansınızı en iyi hale getirebilmek için ne zaman kahve içeceğinizi iyi seçmeniz gerekmektedir. Kahveyi erken tüketmeniz kahvenin yaratacağı etkinin sönük kalmasına veya çok geç tüketmeniz kahvenin sizi bütün gece ayakta tutmasına neden olabilir.

kahve-15

İşte tamda bu noktada, bu konuya BHSAI (Medical Research and Materiel Command’s Biotechnology High Performance Computing Software Applications Institute) bir çözüm getirmiş gibi görünüyor.

Yakında piyasaya sürülecek 2B-Alert uygulamasıyla insanlara uyku ve kafein tüketim verilerine yönelik bir test uygulanacak ve bu sayede ilgili kişiler ‘’uyku ve kafein programları’’ aracılığıyla kafein tüketimiyle hedefledikleri performanslara ulaşır hale gelebilecek.

turk-kahve

Araştırmacılar bahsi geçen uygulamanın sınavlara hazırlanan öğrencilere, pilotlara, kamyon şoförlerine ve diğer yoğun bilişsel işlerle uğraşan kişilere performanslarını belirli bir zaman aralığında arttırmaları konusunda yardımcı olacağı görüşündeler.

Araştırmanın başındaki isim Jaques Reifman konuyla ilgili şu sözleri dile getirdi:

‘’Kişinin ne zaman ve ne kadar kafein tüketmesi gerektiğini belirleyen algoritmamızı kullanarak, aynı oranda kafein miktarı alındığında uyaranları  %64 oranında arttırabileceğimizi keşfettik’’.

‘’Buna ek olarak, bir kişinin kafein tüketimini hem %65 oranında azaltması hem de aynı oranlarda uyaran artışına ulaşması bu algoritmayla mümkündür.’’

Bahsi geçen algoritma daha önce uyku kaybı üzerine yürütülen dört ayrı çalışmadaki dozaj stratejilerinin değerlendirilmesiyle oluşturuldu. Bu sayede araştırmacılar nörodavranışsal faktörleri arttıracak veya kafein tüketimini azaltacak stratejileri belirlemiş oldu.

kahve

Reifman son olarak şu sözlere yer verdi:

‘’Algoritmamız en fazla ihtiyaç duyulan anlarda uyanıklılığı en iyi hale getirebilmek için doğru ve etkili kafein alımı konusunda rehber olmaktadır. Aynı zamanda bu algoritma bu anlamda bir ilktir.’’

Yazarın notu: Bence araştırmadan çıkarmamız gereken en önemli nokta, belirli bir zaman aralığında maksimum performans ve uyanıklılık için kafein tüketimini arttırmamızdan çok, kafeinin ‘’ne zaman’’ ve bu zamana uygun olarak ‘’ne kadar’’ alacağımızın önemli olmasıdır. Zaten orantısız ve ‘’plansız’’ kafein tüketiminin faydadan çok zararı olacaktır.

Kahve severlere selam!

Ekleyen Çağdaş Yıldız

Çağdaş Yıldız

Az biraz şair olan; dünyalı, şen şakrak birisi.

Yorumlar