Konuşurken Ellerinizi Nasıl Kullandığınıza Dikkat Ettiniz mi?

filoji-el-ljflkdjfkljdklf

Çoğu insanın topluluk önünde konuşmaktan çekindiğini ve belli bir topluluğa yönelik konuşma yapmaktan neredeyse nefret edebileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur.

Birçok insanın topluluk önünde konuşma yapmak durumunda kaldığında, yüzünün kızardığını ve el hareketlerini çokça kullandığını fark etmişsinizdir.

El hareketlerimiz ve hatta tokalaşma biçimimiz, aslında; Kişiliğimiz ve o an konusunu ettiğimiz muhabbet hakkındaki düşüncelerimizi ve hislerimizi açığa çıkaracak sinyaller yayar etrafımıza.

Eğer daha önce el hareketlerinizi çok fazla kullandığınız için alaycı bir tavırla eleştirildiyseniz, bir dahaki sefere konuşurken el kol hareketlerinize hakim olacağınız konusunda kendinize söz vermiş bile olabilirsiniz. Ancak, son araştırmalara göre, el hareketleriyle konuşan insanların aslında iyi birer iletişimci olabileceği ve bazı konularda diğer insanlara nazaran daha yetenekli olabilecekleri ortaya çıkmıştır.

Bu iletişim yönteminin, kişiliğinizle ve başarılarınızla ilgili neler anlatabileceğini görünce, açığa çıkan sonuca siz de hak vereceksiniz!

1.) El Hareketleri İnsanların Sizi Anlamasını Kolaylaştırır

talking at coffee ile ilgili görsel sonucu

 

Dışa dönük bir biriyseniz, coşkulu ve hızlı konuşma tarzınızın ve el hareketlerinizi kullanarak konuşma özelliğinizin sosyal kişiliğinizin bir parçası olduğunu düşünmüş olabilirsiniz.

Aslında, el hareketlerini bir diyalog veya konuşma esnasında kullanmanız, karşınızdaki kişi veya kişilerle gerçekten iletişim kurmak istediğinizi anlamalarını sağlar. Beden dili uzmanları, el hareketlerini kullanmanın hem dinleyici hem de konuşmacı açısından çok kuvvetli bir iletişim şekli olduğunu vurgulamaktadırlar.

2) El Hareketlerini Kullanmak Güçlü Bir Liderlik Vasfı Taşıdığınızdan Haber Verir

talking using hands ile ilgili görsel sonucu

Konuşurken el hareketlerinizi kullanarak, anlatımınızı güçlendirmeye çalışıp kendinizi daha iyi ifade ettiğinize inanıyorsanız, güçlü bir liderlik potansiyeline sahip olabilirsiniz.

İfadelerinizi, kullandığınız el hareketleriyle ve doğru bir zamanlamayla aktarmak, uzmanlık seviyenizi ve dinleyicinin anlatımınızda kolaylıkla fark edebileceği tutkunuzu ortaya koyar.

Eğer konuşmacının jest ve mimikleri, ifade ettiği sözlerle tam bir uyum içinde değilse, dinleyici bu durumda bilinçli veya bilinç dışı olarak, belirsizlik veya tezatlık sezecektir.

İnsanlar bu durumun farkında olmasalar da, dinleyici, konuşurken jest ve mimiklerini zamanlamasından, bir liderin samimiyetini de değerlendirir. Bu anlamda iyi bir lider ifadelerini jest ve mimiklerle doğru bir uyum ve zamanlamayla desteklemelidir.

Eğer jestleriniz gerçekse, onlarla birlikte gelen sözcüklerden birkaç saniye önce açığa çıkarlar. Jestleriniz, ifade ettiğiniz sözcüklerden önce veya onlarla aynı anda açığa çıkmalıdır. Ancak, asla sözcüklerin ardından gerçekleşmemelidirler.

3) El Hareketlerini Kullanmak Sizi Daha Cazibeli Kılar

talking using hands ile ilgili görsel sonucu

Araştırmalar, bir konuşma esnasında ifadelerinizi el hareketleriyle desteklemenizin ve anlatımınızı güçlendirmenizin sizi dinleyici açısından daha etkileyici ve cazibeli kılacağını ortaya koymuştur.

Beden dilini kullanmaktan kaçınan ve durağan bir kişiliğe sahip insanlar, çok soğuk, mantığı ön planda ve analitik olarak değelendirilirken; Beden dilini etkin bir şekilde kullanan insanların samimi, enerjik ve hoş olarak tanınmaya daha elverişli oldukları saptanmıştır.

4) El Hareketlerini Kullanmak Bir Zeka Sembolüdür

children talking ile ilgili görsel sonucu

Araştırmalar gösteriyor ki, 18 aylıkken el hareketlerini sık kullanan bebekler, ileriki dönemlerde daha iyi iletişim becelerine sahip olurlar ve kendilerini bu doğrultuda daha iyi geliştirebilirler. İletişim baz alınarak değerlendirildiğinde, konuşma esnasında el hareketlerini kullanmak yüksek bir zekanın işareti olabilir.

 

5) El Hareketleri Öğrenmenizi Kolaylaştırır

children talking ile ilgili görsel sonucu

 

Çocukken öğretmeniniz veya ebeveyniniz tarafından konuşma esnasında ellerinizi çok kullandığınız için azarlandıysanız, muhtemelen el hareketleriniz yüzünden sözcüklerinize odaklanamadıklarını ve dikkatlerinin dağıldığını öne sürmüşlerdir. Ancak, bilim bunun aksini söylüyor!

El kol hareketleri aslında, anlatılması zor konuları açıklarken konuya daha iyi konsantre olmaya ve düşünceler üzerinde yoğunlaşmaya yardımcı oluyor. İtalyan ve Amerikalı çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, her iki kültürde de el kol hareketleri kullanan çocukların konuları daha kolay kavradığını ortaya koymuştur.

Bununla birlikte, Psikolog Susan Wagner Cook’un “Science” dergisinde yayımlanan araştırması da el kol hareketleri kullanmanın sadece kendini daha iyi anlatmaya değil, aynı zamanda öğrenmeye de yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. El kol hareketleri kullanmaları konusunda serbest bırakılan bir grup çocuk ile kendilerini ifade ederken ellerini kullanmamaları istenilen diğer bir grup çocuğun gözlemlendiği araştırmada, ilk gruptaki çocukların kendilerine verilen matematik problemlerini çözmekte diğerlerinden çok daha hızlı ve yetenekli oldukları belirlenmiştir.

 

Madem Öyle, Sizler de Ellerinizi Özgür Kılıp Onları Serbest Bırakın!

Ellerinizi kullanmaktan çekinmeyin. Onları ceplerinizde tutmayın, bırakın serbest kalsınlar! Böylece, fikirlerinizi daha açık ve net ifade edebilen bireyler haline geleceksiniz. Aynı zamanda, dinlenmeyi hak eden, tutkulu, coşkulu, akıllı, ilgili biri olduğunuzu herkese göstermiş olacaksınız.

KAYNAK

 

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar