KEİG’in “Kreş Haktır” Kampanyası

children-1

İş sektörüne katılan insan sayısının büyük bir yüzdesi kendi ailesini kurmuş ve bununla birlikte ebeveyn sıfatını almış insanlar oluşturmaktadır. Bu durumda ebeveynler hem iş şartlarını hem de ailelerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirirken bazı zorluklarla karşılaşmaktadırlar.

children

Ülkemizde bulunan eğitim ve sağlık gibi sistemler ebeveynlerin sorumluluklarını yerine getirirken karşılarına zorluklar çıkarmaktadır. Örneğin 4+4+4 eğitim sistemi çoçukların yarım günlerini okulda günün geri kalanını ise evlerinde ya da dışarıda geçirmesini öngörmektedir. Ülkemiz refah seviyesinin yüksek olmaması nedeniyle çalışan birçok ebeveyn çoçuklarına zaman geçirmeleri için bir dadı tutmayı veya bir kreşe para vermeyi göze alamamaktadırlar. Bu durumda çoçuklar başıboş bir şekilde kendilerine bakılamayacak durumda kalıyorlar ya da ebeveynleriyle birlikte ebeveynlerinin belli saat aralığında durmak zorunda olduğu şirketlerde ya da ofislerde zaman geçirmek zorunda kalıyorlar. Bu durum hem işyeri için hem de küçük çocuklar için ciddi bir tehdit doğurmaktadır. Bu tarz olaylarda çocuklar çalışanlara ayak bağı olarak hem onların çalışmalarını engellemekteler hem de kendi gelişimleri için dahil olmaları gereken sosyal ortamlardan uzak kalmaktadırlar. Aynı zamanda işyerleri de çocuklar için tehlikeli alanlar haline gelmektedir.

Large group of kids of little boys and girls on the art lesson class

Günümüz gazetelerinde ve internet haberlerinde de gördüğümüz gibi iş kazaları nedeniyle ciddi zarar gören ve hayatını kaybeden çocuklar bulunmaktadır. Bu durum sadece bir çocuğun canını almakla değil aynı zamanda bir ailenin ocağını söndürüp bir işyerinin kapanmasına neden olmaktadır. Bu tarz durumların yaşanmaması için işyerlerine kreş açılmalı ve çalışan ebeveynlerin bu hizmeti ücretsiz olarak almaları gerekmektedir. Böyle bir hizmetin sağlanması durumunda hem çoçuklar güvenli bir şekilde yaşamlarına devam edecekler hem de onlar için sağlıklı olan sosyalleşme gereksinimleri karşılanacakldır. Bu çözüm aynı zamanda hem çalışan hem de işverenler için de çok olumlu bir çalışma olacaktır. Çünkü çalışan insanların akıllarında çocuklarından ziyade işleri olacak ve işverenler için daha verimli olacaklardır. Aynı zamanda işverenlerde bu hizmete yaptıkları yatırımı, çalışanlarından fazlasıyla karşılayacaklardır. Böylece iş yerlerindeki kreş hizmeti hem çocuklarımız hem çalışanlarımız hem de iş verenlerimiz için kazançlı bir durum oluşturmuş olacaktır.

kids

 

Kadınların ve erkeklerin toplumsal hayatın her alanında eşitliğini savunan KEİG (Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi Derneği) bakım hizmetleri yükününde eşit bir şekilde paylaşılması için “Kreş Hakkı” na oldukça önem vermekte ve bu alanda çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar çocuk bakımının nasıl olması ve kimler tarafından karşılanması gibi konuları tartışarak bir takım tespitler ve talepler belirtmişlerdir. KEİG çocuk yetiştirmenin sadece kadına değil aynı zamanda erkeklerinde sorumluluğu olduğunu ve bakım hizmetlerinin kamu tarafından sağlanması gereken bir sosyal hak olduğunu savunmaktadır. KEİG, çocuk bakımı yükünün kamu tarafından kadınların omuzlarından alınması, kadınların çalışma yaşamı dahil toplumsal hayatın her alanında katılmalarını ve toplumsal cinsiyet eşitliliğinin sağlanması açısından büyük önem taşıdığını öne sürmektedir. Bunun yanı sıra iş ve ev yaşamının uyumsallaştırılmasının sadece kadınlara yüklenmemesi gerektiğini, bu durumun toplumsal cinsiyet eşitsizliğini beraberinde getirdiğini ve hem Anayasa’nın 10.maddesine hemde Türkiye’nin de üyesi olduğu Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu vurgulamaktadır.

kinder

 

 

Ekleyen Selen Gungor

Selen Gungor

Comparative Literature student.

Yorumlar