Karşınızdaki Kişi Duruşuyla Size Ne Anlatmaya Çalışıyor?

temel-icgudu

Sözlü iletişimde mimikler kadar önemli bir unsur daha vardır: vücut dili. İletişim kurarken kollarınızı, bacaklarınızı veya bedeninizin açısını bilinçli bir şekilde mi ayarladığınızı düşünüyorsunuz? Arkadaşınız sizi dinlerken neden kollarını masanın üstüne koydu veya neden bacak bacak üstüne attı? Bu bilinçli bir hareket miydi?

Aslında tüm bunların sözlü iletişimden farklı olarak anlatmaya çalıştığı şeyler, temsil ettiği birtakım anlamları var. Yürümek ve nefes almak düşünerek yaptığımız eylemler arasında değil. Tabii ki otururken bacaklarınızın pozisyonunu da düşünmezsiniz. Fakat söz konusu vücut dili olunca aslında nasıl bir duruşa sahip olduğunuzun farkındasınızdır. Sadece bu bir çaba gerektirmez. Sadece sessizce otururken bile bacaklarınızın pozisyonu neler düşündüğünüz hakkında çok şey ifade eder.

1. Bacakların ayrı olması hakimiyeti simgeler.

bacaklar-ayr

Bacaklarınızın birbirinden ayrı durması, vücut ağırlığınızı iki bacağınıza eşitçe dağıtarak yere basmanız kolayca bırakabilen bir yapıya sahip olmadığınızı gösterir. Ayakta sabit bir şekilde dururken bacaklarınızın pozisyonuna dikkat edin. İki bacağınıza da aynı ağırlığı mı veriyorsunuz yoksa sadece tek bir bacağınıza mı yükleniyorsunuz?

Eğer bir erkek bacakları bu pozisyondayken ayakta duruyorsa bu, onun erkeksiliğini destekler. Baskın bir karakter olduğunu, hatta katı bir birey olduğunu gösterir.

Eğer bir ortamda öz güvenli bir duruş sergilemeye ihtiyacınız varsa, bu pozisyonda durmayı deneyin.

2. Ayak bilekleri kilitlenmiş vaziyette oturması, kişinin gergin olduğu anlamına gelir.

bilekler-kilitli

Bu oturuş pozisyonu bir kadına aitse kibar ve kadınsı olarak kabul edilebilir. Fakat bacakların toplantı, iş görüşmesi esnasında bu pozisyonda olması kişinin gergin olduğunu simgeler. Bu pozisyon, dudağını ısıran bir bireyin bulunduğu ruhsal durumla neredeyse aynıdır.

Ayak bilekleri çapraz bir şekilde kilitlenmiş kişiye yönelteceğiniz pozitif sorular ve cevaplardan sonra bileklerinin çözüldüğünü göreceksiniz.

Eğer kendinizi ayak bilekleriniz bu pozisyondayken yakaladıysanız, rahatlamaya çalışın ve bileklerinizi çözün. Vücut dilinden iyi anlayan bir iş veren gergin ve öz güvensiz olduğunuzu düşünebilir.

3. Kişinin bacağını diğer bacağının üstüne atması tartışmaya açık biri olduğunu gösterir.

3

Bu, kişinin yaparken farkında olduğu bir pozisyondur. Farkında olmasanız da bu pozisyonda duruyorsanız herhangi bir tartışmaya açıksınız demektir.

Kendinizi sürekli bu pozisyonda otururken buluyorsanız, bir konu üzerinde fikrinizi savunmak için çok müsait bir yapıya sahip olduğunuzu gösterir.

4. Ayakta dururken bacakların çapraz bir pozisyonda olması bir kadın ve erkek için farklı anlamlara sahiptir.

4

Bir kadının ayaktayken bacaklarının bu pozisyonda olması, bacakları ayrı şekilde ayakta duran bir erkeğinkiyle aynı anlamları taşır. Bu pozisyonda duran bir kadının otoriter biri olduğu çok açıktır.

Eğer bir erkek ayakta dururken bu pozisyonu alıyorsa bulunduğu ortamda kalmaya eğilimli olduğu anlamına gelir.

5. Bacakların yan yana durması…

5

Bu pozisyon nötr bir anlam taşır. Bu pozisyonda duran biri gitmeyi de, kalmayı da planlıyor olabilir. Eğer bir öğrenci öğretmeniyle konuşurken bu şekilde duruyorsa, bu onun dikkatini öğretmenine verdiği anlamına gelir.

Bir kişinin bu pozisyonda durması karşısındakine saygı gösterdiği anlamına da gelir. Birini rencide etmek istemiyorsanız bu pozisyonda durmanız karşınızdaki kişide iyi duygular uyandırır.

6. Bacakların belirli bir yöne doğru bakması kişinin o yöne doğru ilerlemek istediğini ifade eder.

6

Bir grupla birlikteyken, insanların ayaklarını hangi yöne çevirdiğine dikkat edin. Çünkü ayaklarımızı yönelmek istediğimiz tarafa veya hoşlandığımız kişiye doğru çevirmeye meyilliyizdir. Eğer konuştuğunuz kişi ayaklarını çıkışa doğru yöneltmişse bu onun bulunduğu ortamı terk etmek istediği anlamına gelir.

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar