Küçükken Dinlediğimiz Masalların Hiç Bilinmeyen Yönleri

sleeping-beauty-featured

Sinderella, Uyuyan Güzel ve Pamuk Prenses çocukluğumuzdan beri severek dinlediğimiz ve hatta kendi çocuklarımıza anlatarak onların hayal dünyasını süslediğimizi düşündüğümüz peri masallarının başında geliyor. Peki gerçekten de bu masallar çocuklara anlatmaya yönelik hikayeler mi? Anlatılırken fark edilmesede bu tarz masallar bilinçaltımızı kötü yönde etkiliyor. Gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Sinderella

Sinderella prensle tanışmak için baloya gider. Ama nasıl? Evden gizlice kaçar, üvey annesi ve kız kardeşlerine evde olduğu yalanını söyler ve onlar fark etmeden eve geri döner. Ya sonra? Sinderella yalan söyleyip evden kaçmasına rağmen sonunda prensle evlenir ve mutlu mesut yaşar. Sinderella’nın yalanı ve annesinin sözünü dinlemeyip evden kaçışı, Sinderella için hayatını olumlu yönde değiştirecek bir hamle olur. Bu durum çocukların bilinçaltına yalan söylemeyi iyi ve olumlu olarak işliyor.

cinderella

2. Uyuyan Güzel

Uyuyan Güzel’in son sahnesini hatırlayalım. Prens gelir, prensesi öperek uykusundan uyandırır ve evlenirler. Çocuklar için bir idol olan Uyuyan Güzel aslında hiç tanımadığı biri tarafından bilinci kapalıyken bir anlamda tacize uğrar ve o kişiyle evlenerek çocuklara etik olmayan bir davranış örneği oluşturur.

sleeping-beauty-featured

3. Pamuk Prenses

Pamuk Prenses evinden kaçarak hiç tanımadığı 7 adamla birlikte yaşar. Özellikle küçük kızınızın yapmasını onaylamayacağınız bir davranış diyebiliriz. Ayrıca Pamuk Prenses sokaktaki bir yabancıyla konuşur ve ondan aldığı elmayı yer, bu çocuklara sürekli olarak yapmamalarını söylediğimiz temel davranışlardan biridir. Bu masaldan etkilenmiş bir çocuğa sokaktaki amcalardan şeker alma demek ne kadar etkili olur?

pamuk_prenses

 

Sonuç olarak çocuklarımıza anlattığımız, onların hayal dünyalarını süsleyen ve kendilerine idol olarak seçtikleri bu masal kahramanları onları bilinçaltlarında korkunç davranışlara yöneltiyor. Siz bundan sonra çocuklarınıza bu masalları okumayı düşünüyor musunuz?

Ekleyen Selen Gungor

Selen Gungor

Comparative Literature student.

Yorumlar