Kalp Ağrısını Hafifletecek 5 Güzel Kitap Önerisi

kitap-okuyan-kadin

Sevgi harika bir şeydir. Fakat kalp kırıklığı da çoğu insan için sevginin yanında deneyimlenen acı verici bir vaziyettir. Bir ilişki bittiğinde, onca şey paylaştığımız kişinin artık dünyamızın bir parçası olmayacağını düşünürüz. Bu bize büyük acı çektirecek bir şeydir. Bu durumlarda acıyı hafifletecek en faydalı yoldaş çoğu zaman bir kitaptan başka bir şey değildir.

“Aşk mı, Bağımlılık mı?”, Walter Riso

Walter Riso, modern psikolojiye büyük katkıda bulunan yazarlardan biridir. Bunu hepimizin anlaması için basit bir şekilde açıklamıştır. Bu kitapta, erişilebilir ve karmaşık olmayan fikirleri ile kalp kırıklığını aşmamıza yardımcı oluyor.

okuyan-kadin-1

Riso duygusal bağımlılığa ve ondan nasıl kurtulacağına odaklanır. Toksik bir ilişki yaşadığınızı düşünüyor musunuz? Belki de şimdi her şeyin anlamsız olduğunu hissediyorsunuz. Ama gerçek şu ki, gelecekteki ilişkilerinizi daha sağlıklı hale getirmek için parlak bir başlangıç noktasındasınız.

“Seni unutmam çok zor”, Mariela Michelena

Şimdi ünlü bir psikanalist Mariela Michelena’nın çalışması hakkında konuşalım. Bu kitap kadınlar için özel olarak tasarlanmıştır. Kendinizi geri dönüşü olmayan bir noktada bulursanız ve ilerleyemiyorsanız, belki de ihtiyacınız olan tam da bu kitaptır.

okuyan-kadin-2

Çoğu zaman, bir ilişkinin sonunda, sayfayı çevirmek neredeyse imkansızdır. Devam etmek istediğiniz hâlde, bunu yapamazsınız. Ama bazen, henüz hayal etmediğiniz yeni perspektiflerden derin bir yansıma çözüm olabilir. Michelena, değişim karşısında bu karmaşık direnişin nasıl üstesinden gelineceğimizi öğretiyor. Suçlu hissediyorsanız ve geçmiş ilişkinizi hatırlamaya devam ederseniz, bu kitaba bir göz atın.

Elizabeth Gilbert’in kaleminden “Ye, Dua Et ve Sev”

Şimdi Julia Roberts ve Javier Bardem’in oynadığı bir filmi de çekilmiş olan ve en çok satanlar listesine girmiş bu kitabı ele alalım. Boşandıktan sonra yolunu kaybeden bir kadın, onu İtalya, Hindistan ve Endonezya’ya götürecek bir geziye girmeye karar verir.

okuyan-bir-adam

Şüphesiz, Gilbert neden söz ettiğini biliyor, çünkü çalışması bir otobiyografidir. Acısına rağmen, zayıflıklarından güç alarak elindekinden daha iyi bir şey aradı. Bu kitap psikolojik bir bakış açısıyla yazılmasa da, birçok kişiye ilham verebilir.

Robin Norwood’un kaleminden “Çok seven kadınlar”

Robin Norwood, çok fazla sevmenin, diğer kişi hakkında sürekli konuşmak anlamına geldiğini düşünüyor. Yani, eğer tüm konuşmalarımız diğer yarımız dediğimiz kişi, onun sorunları ve duyguları hakkındaysa, o zaman belki de aşırı seviyoruz demektir.

Bununla birlikte, Norwood zehirli ilişkilere bağımlı olan kadınlara yardım etmeye çalışır. Bu tür ilişkilerde, kadınlar partnerlerinin yaptıkları her şey için mazeretler bulurlar. Partnerinin eylemleri sürekli onları rahatsız ediyor olsa bile. Şüphesiz bu “aşırı aşkı” değiştirip geride bırakmak iyi bir fikirdir.

okuyan-adam-1

“Neden Severiz?”, Helen Fisher

Son olarak, Helen Fisher’ın çalışmalarını, kalp kırıklarının acısını hafifletmeye yardımcı olabilecek kitaplar arasında vurguladık. Hiç şüphesiz, bu bilimsel topluluğun merakını uyandıran bir kitap. Yazar, aşık olduğumuzda, beynimizin işleyişine biyolojik bir yaklaşımla açıklama getiriyor.

Bu kitapta, Fisher noradrenalin, serotonin veya dopamin gibi nörotransmitterlerin işleyişine odaklanmaktadır. Bu kitap size, sevginin neden her zaman en iyi ve en kötüyü ortaya çıkardığını tamamen bilimsel bir bakış açısıyla öğretecektir.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar