Çizgi Film Karakteri Değil, Gerçekler! – Varlığından Bile Haberdar Olmadığınız 10 Hayvan

hayvan

Naked mole-art

Çıplak kör köstebek faresi. Bu tüysüz hayvanların ismi kadar , deri hücrelerinde tümörün gelişmesini durduran doğal HMW-HA adlı yapışkan şekerli maddeden yüksek oranda barındırması da size ilginç gelecektir.

Doğu Afrika’nın kurak bölgelerinde yaşayan çıplak kör fareler, kemirgen takımından hayvanlardır. Uzun ömürleri ve kanserojen maddelerle aynı ortamda bulunsalar dahi kanser geliştirmemeleri ile bilim dünyasının ilgisini cezbetmektedirler. Karınca ve arı tipinde, aşırı hiyerarşik koloniler halinde yaşarlar.

 

hayvan

 

Dumbo Ahtapotu

Grimpoteuthis cinsine ait olan bu ahtapotlar, pelajik şemsiye ahtapotlarındandır. Bunlar, derin okyanuslarda yaşarlar ve kulaklara benzer gözleri bulunur. Dumbo Ahtapotu denmesinin nedeni ise; Walt Disney tarafından yaratılan “Uçan Fil Dumbo”ya benzetilmeleridir. 3-5 yıl yaşayabilen bu ahtapotlar, yüzeyin 3000-4000 metre altında bulunurlar; bazılarının 7000 metreye kadar inebildikleri bilinmektedir. Bilinen en nadir ahtapot cinslerinden birisidir ve Yeni Zelanda, Avusturalya, Filipinler, Papua Yeni Gine gibi bölgelerin civarında yaşarlar. Bilinen en büyük Dumbo ahtapotu 1.8 metre uzunluktadır ve 5.9 kilogram ağırlıktadır. Ancak normalde ortalamada 20-30 santimetreyi geçmezler.

 

hayvan

 

Zürafa Biti

Görüntü itibari ile biraz komik görünse de kavga anında uzun boyunlarını kullanarak karşı tarafı yenerler. Genellikle kavga sebepleri dişileri etkilemek olan zürafa boyunlu buğday biti rakibini yendiğinde dişi zürafa boyunlu buğday bitini kazanmış olur.
Madagaskar’da yaşamını sürdürmekte olan bu böcek türünün ; renk ve şekil itibari ile hemen hemen hepsi aynı olsa da farklı renkleri olduğuna dair söylentiler vardır.

 

hayvan

 

Mantis Karidesi

Mantis Karidesi veya diğer adıyla Peygamberdevesi Karidesi bir karides çeşidi.

Genelde 10 cm boyutlarında olup, 38 cm’ye kadar büyüdükleri gözlemlenmiştir. Bugüne kadar keşfedilmiş en uzun Peygamberdevesi Karidesinin boyutu 46.1 cm’dir. Bugüne kadar keşfedilmiş 450 kadar çeşidi bulunmaktadır. Gözlerinin görüş açısı ve reseptörleri, diğer canlılara oranla çok daha fazla gelişmiştir. Ön taraflarında bulunan iki adet kolu ile avlarını etkisiz hale getirmektedir. Kolları çok güçlüdür. Boyutuna oranla kollarının gücü, kendisini dünyanın en güçlü canlısı yapmaktadır. Laboratuvar veya akvaryumlarda muhafaza edildiğinde cam yapılar kullanılamamaktadır. Ön kollarıyla uyguladığı fiziksel darbe çok güçlü olduğundan, camdan yapıları çok rahatlıkla kırabilmektedir. Genelde plastikle kaplı ortamlarda muhafaza edilmektedirler.

 

maxresdefault (1)

 

Yıldız Burunlu Köstebek

Yıldız burunlu köstebek (Condylura cristata), köstebekgiller familyasına ait bir memeli hayvan türüdür. Diğer köstebek türlerinden ilk bakışta kolayca ayırt edilen belirgin bir farkı vardır. Burnunun ucunda simetrik ve halka şeklinde düzenlenmiş pembe renkli ve son derece hassas 22 duyargamsı uzantı yer alır. Yıldızı hatırlatan bu anatomik yapıdan dolayı yıldız burunlu köstebek adını almıştır. Yıldız duyargalarda bulunan ve Eimer organı olarak adlandırılan çok hassas dokunma hissine sebep olan sinir kümelerinden 25.000’den fazla bulunur. Diğer köstebek türlerinde ise bu rakam yalnızca 2.000’dir. Bir avuca sığacak kadar, vücuduyla aynı uzunlukta (7–8 cm) kalın ve pullu bir kuyruğu vardır. Çiftleşme mevsiminde kuyruğu şişerek eski kalınlığının iki katına ulaşır. Görme duyusu çok zayıftır.

