Köpek Yalaması Zararlı Mı? – Köpeklerin Sizi Yalamasına İzin Vermeyin!

köpek yalaması zararlı mı

Bildiğiniz gibi insanlar ve köpekler binlerce yıldır birbirinin en iyi yoldaşı. Çoğu insan için ailelerinin birer ferdi haline gelmiş olan bu sevimli canlılar, bilimsel olarakta kanıtlandığı üzere kaygı, stres ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlık karşısında, bize karşı besledikleri kayıtsız sevgi ile iyi anti-depresan hapının yapamadığını yapabilmekteler. Ancak bu sevimli canlıların insanlarla özellikle de çocuklarla ilişkisi noktasında, anne babaların aklında bir soru var; köpek yalaması zararlı mı? Bu konuda şüpheye düşmekte pekte haksız sayılmazlar. Köpeklerimizle karşılıklı olarak birbirimize beslediğimiz bu sevginin sınırlarını iyi belirlememiz sağlığımız açısından önemli ve göz ardı edilmemesi gereken bir konu. Köpeğinizle ilişkinizi iyi tutmaya ve sevginizi paylaşmaya çalışırken, sağlığınızdan olmayın. Bu bağlamda köpek yalaması zararlı mı diye düşünenlerdenseniz bu yazının devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

köpek yalaması kötü mü

Köpek Yalaması Zararlı mı?

“Köpek yalaması zararlı mı?” diye sorduğumuzda, köpeklerin hemen hemen hepsinin sahiplerine yada sevdikleri diğer kişilere karşı sevgilerini yalayarak gösterdiklerini akılda tutmak gerekir. Ancak köpek sahibi olan yada köpeklerle biraz haşir neşir olmuş herkesin bileceği üzere, köpekler sadece sevdiklerini değil hemen hemen herşeyi yalar ve koklarlar. Biz insanlar için tiksindirici olabilecek kimi nesne ve ortamlar köpekler için keşfedilecek bir oyun alanıdır. Çöpler, bozuk yiyecekler, dışkı, atık su ve saymakla bitmeyecek bir çok şeyle içli dışlı olabilirler. Bu durumların çok azı bir köpek için tehlike teşkil eder. Çünkü bunun sebebi köpeklerin bağışıklık sistemlerinin insanlardan çok farklı olmasıdır. Bir köpek için hiç bir zararı bulunmayan virüs yada bakteri, bir insan için tehlike arz edebilir. Yani köpeğinizin çöp karıştırması kendisine zarar vermeyebilir ancak salyasının taşıyıcılığı ile size ulaşarak, karşılaşmak istemeyeceğiniz sonuçlarla sizi yüz yüze bırakabilir.

köpek yalaması

İyi bir köpek sahibi olduğunuzdan ve köpeğinizi tanıdığınızdan emin olsanız dahi, düzenli olarak köpeğinizi dışarı çıkarıyorsanız, köpeğinizin diğer hayvanlarla iletişimine hakim olmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Malesef diğer hayvanların hangi ortamlarda bulunduğundan asla tam anlamı ile emin olamayacağınızdan köpeğinizin başka bir hayvandan kaptığı hastalığı size taşıma olasılığıda hala devam etmektedir.

Köpeklerden insanlara geçen hastalıklar;

Mantar ve Deri Kızarıklıkları

Ringworm” halka şeklinde kızarıklıklarla vücutta belirginleşen kaşıntılı bir mantar türüdür ve maalesef sevimli köpeklerden insanlara bulaşması çok yaygın olarak görülür. Düzenli yıkanan ve temizlenen ev köpeklerinde görülme sıklığı azdır ancak kedilerde dahil olmak üzere, sokak hayvanlarında yaygın olarak gözlemlenebilir. Sokak hayvanlarına sevginisini göstermekten kaçınmayan iyi yürekli insanlardansanız bu mantara yakalanma olasılığınız hayli yüksek.

Menenjit ve Kangren

Köpek salyasında yapılan analizlerin bir çoğunda bilim adamlarının karşısına öyle zararlı bakteri türleri çıkıyor ki, yukarıda bahsettiğimiz mantar onların yanında göze sevimli hayalet Casper gibi geliyor. “Capnocytophaga canimorsus” ve “Pasteurella” adı verilen bu bakteriler insan vücudu ile açık bir yara aracılığı ile temas edip metabolizmaya yerleştiğinde, enfeksiyon oluşturuyor ve tedavi süreci eksik bırakılıp aksatılırsa, sonu menenjit yada kangrene kadar gidebilecek korkunç sağlık problemlerine sebep olabiliyor. Yani açık bir yaranız varsa köpeğinizin ve özellikle de yabancı bir köpeğin yalamasına, o yara ile temas etmesine asla izin vermeyin ve şu bilindik şehir efsanesine asla kanmayın; “köpek salyası yaralara iyi gelmez.” Hatta bahsedildiği üzere size zarar bile verebilir.

Ağız İçi Yaralar

İnsan ve köpeklerde yaralara sebep veren patojenler çoğu zaman farklı türler olsada, son yıllarda yapılan bazı çalışmalar, iki tür arasında bu patojenlerin transfer olabileceğini gösteriyor. Yani köpeğinizin ağzınızı yalaması size ağız içi yaraları olarak dönebilir. Özellikle sokak köpeklerine sevginizi gösterirken ağzınzıı yalamalarına izin vermemeniz genel sağlığınız açınızdan daha iyi olacaktır.

Sonuç;

köpek salyası zararlı mı

Tüm bu korkutucu senaryolardan sonra açıkça belirtmek gerekir ki, köpeğinizden size bu tür bir hastalığın geçme olasılığı gayet mümkün ancak risk faktörü o kadar da yüksek değil. Ancak ülkemizdeki sokak hayvanlarının yaygınlığı ve onlara yardım etmek için can atan iyi niyetli hayvan severlerin bir o kadar az olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, gereken güvenlik ve sağlık koşullarının sağlanması hem yardıma muhtaç sokak hayvanlarının hemde iyi niyetli hayvan severlerin faydasına olacaktır. Daha detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar