Kendi Ayakları Üzerinde Durmayı Öğrenmiş “Ototelik” Bireylerin 7 Özelliği

dag

Ototelik, kendine has amacı olan, kendi hayatına dair amaçların üzerine eğilen anlamına gelir. “Auto” kendi, “telos” amaç anlamına gelen Yunanca kelimelerden türetilmiştir. Bu kelime yapılan her hareketin insanın kendisiyle ilgili bir amaca hizmet ettiği inancını destekleyen bir anlama sahiplik eder.

Bir ototelik dünyayı diğerlerinden daha farklı görür. Dünyanın geçiçi heveslerinin peşinde sürüklenmektense, doğal deneyimleriyle ve yaratıcılığın verdiği tatmin edici sonuçlarla motive olurlar. Siz de bir ototelikseniz, aşağıdaki özelliklerin sizinle uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

1. Yaşadığımız sistem içerisindeki insanlardan daha özgür bir yapıya sahiplerdir.

özgür

Ototelik bireyler kendi hayatlarıyla meşgul olmayı severler. Sosyal medyada vakit geçirmeye pek eğilimli değillerdir hatta bu kişilerin bir sosyal medya hesabı bile olmayabilir. Kendi hayatlarının detaylarını insanlara sergilemekten, ne yaptığının her an bilinmesinden hiç hoşlanmazlar ve böyle şeyleri insanların bilmesinin gereksiz olduğunu düşünürler.

2. Sık sık sanatsal etkinliklere katılırlar.

sergi

Ototelik insanlar sergilere, tiyatrolara katılmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Kendilerine yeni şeyler katmaktan bir an geri durmazlar. Bu yüzden sanata olan ilgileri bir hayli fazladır. Sosyalleşmek onlar için arkadaşlarıyla sadece bir kafede kahve içmekten daha fazlasıdır. Bunu da sanata olan ilgileriyle tamamlarlar.

3. Yeniliklere açıktırlar.

kamp

Ototelik bireyler hep aynı kalmayı sıkıcı bulurlar. Bu yüzden kendilerine yeni bir şeyler katacakları hiçbir aktiviteden kaçınmazlar. Hiç tatmadıkları bir mutfağı tecrübe eden, değişik sporları denemeye kalkan, birden dağ başında kamp kurmaya gitmeye kalkan birini görürseniz bu kişinin kendi hayatına eğilmiş yani ototelik biri olma olasılığı yüksektir.

4. Hedefleri onların hayatının büyük bir bölümünü oluşturur.

hedefler

Ototelik insanların hayatlarında mutlaka ulaşmak istediği hedefler vardır. Amaçlarını gerçekleştirmek uğruna her yolu denerler ve asla pes etmezler. Kendilerini ve etrafındaki insanları kötü yönde etkilemeyecek hırsları vardır. Bu hırs onları yolun sonuna götürmek için taşıyan bir araba gibidir.

Ototelik bireyler amaçsız yaşayamazlar. Mutlaka belirledikleri bir hayat gayesi olan bu insanları, amaçlarını gerçekleştirmekten başka hiçbir şey aynı şekilde mutlu edemez.

5. Dış etkilere karşı kendilerini nasıl koruyacaklarını iyi bilirler.

kadın

İnsanların hayatları hakkında yaptıkları yorumlar ototelik kişileri kolay kolay etkilemez. Onlar kendi hayatlarının kontrolünü eline almış insanlardır ve diğer insanların düşüncelerine göre hayatlarını yönetmezler. Kendilerini negatif yönde etkileyen insanları hayatlarına almamaya dikkat ederler. Onlar için önemli olan şey kaliteli bir şekilde sohbet edebilecekleri bir dosttur. Bunun yanında kalabalıklardan pek hoşlanmazlar ve bu yüzden hayatlarına gereksiz insanları almazlar.

6. Duygularını kontrol etme konusunda kendilerini eğitmişlerdir.

kadın

Hayatın her anında karşımıza seçmek zorunda olduğumuz fırsatlar çıkabilir. Karar aşamalarında duygularımız mantığımız kafamızda karışıklık yaratır. Ototelik bireyler sakin kalmanın önemini bilirler ve ne zaman duygularını, ne zaman mantıklarını devreye sokacaklarını iyi bilirler.

7. Kendi kendilerinin akıl hocasıdırlar.

mutlu kadın

Ototelik bireyler kendilerini en iyi tanıyan kişilerdir. Bu yüzden kuşkusuz kendi hayatları için en iyi kararları da kendileri vereceklerdir. Aile yaşantılarında, arkadaşlık ilişkilerinde, hayatlarını paylaştıkları kişiyle olan sorunlarında akıl almak birilerine başvurmayı pek tercih etmezler. Aksine diğer insanların görüşünü almaktansa, kendi iç seslerini dinlerler. Böylelikle hiçbir kararlarından pişmanlık da duymazlar. Çünkü nasıl istiyorlarsa öyle davranırlar.

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar