Köpeklerin Zihin Okuma Yeteneği: Köpekler Neden Bazı İnsanlara Özellikle Havlıyor?

kopekler-zihin-okuma

İnternette köpeklerin kötü olayları insanlardan daha önce hissettiklerine dair hikayeleri hepimiz biliyoruz. Peki ama köpeklerin gerçekten de kötü olayları sezdiklerine dair kesin bir bilgi mevcut mu? Yapılan son araştırmalara bakılırsa kulaktan kulağa dolaşan bu efsanenin gerçekten de bir aslı var!

guzel-kopekler

Yapılan araştırmalara göre köpekler gerçekten de sahiplerine kötü davranıldığı zaman bunu fark edebiliyor ve belirledikleri kişiye karşı kin tutuyorlar. Yapılan bir çalışmada, köpekler sahiplerine çöp konteynerini açma konusunda yardımcı olmayan şahısların kendilerine uzattıkları “treat” olarak tabir edilen atıştırmalık köpek mamalarından alma konusunda oldukça isteksiz davranmış hatta birçok köpek çok sevdikleri mamaları bu şahısların elinden yemeyi reddetmiştir.

tatli-bir-kopek-golden

Aslında köpeklerin sahiplerine kötü davrananan kişilere karşı tavır almaları normal karşılanabilir bir olgu fakat hayatlarında ilk kez gördükleri birine karşı  kötü davranmaları ne anlama gelmektedir? Neden köpekler bazı yabancılarla oldukça iyi anlaşırken bazı yabancılara karşı kinci ve agresif bir tutum içine girerler?

kangal-kopek

Hayvan uzmanlarınca bu durumu açıklamak için getirilen birkaç yorum mevcut. Önde gelen teoride uzmanlar, bazı insanların kötü niyetli veya agresif olabileceklerini gösteren feromonları salgılandıklarında, yaydıkları kimyasal kokuyu köpeklerin aşırı derecede gelişmiş olan koku yetenekleri ile tespit edebiliyor olduklarını düşünüyor. Köpeklerin keskin koku duyularının zaten kan şekerindeki düşüşleri, potansiyel bombaları, uyuşturucu ve hatta kanseri dahi tespit etmekte kullanıldığı zaten bilinen bir gerçek. Bu yüzden köpeklerin insan vücudundaki diğer kimyasal değişimleri fark etmeleri bir sürpriz değildir.

guzel-kopek-filoji

İnsanlar her hareketlerini öncelikle zihinlerinde planladıklarından, istemsizde olsa akıllarıdan geçirdikleri her düşünce beyin kimyalarında belli değişimlere sebep olur. Eğer kişi bir başka kişiye karşı olumsuz, kinci ya da zarar verecek bir düşünce içerisindeyse, hiçbir şey yapmasa dahi beyin kimyasındaki değişikliğin kokusu bir köpek tarafından tespit edilebilir. İşte bu sebeple köpekler belli feromonların kokularını aldıkları kişilere karşı ortada hiçbir sebep yokken kötü bir tutum içine girebilirler. Örneğin köpeklerin gergin insanlara yanaşmayıp daha rahat insanlara yanaşıp kenilerini sevdirmelerinin altında da bu sebep yatar.

kopek-yavrusu

Ne diyelim, bundan sonra köpeklerin yanındayken farklı şeyler yerine onları ne kadar sevdiğinizi düşünün ve hareketlerini gözlemleyin. Bakalım ne gibi değişiklikler göreceksiniz.

 

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar