Kilo Vermeyi Denemeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Daha önce denemiş olan herkes kilo vermenin ne kadar zorlu olabileceğini bilir. İncinmelerden dolayı oluşan zaman kaybından, basit bir motivasyon eksikliğine kadar çok sayıda engel yolunuza çıkabilir. Bu yüzden kilo vermek için kolları sıvamadan önce aklınızda olması gereken bir kaç önemli şey var. İşte kilo vermeyi denemeden önce düşünmeniz gereken 10 şey.

1094.10314.file.eng.Refer-a-Friend.564.250

1) Başkasında işe yarayan bir şey sizde yaramayabilir!

Sırf kuzeniniz ya da iş arkadaşınız bisiklet egzersizinin (spinning) kalori yakımındaki gücünün, pilatesin verdiği esneklik özelliğinin, bulduğu mucizevi kilo kaybettiren paleo (Eski taş devri) diyetinin ya da vejeteryan beslenmenin etkisinin üzerine yemin etti diye onda işe yaradığı gibi sizde yaramayabilir. Zayıflayan çoğunluğa uymadan önce hoşlandıklarınızı ve hoşlanmadıklarınızı, sizi neyin motive ettiğini düşünmeniz gerekir. Herkesin birbirinden farklı olması gibi her insanın zayıflama yolculuğu da birbirinden farklıdır. Başarılı olmak için işe yarayan bir zayıflama programını kendinize uyarlamalısınız.

pranzul-la-birou-reguli-de-eticheta

2) Ortamınız fark yaratır!

Etrafınızı saran şeyler konu kilo vermeye gelince önemli gözükmeyebilir ama önemlidir. Evinizi ve işyerinizi zayıflamaya olanak sağlayan yerler haline getirin. İşleriniz ve toplantılarınızın arasında kalan vakit için zamanlayıcılar kurarak hızlı yürüyüşler yapabilir, dolaplarınızı sağlıksız ürünlerden temizleyerek fazla kaçırmanızı cezbeden şeyleri önleyebilir ya da elinizde fitness teçhizatı (girya/ kettle bell, atlama ipi vb.) bulundurarak ezgersizinizi araya sıkıştırabilirsiniz . Bu önlemler ofiste sağlıklı atıştırma seçenekleriniz olmasını sağlayabilir ve böylece  dinlenme odasındaki atıştırmalıkların tehdidine karşı koyabilirsiniz. Bunu kendiniz için ne kadar kolaylaştırırsanız, başarı şansınız o kadar artar.

 

 

e2e7d80a965a277c64ea852a723faf2bdf2b61c1

3) Kilo vermek diyet ve egzersizle ilgilidir- Birlikte işe yararlar!

İstediğiniz bütün kalorileri kesebilir ya da kondisyon bisikletinde tonlarca zaman mesafe kat edebilirsiniz. Eğer kilo vermek konusunda ciddiyseniz bu iki planın eş zamanlı yürümesi gerekir.

 

having a plan ile ilgili görsel sonucu

4) Planlı olmak esastır!

Ne derler bilirsiniz; ya bir plana sahip olun ya da çuvallamayı planlayın. Bu teori iş kilo vermeye gelince de geçerliliğini korur. Zayıflamaya çalışmaya başlamadan önce bunu gerçekleştirecek belirli şeyleri çözün. Mesela; haftanın 3 günü spora gitmek, Pazar günleri köpeğinizi ekstra yürüyüşlere çıkarmak, hafta boyunca sağlıklı öğle yemekleri hazırlamak v.b. Kendinizi ne kadar fazla hazırlarsanız, gerçekten kilo verme olasılığınız o kadar artar.

 

80619393

5)”Ne kadar çok o kadar yakın” kilo vermek için gidilecek yol değildir!

Eğer kilo vermenin ya hep ya hiç mantığıyla olduğunu düşünüyorsanız daha başlamadan kendinize başarısız olmak için komplo kurmuşsunuz demektir. Kısa zamanda çok kilo kaybetmek sağlıklı değildir ve bu tempoyu devam ettiremediğiniz andan itibaren verdiğiniz bütün kiloyu büyük olasılıkla geri alırsınız. Aynı zamanda diyetinize bağlı kalmadığınız ya da spora gitmediğiniz günlerinizin olmasının sorun olmadığını bilmelisiniz. Tek yapmanız gereken kendinizi hırpalamak yerine yapabildiğinizin en iyisini yapmak. Negatif bir tutum size yardım etmez, ama nasıl bir gün yaşarsanız yaşayın kendi amigonuz olmak sizi gittiğiniz rotada uzun bir yol götürür.

 

1466506777.934930.original6) Zayıflamak sadece görsellikle ilgili olmamalı!

2 beden küçük bir çift kot satın almanın ya da 10 sene önce severek giydiğiniz bir elbiseyi giyebilmenin ne kadar mükemmel hissettirdiğini biliyoruz. Ama uzun dönemdeki başarılı kilo kaybının nasıl gözükeceğinizden çok daha fazlasıyla bir ilgisi olmalı. Bu yolculuğu gelecek yaz bikininizin içinde nasıl görüneceğinizden çok, daha sağlıklı bir hayat yaşamak ve kendinizin olabileceği en iyi hali olmak olarak görün.

 

hamburger_95879

7) Halihazırda bir başa çıkma stratejiniz olması önemlidir!

Eğer başarmak istiyorsanız, tetikleyicilerinizi ve kurtarıcı bahanelerinizi bilmenin ve en başından yerinde stratejilere sahip olmanın çok büyük bir önemi olacak. Stres elinizi kurabiye kavanozuna götürmenize mi neden oluyor? Bu hissiyatı savuşturmak için yemek yemeyi içermeyen bazı alternatif yollar bulun. Egzersiz yapmak için kendinize sıklıkla çok meşgul olduğunuzu mu söylüyorsunuz? En başından programınız üzerinde çalışın, böylece kaytarmaktan çok spora gitmiş olursunuz.

yuz-yuze-iletisimin-yeri-baska

8) Arkadaş desteği tamamlayıcı olacaktır!

Kilo kaybetmek tek başına bir çaba gibi hissettirebilir. Ne de olsa bu yolculuktaki  tek insan sizsiniz. Ama eğer ihtiyaç duyduğunuzda yaslanacağınız bir destek sisteminiz olursa başarı şansınız yükselir. Konu uzun süreli başarıya geldiğinde ister hafta sonu spor kankanız, ister ekstra motivasyon için arayabileceğiniz birisi isterse de bu süreçten daha önce geçen ve en çok ihtiyaç duyduğunuz tavsiyelere sahip olan bir arkadaş olsun yanınızda insanların olmasının son derece yardımı dokunabilir.

 

gunluk-yaz

9) Yemek günlüğü başarmanızı kolaylaştıracaktır!

Kilo kaybetmeyi başarmanın büyük bir bölümü ağzınıza ne koyduğunuzu bilmektir ve doğru söylemek gerekirse çoğumuz düşündüğümüzden daha fazla şey tüketiyoruz. Arkadaşınızın tatlısından aldığınız bir ısırık dahil, yediğiniz her şeyin bir listesini tutmak için yanınızda her zaman bir not defteri bulundurun ya da telefonunuzun not alma fonksiyonunu kullanın. Neyi ne zaman yediğiniz hakkında net bir fikriniz olursa, bu sizin yolda kalmanızı kolaylaştıracaktır.

 

fft99_mf4204044

10) Sporu birçok farklı şekilde yapabilirsiniz!

     Spor salonunda spor yapmaktan nefret ettiğinizi zaten biliyorsanız, gitmeyin. Neden kendinize zorla yaptığınız bir şeyle işkence edesiniz ki? Yürüme bandına bir adım dahi atmadan kalori yakmanızı sağlayan birçok yol var. Yüzmek, bisiklet sürmek, yürümek ya da dans etmek gibi yaparken zevk aldığınız şeyleri düşünün ve bunları egzersiz rutininizin merkezine koyun.

 

 

 

 

 

KAYNAK

Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️
Elif Belemir Çakın

Ekleyen Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️

Yorumlar