Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin: Benlik Gelişiminize Tavan Yaptıracak 12 Şey

vincent-cassell

1. Yeni bir şey öğrenmek istiyorsan, diğerlerine bildiklerini öğret. Madde ve materyal paylaştıkça azalır. Ancak bilgi asla. İki elmanız varken birini karşınızdakine verirseniz, elinizde bir elmanız kalır. Ancak zihninizde kayıtlı bir bilgiyi bir başkasına verdiğinizde o bilgi sizden gitmez ve bir başkasını daha zenginleştirir.

mutsuz-kadin

2. Hayallerinin peşinden koşmaktan çekinme. Sonrasında başarının da seni takip ettiğini göreceksin. Hayaline inanmış birinin onu gerçek kılamaması mümkün değildir. Bir elmanın yer çekimine karşı koyamaması gibi, eğer hayalinizi yeterince güçlü çekerseniz, size karşı koyamayacaktır.

araba

3. Kalabalığı takip etme, kendi yolunda ilerle. Tutkun olduğun şeyi yap.

davul-calan-kadin

4. Kendine güveniyormuş gibi davran ve her engelle başa çıkabileceğini unutma. Güçlü hissetmiyorsan bile öyleymiş gibi yap. Zaten bir süre sonra öyle hissetmeye başlayacaksın.

zorluklarin-ustesinden-gelmek

5. İyi bir dinleyici ol ve yeni insanlarla tanışmaktan kaçma. Unutma her yeni insan, yeni bir hikaye, her yeni hikaye öğrenilecek yeni bir bilgi demektir ve kendini geliştirmeyi hedefleyen bir insan için bilgi her şeydir.

arkadaslar-1

6. Kendini sev. Sağlıklı beslen. Yediğin şeyin tüm vücudunu ve psikolojini ve hatta hayata bakış açından, karar verme mekanizmana kadar her şeyi etkilediğini unutma.

sebzeler

7. Meraklı ol. Sürekli soru sor. “Ne çok soru soruyorsun?” diyenlere inat soru sormaya devam et. Her yeni bilgi seni farkındalığa taşıyan bir basamaktır.

kitap

8. Sadece başarı hikayelerinden ders çıkarma, başarısızlıklarından da ders al.

kitplar

9. Gideceğin yere zamanında git. Zamanında yerinde olabilmek, kendinize saygınızın bir göstergesidir. Mental olarak keskin bir kararlılığa erişmek istiyorsanız, bundan böyle gideceğiniz yere söylediğiniz saatte varmak için ekstra çaba sarfetmelisiniz.

10. Ne yapıyorsan ona odaklan. O an telefonunu sadece aramalar için kullan. Kendinizi geliştirmeye ya da yeni bir şeyler elde etmeye çalışırken, çevrenizdeki herkesin sanki size karşı birlik yapmışcasına sizi meşgul etmeye çalıştığını göreceksiniz. Bunlar kendini geliştirmeye çalışan kişilerin karşılaştığı küçük oyunlardır. Kesinlik bunlara kendinizi kaptırmayın, kendinize ayırdığınız süre boyunca konunuza odaklanmaya devam edin. Bir süre sonra, zihniniz hiç olmadığı kadar berrak olacaktır.

calisma-masasi

11. Kimse sizden iyi değil. Biz insanlar olarak genellikle etrafta gördüğümüz başarılı insanların, daha maharetli, daha mutlu, daha becerikli olduğunu düşünürüz. Oysa ki, hepimizin damarlarında akan kan kırmızıdır. Kimse doğa üstü güçler elde ederek keskin bir beyne ve başarıya ulaşmıyor. O insanların farkı dış dünyanın etkilerini gözardı ederek, kendi gelişimlerine odaklanmayı başarabilmiş olmalarıdır. 

dusunen-adam

12. Boş vakitlerinizi nasıl geçirdiğiniz sizi tanımlar. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, boş vakit dendiğinde aklınıza sadece eğlence gelmemeli. Eğlenmek tabi ki güzeldir. Sonuç olarak bizler insanız, anlık eğlencelerin verdiği hazlar her daim bizim için cezbedici olacaktır. Ancak kendinizi geliştirmek sizin için gerçekten önemliyse boş zamanlarınızda okumaya araştırmaya ayırdığınız vakti kesinlikle arttırmalısınız. filoji.com size bu konuda yardımcı olabilecek internet sitelerinden sadece birisi… Sağlıkla kalın!

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar