Konsantrasyonunuzu Anında Maksimuma Çıkartacak 7 Taktik

konsantrasyon

1) yana yatık “8” işareti yapın, yani sonsuzluk işareti.

bu, bir şeye odaklanmak istediğiniz her an kullanabileceğiniz basit bir egzersiz. bir tahtaya ya da bir duvara astığnız büyük bir kağıda yatık 8 rakamı (sonsuzluk işareti) çizin. önce sağ elinizle, sonra sol elinizle aynı anda.

sonsuzluk-isareti

kağıdınız yoksa, bu işlemi havada parmaklarınızla da yapabilirsiniz. önce büyük sonsuz işaretleri yapın, sonra bu işaretleri giderek küçültün. şimdi konsantre olmanız gereken işe başlamaya hazırsınız. herhangi bir şey yaparken konsantrasyonunuzu kaybettiğinizi düşünürseniz hemen bu egzersizi uygulayın. gözleriniz kapalı olarak da yapabilirsiniz. bu egzersiz, hem sağ hem sol görsel alanları çalıştırarak beynin konsantrasyon gücünü artırır.

2) aynı anda birden fazla iş yapmayın, her iş için bir süre belirleyin.

belirli bir süreçte yalnız bir işi yaparsanız, tüm konsantrasyonunuzu bu işe verip dikkatinizin dağılmasını önlersiniz. birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmak hem konsantrasyonu dağıtır, hem kalitesiz işler ortaya koymanıza sebep olur.

eğer önünüzdeki yarım saat içinde ofiste bir sunum yapacaksanız ya da bir sınava çalışacaksanız, sadece onu düşünün. zihninizi yapacağınız işin detaylarına odaklayın. dikkatinizin farklı görevler arasında gezinmesine izin vermeyin.

ofis

3) 5 “tane daha” yönetimini kullanın.

bir işin ortasındayken sıkılıp vazgeçmek üzereyken “5 tane daha” egzersizine geçin. okumaktan sıkıldınız mı “5 sayfa daha” okuyun. sınava çalışıyorsunuz ve matematik sorusu çözmekten sıkıldınız “5 matematik sorusu daha” çözün. çalışmaktan sıkıldınız “5 dakika daha” çalışın.

bu stratejiyi uygularken zihniniz sıkılma noktasını aşarak zihinsel sabır ve dayanıklılık köprüsü oluşturursunuz. atletler yoruldukları anda bu hisse yenilmeyip çalışmayı devam ettirerek başarı kazanırlar. bu yöntem size direnç kazandırır.

4) yazarak zihin karışıklığının önüne geçin.

önemli bir şey yapmaya çalışırken, zihninizi meşgul eden diğer şeylerin konsantre olmanızı engellediğini düşünüyorsanız, bunları bir kağıda yazın. yanına da bu sorunla ne zaman ilgileneceğinize dair bir not düşün. bu zihninizin diğer sorunlarla dağılmasını önler, sizi psikolojik olarak rahatlatır ve o anki işinize konsantre olmanızı sağlar.

yazmak

5) kendinizi ödüllendirin.

bir işe başlamadan önce, bitirdiğinizde kendinizi neyle ödüllendireceğinizi planlayın. ödül, sizi rahatlatan ve mutlu eden her şey olabilir. sevdiğiniz bir yiyecek ya da içecek, yürüyüş yapmak, bir arkadaşınızla buluşmak gibi… büyük ve pahalı bir şey olmak zorunda değil. size keyif versin yeter. bu yöntem motivasyonunuzu, dolayısıyla konsantrasyonunuzu artırır.

6) gereksiz faaliyetlerden (kıpırdanmak, el-kol hareketleri) kaçının.

kısa süreli konsantrasyona sahip kişiler fazla hareketli, kıpır kıpır kişilerdir. eğer onları gözlemlerseniz; otururken el ve kollarını aşırı hareket ettirmek, çevredekilerle konuşmadan duramamak gibi alışkanlıklara sahip olduklarını görürsünüz. konsantrasyon gücü yüksek kişiler sakin ve dingindir, gereksiz hareket ve davranışlardan sakınırlar. siz de enerjinizi korumak için gereksiz hareketlerden kaçının; böylece soğukkanlı olursunuz. oto-kontrol mekanizmanız güçlenir, konsantrasyonunuz artar.

dusunen-adam

7) konsantrasyonu artıran besinler tüketin. (et, balık, tavuk, c vitamini, vb)

herhangi bir vitamin eksikliği konsantrasyon sorununa yol açabilir. demir eksikliği de konsantrasyonunuzu azaltır ve çabuk sinirlenen bir yapıya kavuşmanıza neden olur. et, balık ve tavuk gibi demir içeren gıdalar konsantrasyonunuzu canlı tutar. c vitamini içeren besinler ve meyve suları da tercih edilmelidir. bir bardak taze sıkılmış portakal suyu ya da limon sıktığınız siyah çay idealdir.

kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/konsantrasyonu-maksimuma-cikartmak-icin-uygulamasi-kolay-super-tavsiyeler

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar