Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İsteyenlerin Yapması Gereken 5 Şey

Two Young Women Readin In Park At Sunset

1.Zaman Yaratın

Eğer kitap okumak için önceden plan yapmazsanız, gün içinde asla kitap okumak için vakit bulamayacaksınız. Gün içinde sadece 15 dakika bile ayırabiliyorsanız, bunu ajandanıza not etmelisiniz. Ajandanıza yazmanız, kitap okumayı unutmayacağınız anlamına gelmektedir. Bu yüzden önceden not etmeyi sakın unutmayın!

reading

2.Çantanıza Kitabınızı Atmayı Unutmayın

Artık çantanıza sadece cüzdan, anahtar ve telefonunuzu değil, kitabınızı da koymayı unutmayacaksınız. Her gün yanınızda bir kitapla dolaşmak, kitap okumayı alışkanlık haline getirecek bir yöntemdir. Telefonunuza veya bilgisayarınıza bakmak yerine, kitap okumak size çok daha iyi gelecektir.

kitap

3.Kitabı Okumayı Ne Zaman Bırakacağınızı Bilmelisiniz

Eğer kitabı okurken artık zevk almıyorsanız ve bu durum sizi strese sokuyorsa, o kitabı okumayı artık bırakmalısınız. Eğer bırakmazsanız bu durum canınızı sıkacaktır ve sonuç tam bir hayal kırıklığı olacaktır.

reading-book

4.Kitap Okumak İçin Heyecanlanın

Daha çok kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmek için heyecanlanmanız gerekiyor. Kitabın özetini veya kitap hakkında yapılan yorumları okumak, size fikir verecektir. Eğer özet veya yorumlar dikkatinizi çekiyorsa, o kitabı okumak için hevesiniz olacaktır.

book

5.Birisine Kitap Okuyun

Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmenin başka bir yolu ise başkasına kitap okumak. Bu kişi eşiniz, yaşlı bir akrabanız, kendi çocuğunuz olabilir. Bu şekilde başkalarına da bu alışkanlığı kazandırmış olacaksınız.

pregnant-couple

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar