Kazdağı Hepimizin!

Kazdağı’na, Doğaya, Oksijene, Yeşile Sahip Çıkıyoruz!

c1v-0tuw8aatv2b

Günü Değil Geleceği Kurtarmak İstiyoruz!

Doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen, ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Kazdağı ve yöresi, son yıllarda bölgede yapılmak istenilen enerji ve maden projeleri ile sürekli olarak gündeme geliyor. Yer altı ve yer üstü su rezervleri, doğal bitki örtüsü olan ormanları, endemik türleri ile toplumsal mirasımız olan Kazdağı, aynı zamanda başta Çanakkale ve Balıkesir olmak üzere tüm bölgenin hayat kaynağı niteliğinde. Ancak şu sıralar Kazdağı’na yapılmak istenen Yenice Çırpılar Termik Santrali Projesi’nin bölgeye büyük zarar vereceği düşünülüyor.

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde yapılmak istenen Çırpılar Termik Santrali için 11 Ocak Çarşamba günü Ankara’da İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı gerçekleştirilecek.

kazdaglari3

Proje, bundan bir sene önce de gündeme gelmiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3 Şubat 2016’da İDK toplantısı yapılacağı duyurulmuştu. Toplantı öncesinde, Agonya Ovası’ndaki 72 köy muhtarının 65’inin imzaladığı itiraz dilekçeleri Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Orman ve Su işleri Bakanlığı ile Çanakkale Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı’na sunulmuştu. Bütün bu itirazların ardından 3 Şubat 2016’da Ankara’da yapılması planlanan İDK toplantısı Çevre Bakanlığı tarafından resmi bir gerekçe gösterilmeden ileri bir tarihe ertelenmişti. Ardından, 23 Mart 2016’da Ankara’da gerçekleştirilen İDK’da ise itirazlar dikkate alınmış ve saptanan eksiklerin giderilmesi için firmaya süre verilmişti.

Şimdiyse, çevre dernekleri ve oluşumları 11 Ocak’ta Ankara’da yapılacak İDK toplantısına katılmak için dilekçelerini ilgili mercilere sundu. Aynı zamanda yüzlerce itiraz dilekçesinin ıslak imzalı ve BİMER üzerinden de Bakanlık yetkililerine iletildiği belirtiliyor. Çanakkale ve bölgesindeki çevre oluşumları tüm çevrelerden destek bekliyor.

c1v-0tuw8aatv2b

Çevre örgütlerinden sosyal medya kampanyası için yapılan çağrı şöyle:
“Kazdağı Milli Parkı’nın tam sınırına kömürlü termik santral yapılmak isteniyor. Hep birlikte Çırpılar Termik Santrali’nin temiz havamızı, Sarıkız efsanesini, Yenice’nin kapya biberini, çileği ve Edremit’in içme suyunu yok etmesine engel olabiliriz. Başta Twitter olmak üzere tüm sosyal medyada #kazdağıhepimizin etiketi ile Kazdağı’na, doğaya, oksijene, tarım alanlarına, yeşile sahip çıkıyoruz. Kazdağı’nın desteğinize ihtiyacı var!”

Siz de Kazdağı’na nefes olmak isterseniz: http://bit.ly/kazdağıhepimizin

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar