Karşınızdaki Kişilerin Zihnini Okumanın Bir Yolu Var: 8 Beden Dili Hareketi ve Anlamları

vucut-dili

Beden dilini okumak, zihin okumaya benzer çünkü iki yöntem de, kişinin asıl düşünce ve niyetleri hakkında fikir sahibi olmaya dayalıdır. Birkaç beden dili okuma hilesi öğrendiğiniz zaman, bu işin aslında zannedildiği kadar zor ve özel güçler gerektiren bir yeteneğe bağlı olmadığını anlayacaksınız.

Araştırmalara göre günlük iletişimimizin %7’sini ağzımızdan çıkan kelimeler, %38’ini konuşurken yaptığımız tonlama ve diğer sesler, son olarak kalan %55’ini ise beden dili hareketleri oluşturuyor. Bu bağlamda, insanlar farkında olmasa da, sosyal iletişimlerinde oldukça fazla beden dili kullanmaktalar. Hal böyleyken, bizlerle bu denli iç içe geçmiş beden dili hareketlerini öğrenmek, diğer insanları tanımak ve onların zihinlerini okumanın da anahtarı olabilir.

Bacak Bacak Üstüne Atmak ve Kolları Bağlamak

Ä°lgili resim

Kişinin aynı anda kollarını ve bacaklarını bağlaması, karşısındaki insanın görüşlerini dinlemeye ve onu ciddiye almaya pek bir niyeti olmadığının göstergesidir. Bu pozisyondayken gülüyor olması ve dinliyor gibi gözükmesi sizi yanıltmasın. Beden dili hakikati yansıtır. Bazen sizin için oldukça hoş ve keyifli geçen bir sohbette bile, karşınızdaki kişinin böyle durduğunu görebilirsiniz; ancak o sizin aksinize, konudan pek bir keyif almamış ve sıkılmıştır.

Psikologlar, iletişim esnasında beden dilini doğru kullanmanın öneminin altını çiziyor. Psikologların bu konuyla ilişkin analizleri, aynı anda kollarını bağlayıp, bacak bacak üzerine atan kişilerin, fiziksel veya duygusal olarak birileriyle ilişki yaşamaya da kapalı olduğunu açığa çıkarıyor.

Gülümseme Gerçekse Gözler Kısılır ve Göz Kenarları Kırışır

Ä°lgili resim

Gözler kalbin aynası olduğu gibi gerçek bir gülümsemeyi de sahtesinden ayırt etmemizi sağlayan muhteşem birer yansıtıcıdır. Konu gülümseye geldiğinde, ağızdan pek bir gerçeklik-sahtelik ayrımı yapılamasa da, gözlerden yola çıkarak bu ayrımı yapmak mümkündür. Gerçek bir gülümsemede, kişinin gözleri kısılır ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar meydana çıkar. İnsanlar bazen gerçek duygularını saklamak için sahte bir gülümseme kondururlar suratlarına; bazen, acıyı/hüznü, bazense hasetliklerini saklamak için… Böyle anlarda insanların gözlerine dikkatlice bakın ve gerçeği görün.

Taraflardan Biri, Diğerinin Beden Dilini Taklit Ediyorsa, Her Şey Yolunda!

good conversation couple ile ilgili görsel sonucu

Sohbet ederken yaptığınız yüz ifadelerini, jest ve mimikleri, arkadaşınızın istemsizce kopyalayıp tekrarladığını fark ettiniz mi? Biri sizin anlattıklarınızla ilgileniyorsa, beden dili istemsizce devreye girecek ve sizin beden dilinizi kopyalamaya başlayacaktır. Bunu denemek istiyorsanız, arkadaşınızla veya sevgilinizle buluştuğunuzda, ona fark ettirmeden sürükleyici bir sohbet esnasında burnunuza dokunun, birkaç saniye içinde o da kendi burnuna dokunursa, size odaklanmıştır. Ancak dokunmuyorsa, hatta devamlı gözlerini kaçırıyorsa konuyla ilgilenmiyordur.

Karşınızdaki kişiyle aranızda iyi ve samimi bir bağ varsa, en önemlisi de birbirinizi özümsediyseniz, beden dili kopyalama durumunu yaşamanız kaçınılmazdır.

Endişe ve Korkuya Sebep Olan “Yalan” Söylendiğinde, El Boyna Gider

Ä°lgili resim

Bir insan yalan söylerken alın terlemesi, göz bebeğinde küçülme ve büyümeler, yüz kası seğirmeleri gibi vücut hareketleri onu rahatlıkla ele verir. Göz altına alınan bir şüphelinin yalnız başına karanlık bir odada sorguya çekilmesinin sebebi, beden dilini daha iyi analiz edebilmektir. Bir kişi endişe ve korku duyuyorsa en hassas bölgesini yani, boyun çukurunu kapatma gereği duyar. Bunun tersine karşısındaki kişiyi can kulağıyla ve rahat bir şekilde  dinliyorsa, boynu hafifçe eğik bir pozisyon alır.

Duruş Ne Kadar Düzgünse, O Kadar Güven Verici İzlenim Verilir

bad posture ile ilgili görsel sonucu

Beden diline dair profesyonel anlamda bir fikre sahip olmasanız da, yaşam tecrübeleriniz sonucunda, omuzların ve sırtın duruşundan yola çıkarak bile, kişinin kendine güvenen biri olup olmadığını tahmin edebilirsiniz.

Örneğin omuzları düşük, kolları ve elleri yana sarkık, başı öne eğik biriyle karşılaştığınızda, bu kişinin hayat enerjisinin zayıf, hayatından veya içinde bulunduğu durumdan hoşnut olmayan bir insan olduğunu anlayabilirsiniz. Gerçekten de bu duruş, çekingen ve kendisini güvende hissetmeyen birinin beden duruşudur. Bu nedenle omuz düşüklüğü omurilik eğriliği gibi probleminiz varsa, duruşunuzu düzeltmeye özen gösterin.

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar