Korku ve Çekincelerinizi Hobiye Dönüştürmenin 4 Yolu

kız

Herkesin bir şeylerden çekincesi veya korkusu vardır. Bu elbette gayet doğal bir durum, klasik olacak belki ama “hepimiz insanız”. Çekince ve korkularınızın yalnızca size has bir şey olmadığının farkında olun.

Burada konuyu daha özele indirgeyerek ele alalım dilerseniz. Örneğin bir topluluk önünde konuşmanız gerek ancak; çekinceniz, endişeniz ve korkularınız var. “Acaba dilim sürçer mi? Acaba gülünç duruma düşer miyim? Acaba nasıl gözüküyorum, insanlar ne düşünür? Acaba ellerim titrer mi? Nasıl konuşmalıyım?” gibi türlü sorular geçiyor aklınızdan.

Öyleyse aşağıdaki üç maddeye göz atalım:

1. Kendinize Güvenin

İşin en önemli kısmı bu, kendinize güvenin. Sanırım özgüven eksikliğinin en büyük nedenlerinden biri, insanların özgüvenlerini bir takım şeylere bağladığından kaynaklanıyor. Bunlardan gözlemlediğim en büyük etken ise ‘’görünüş’’. Elbette güzel görünmek, güzel giyinmek toplum tarafından hoş karşılanan şeyler. Ancak burada iki temel nokta var: Birincisi toplum umursadığı için kendinize özen göstermeniz değil, kendinize önem vermeniz gerektiği için, dolayısıyla kendi kendiniz için bunu yapmanız gerektiği. İkincisiyse, özgüveninizin yüksek olmasını başta görünüş olmak üzere diğer etmenlere bağlamayın. Diyelim ki iyi görünmediğinizi düşünüyorsunuz o an, fakat bunu sorun haline getirip, özgüveninizi düşürmek yerine kendinize güvenin ve özgüveninizi hiçbir etmene bağlamadan yüksek tutun. Bununla beraber korkularınız, endişeleriniz ve çekinceleriniz de kaybolacaktır.

girl-boxer

2. Kendinizi Sevin

Ne demişler “kendini sevmeyen başkasını da sevemez”. Yalnız buradaki nüansı iyi anlamak gerek. “Ben-ego” olayından bahsetmiyorum zira, önce kendinizle barışmaktan çıkın yola. Sonra diğer insanlara yardım edin, bu sizi de mutlu edecektir. Böylelikle insanlarla olan ilişkileriniz de gelişecek, zincirleme bir etkiyle; özgüveniniz artacak, endişe, çekince ve korkularınız da azalacaktır.

girl-

3. Korkularınızla Yüzleşin

Ucunda ölüm yok ya, korkularınız veya çekincelerinizle yüzleşin. Mesele korkularınızla yüzleşmeye geldiğinde erteleme alışkanlığına tutulmayın. Burada erteleme alışkanlığı da devreye girdiği için konuya ufak bir değinmek isterim. Erteleme alışkanlığını yenmenin en önemli yollarından biri de, düşündüğünüz şeyi anında uygulamaktır ki bu da, en ufak detay ve eylemlerde gizli. Örneğin oturduğunuz yerden kalkıp, bilgisayar başına geçmek istiyorsanız kendinizi oyalamayın ve anında aklınıza gelen eylemi uygulayın. Bu durum, korkularınızla yüzleşme durumunda da aynıdır. İşin içine korku veya çekince girince erteleme alışkanlığını kırmak biraz zor olabilir ancak özgüven silahınızı devreye sokun. Yapın. Her neden korkuyorsanız, çekiniyorsanız yapın. Belki bu yoldaki ilk tecrübeniz iyi neticelenmeyebilir. Ancak şunu düşünün; daha önce hiç yapamazken, korku ve çekincelerinizi kırdınız ve uygulamaya geçtiniz, her şeyden önemli olan da budur. Sonunda göreceksiniz ki korkularınızı ve çekincelerinizi yener olmuşsunuz. Yeni korku ve çekince unsurları kapınızı çalsa bile, artık bu durumla nasıl başa çıkacağınızı bildiğinizden, onları büyümeden yenebilmek sizin için bir hobi olacaktır.

girl-

4. Kendinizi Ödüllendirin

Ödüllendirme sistemi, pek çok taktik ve stratejide işe yarayan, motive eden bir durum. Korku ve çekincelerinizi yendiğinizde kendinizi ödüllendirin. Özgüveninizi hiçbir etmene bağlamadan, kendinizi severek, kendinize kendiniz olduğunuz için değer vererek, diğer insanlara yardım etmenin mutluluğunu keşfederek; korkularınıza, çekincelerinize gülüp geçerek yaşamınızı sürmeniz dileğiyle.

winter-

Çağdaş Yıldız

Çağdaş Yıldız

Yazar/Çevirmen at filoji.com
Az biraz şair olan; dünyalı, şen şakrak birisi.
Çağdaş Yıldız

Ekleyen Çağdaş Yıldız

Çağdaş Yıldız

Az biraz şair olan; dünyalı, şen şakrak birisi.

Yorumlar