Kuma Yazı Yazmak Ne Anlama Gelir?

kuma-yazi-yazmak

İki arkadaş çölde yolculuk yapıyorlardı ve kaybolmuşlardı. Yolun bir yerinde aralarında bir sebepten ötürü tartışma çıktı ve arkadaşlardan birisi diğerinin yüzüne sert bir tokat attı. Tokat yiyen arkadaş hiçbir şey demedi. Sadece eğilip kuma şöyle yazdı:

“Bugün en iyi arkadaşım yüzüme tokat attı.”

Bu olaydan sonra belli bir sessizliğin ardından yürümeye devam ettiler. Yanlarındaki suları bitmek üzereydi. Neyse ki şanslarına suları bitti bitecek derken, sonunda bir vahaya ulaştılar. Burada doya doya su içtiler ve mataralarını alabildiğince su ile doldurdular.

vaha

Sonrasında uzun yolculuğun yorgunluğuyla suda yıkanmaya karar verdiler. Tokat yemiş olan arkadaş suyun balçıklı olan kısmında ayağını kaptırdı ve git gide balçığa doğru batıyordu. Ama arkadaşı hemen atılıp onu iyi bir hamleyle kurtardı. Az önce suda boğulmanın eşiğinden kurtulan arkadaş biraz ötedeki bir büyükçe kayanın yanına gitti ve kayanın üzerine şu yazıyı kazıdı:

“Bugün en iyi arkadaşım hayatımı kurtardı.”

vaha-1

Diğeri sordu: Ben sana vurduktan, senin canını yaktıktan sonra bunu kumun üstüne yazmıştın. Şimdi ise az önce yaptığı şeyi bir kayanın üstüne yazıyorsun. Bunun sebebi nedir?

Arkadaşı ona doğru döndü ve şöyle cevap verdi: “Birisi bizi incittiğinde, bunu kumun üstüne yazmalıyız ki affedicilik rüzgarları estiğinde onu kolayca silebilsin… Fakat birisi bize iyilik yaptığında onu kayanın üstüne nakşetmeliyiz ki, ne öfke ne intikam ne de herhangi bir başka rüzgarlar geldiğinde onu oradan silemesin.

Yorumlar