Kellikten Kurtulmanıza Yardımcı Olabilecek 5 Etkili Tedavi

adult

Çaresizlik duygusu; şarlatanlar ve dolandırıcılar için zengin bir beslenme alanı oluşturur ve bu nedenle bazı insanlar güvenilmez tedaviler üzerine paralarını boşa harcıyor. Fakat doğal ve kimyasal bazı ilaçlar saç dökülmesine karşı verdiğiniz mücadeleye yardımcı olabilir. İşte size en iyi görünmenizi sağlayacak birkaç ipucu:

1. Beslenmeniz Hakkında Düşünün

Şimdiye kadar bir seferde çok fazla kilo kaybettiyseniz, önemli miktarda saç dökülmesini de beraberinde getirdiğini fark etmişsinizdir. Lindora Klinik, saç dökülmesinin, büyük kilo kaybı dönemleri için ortak bir yan etkiye sahip olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni, vücudunuzun besinleri saçlarınız gibi önemli olmayan fonksiyonlardan ve organlarınız gibi temel fonksiyonlara yönlendirmesidir. Aslında protein eksikliği saç dökülmesine neden olur, çünkü esas olarak saçlarınızın oluşumunda etkilidir. Dolayısıyla, saç dökülmesinin tedavisine yönelik ilk adım doğru beslenmedir. Protein ve demir ağırlıklı zengin bir diyet, saçlarınızı uyarmak için ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerini sağlayacaktır. Doğru beslenme. diğer sağlık avantajlarını da size sunar. Kendinizi aç bırakmadan ve saçlarınızdaki besin maddelerini kesmeden incelmenize yardımcı olabilir.

 

salads

 2. Minoksidil

Muhtemelen bunu Rogaine olarak biliyorsunuzdur, fakat bu ilaç işe yarıyor ve saç dökülmesi ile mücadele etmek için FDA tarafından onaylanmış iki ilaçtan birisidir (diğer ilaç, finasteride ). WebMD’nin belirttiği gibi, “Minoxidil, kan damarlarını genişletici (vasodilatör) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Minoksidil solüsyonu ve köpüğü; erkek tipi kellik tedavisinde, saç büyümesine yardımcı olmak için kullanılır. Kafa derisinin önündeki kellik için veya erkeklerdeki saç çizgilerinin düşürülmesinde kullanılmaz. Köpük ve yüzde 2 minoksidil solüsyonu, aynı zamanda çok ince telli saçlı kadınlarda saç büyümesine yardımcı olmak için de kullanılır. Ancak minoksidil, uygulandığı sürece saç büyümesini koruyacaktır. Kullanmayı bıraktığınızda, o noktaya kadar büyüteceğiniz tüm saçlar düşer ve muhtemelen daha fazla olur. Minoksidil kullanmak isterseniz sabah ve akşam bir kez günde iki kez yüzde 5 tedaviyi kullanın. Kuruduğunda başın içine masaj yaptırmaya özen gösterin ve biraz bekletin.

saç

3. Yağ Masajları

Daha doğal olan şeylerle ilgileniyorsanız, kafa derinize, hindistan cevizi veya hint yağı gibi çeşitli yağlar ile yapılan masajlar; saçınızın büyümesine yardımcı olabilir. Bu masajlar iki nedenden dolayı yardımcı olur. İlk olarak bu yağlar etkilenen bölgelere giden kan dolaşımını artırabilir. Saç derinizdeki kan miktarı daha fazla olması, saçlarınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak daha fazla besin anlamına gelir. Bu yağların birçoğunda, masaj yaptığınızda saç sağlığınızı iyileştirebilecek mineraller ve besin maddeleri de bulunur. İkinci neden ise masajın kendisidir. Stres saç dökülmesinin ardındaki önemli faktörlerden biridir ve iyi bir masaj, sahip olduğunuz gerginliği hafifletir. Derin nefes alma veya meditasyon gibi stres atmanın diğer yöntemleri de mükemmel seçeneklerdir.

sacderisinemasaj

4. Saç Ekimi

Saç ekimi, saç dökülmesi ile mücadelede en şiddetli fakat genel olarak en etkili yoldur. Saç ekimi 1950’lerden beri devam ederken, tıptaki gelişmeler prosedürü daha az müdahaleci yapıyor ve nakli gizleyerek daha iyi bir iş çıkarıyor. Bir saç ekimi sırasında, bir cerrah saç köklerini saçlarınızın bir bölümünden diğer ucuna hareket ettirip kel alana nakleder. Nakledilen saçlar hızlı bir şekilde düşer, ancak doğal saç büyümesini uyarır. Bir saç ekimi ile ilgileniyorsanız, bunun neyi gerektirdiğini anlamanız gerekir. İlk olarak, bir saç ekimi binlerce dolara mal olacak ve çoğu sigortacı bu masrafı karşılamayacaktır. Ayrıca, kaşıntılı kafa derisi veya şişme gibi ilave tıbbi risklerin yanı sıra, transplantın zamanın küçük bir yüzdesinde başarısız olacağı gerçeği de vardır. Cerrahi müdahaleye girmeden önce, Uluslararası Cerrahi Restorasyon Derneği tarafından onaylanmış bir profesyonelle bu ameliyatı tartışmaya dikkat edin.

sac-ekimi

5. Doktorunuzu Ziyaret Edin

Çoğu zaman, saç dökülmesi utanç verici fakat zararsızdır. Ancak bazen, sizin için bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren bir gösterge olabilir. Saç dökülmesine neden olabilecek bazı hastalık örnekleri arasında lupus, tiroid hastalığı ve hatta HIV bulunmaktadır. Gençler için, saç dökülmesi, saç dökülmesi ile kilo kaybı arasındaki yukarıda belirtilen bağlantı göz önüne alındığında, anoreksia ile de ilişkilendirilebilir. Eğer saçlarınızı düzeltmek için hiçbir şey işe yaramıyorsa ve başka belirtileriniz varsa, doktorunuzu ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Doktorunuz sizin için hiçbir şeyin yanlış olmadığını teyit edebilir ve saçlarınızı büyütebilmenize yardımcı olabilecek diğer tedavileri önerebilir.

isolated

Yorumlar