 

hayvan

 

Hispaniolan

Görünüş olarak en çok fareye benzerler. Solenodon olarak da bilinirler. Genelde 20 cm uzunluğunda ve sarı renkli canlılardır. Dikkat çeken özelliği ise zehirli bir canlı olmasıdır. Isırdığında zehir enjekte eder. Uzun burunlara sahiptirler.

 

hayvan

 

Dugong (Deniz Domuzu)

Denizineği takımından olan bir deniz memelisidir. Boyu 2.7 metre, ağırlığı 250–300 kg civarındadır. Dugonglar, Hint okyanusunda, Doğu Afrika’da, Kızıldenizde, Güneydoğu Asya kıyılarında, Avustralya’nın kuzey kıyılarında ve Hindistan’ın batı sahillerinde yaşarlar. Deniz ineğinin yanı sıra, bazen deniz domuzu veya deniz devesi de denir.

Dugong yüzyıllarca insanoğlu tarafından eti ve yağı için avlanmıştır. Tatları sığır etine benzediğinden günümüzde yasaklanmasına rağmen Aborjinler tarafından günümüzde de avlanmaktadırlar. Yavaş çoğalabilen deniz inekleri, Avustralya kıyılarında 11 bin adet civarında kalmıştır. Tüm dünyada ise 20 binin altına inmiştir.

 

dugong

Kiwa Hursuta

2005 yılında Güney Pasifik Okyanusunda keşfedilmiştir. Yeti yengeç, kürklü ıstakoz olarak adlandırılır.

 

Kiwa hirsuta

Arap Tavşanı

Kırtavşanı, adatavşanı, yerköpeği veya daha çok bilinen adıyla arap tavşanı (Allactaga williamsi) Orta Anadolu Bölgesi ve Batı Anadolu Bölgesi ovalarıyla Doğu Anadolu’nun yayla ve steplerinde görülür. Çok fazla bilinen ve rastlanılan bir tür değildir.

Bitki örtüsü bozulmamış, seyrek otlu, zemini sert, 350 ila 2 bin 600 metre yüksekliğe kadarki doğal alanlarda yaşar.

Gececil bir kemirgen türüdür. Kanguru gibi zıplayarak yol alır. Yaşadığı yerlerde kalabalık koloniler kurar. Herhangi bir tehlike ile karşılaştığında hızlı manevralarla yuvasına girip yuva ağzını hemen kapatır. Jerboa olarak da bilinir. Arap ülkelerinde özellikle Suriye’de avlanılıp yenilir. Türkiye’de tarım nedeniyle hızla sayıları azalmış, özellikle Fırat arap tavşanının nesli tükenmek üzeredir.

 

araptavşanı

 

Aye-Aye

Ay-ay (Daubentonia madagascariensis ), Daubentoniidae familyasının tek üyesidir. Madagaskar’da yaşayan oldukça nadir bir makimsi maymun türüdür. Uzun parmaklıgiller (Daubentoniidae) familyasının tek yaşayan üyesidir.

Ay-ay gece ortaya çıkan en büyük primattır. Kuyruğunu saymazsak 30–37 cm boyunda, kuyruğu ile birlikte 44–53 cm boyunda ve 2,5 kg ağırlığındadır. Kürkü siyahtır. Kuyruğu, sincap kuyruğu gibi tüylüdür. İri, parlak kırmızı gözleri vardır. Uzun kesici dişleri kemirgen dişini anımsatır. Parmakları ince ve uzundur. Orta parmak diğer hepsiden 3 kat daha uzun olabilir.

Avlanma şekli çok ilginçtir. Önce böcekleri bulmak için parmağı ile ağaca vurarak kurtçukları arar. bulduğunda dişleri ile kabuğu çıkarır. Sonra açtığı deliğe orta parmağını sokarak böcekleri çıkarır.

Ayrıca yaldızlı bambu maymunu olarak da bilinir. Yalnız yaşayan noktürnal bir canlıdır.

 

aye aye

 

 

 

 

 

Yorumlar