“Kremlin Sarayı”: Rusya Başkanının Resmi Konutunun Ardındaki Hikaye ve Gizemler

Rusya’nın İktidar Merkezi Kremlin Hakkında 8 Bilgi

kremlin-sarayi-03_640x400

Moskova Kremlin, beş yüz yıl boyunca hüküm süren Rus gücünün kalbinde yer alan heybetli bir kaledir. Yükselen kızıl duvarların içinden Korkunç İvan gibi çarlar, Stalin gibi komünist liderler uçsuz bucaksız imparatorluklarını yönettiler. Kremlin, bugün hala Rus devlet başkanının evi ve Rus gücünün önemli bir simgesidir.

kremlin-sarayi-03_640x400

1. Nükleer Çantalar

Kremlin Kongre Sarayı, Sovyet hükümeti tarafından 1961 yılında yer açmak için yıkılan bazı tarihi binaların yerine inşa edilmiştir. Şaşırtıcı bir şekilde binanın yarısı -en az beş katı- yer altındadır. Nükleer saldırıya karşılık verecek kontrolleri barındıran üç nükleer çantadan biri beton ve camdan meydana gelen Devlet Kremlin Sarayı’nın içinde bulunur.

278-3-f326ba33191ced60f33b26d64d02b2fa

2. Ne Gümleme!

Yapımı 1586 yılına uzanan Çarlık topu, 5 m’lik boyuyla gerçek bir devdir. Fıçı büyüklüğünde gülleler atabilecek olmasına karşın, hiç ateşlenmemiştir.

cartopu10

3. Değerli Taş Galerisi

I. Petro’nun hükümdarlığından başlayarak, başarılı tüm hükümdarların idaresi boyunca geçen sürece ait kıymetli taşlardan oluşan eşsiz bir hazine niteliğindeki koleksiyona ev sahipliği yapar. Barındırdığı güzelliklerin içinde kötü şöhretli Orlov elması da vardır. 190 karatlık bu taşla ilgili bir efsaneye göre, taş bir Fransız askeri tarafından Güney Hindistan’da bulunan bir Hint Tanrısı heykelinin gözünden çalınmıştır.

orlov

4. En Kocaman Çan

6 m’lik boyu ve 6,5 m’lik çapı ile Çarlık çanı, dökülmüş en büyük çandır. Dökümü esnasında kenarı boyunca oluşan çatlak yüzünden hiç çalınmamıştır.

istoria-sozdania-carnullnullkolokola-0-001

 5. Elbise Kalıntıları

Katedral meydanında bulunan kliselerden birinin ismi “Meryem Ana’nın Emaneti”dir. Hristiyanlarca bu oldukça ilginç ismin, Meryem Ana’nın kıyafetindeki bir leke ya da izden ziyade, gerçekte dini bir kutsal emanet olarak onun elbisesinden kalmış bir parçaya atıfta bulunduğuna inanılır.

dsc_0256

6. Özel Hat

Moskova metrosunun gizli bir uzantısı Kremlin’i Moskova’nın yer altına bağlar. Bu hat Stalin tarafından yaptırılmış olup, muhtemel maksadı Kremlin çalışanlarının trafiğin yoğun saatlerine yakalanmamalarını sağlamak olabilir.

old_arbatmetro_2

7. Süikast Mı Yoksa?

Façeta Sarayı’na bu ismin verilme sebebi, duvarlarındaki garip çıkıntılı şekillerdir. Zalim çar Korkunç İvan 1584’te burada satranç oynarken ölmüştür. 1960’larda mezarı açıldığında kalıntılarında bulunan yüksek miktarda cıva muhtemelen zehirlendiğine işaret etmektedir.

s-0ab19251bb8f5eb1f0b37b5e98d25fdc5fc6b0f7

8. Kör Talih

Efsaneye göre, Kremlin’in yeraltı labirentlerinde bir yerlerde Korkunç İvan’a ait paha biçilemez antik el yazmaları barındıran bir Ortaçağ kitaplığı bulunmaktadır. Stalin’in en usta casusları bile bu malzemeleri bulamamıştır. 1997’de 87 yaşındaki Apalos İvanov bunların nerede olduğunu bildiği iddiası ile ortaya çıkmıştır. Efsaneye göre bu yazmaları bulan kör olacağından, İvanov da kör olduğundan, iddiasına inanılmıştır. Gel gelelim, kitaplık hala kör bir noktada bekliyor.

278-1-94fd8790f6be79724026d3a25361d260

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar