Kütüphanecilik İle İlgilenenler Buraya!

Bilgi Ve Belge Yönetimi Nedir?

kütüphane

Bilgi – Belge deyince pek bir şey netleşmiyor kafada siz de haklısınız. Biz de bu yüzden kafanızda bir şeyler oluşsun, arkasından bir soru daha gelmesin diye ‘Kütüphanecilik’ demek istedik tabiri caizse. Kütüphanecilik zannedildiği kadar basit bir meslek değildir. Zira, her koleksiyona farklı konularda uzmanlaşmış kişiler bakar.

kitap uzmanı

Maalesef bilginin önemini kavrayamamış toplumlarda çok da revaçta olmayan bir meslek olarak görülebiliyor: Kimi zaman memuriyet olarak, kimi zamansa gönül işi…

Ne Öğreniyorsunuz Ki Siz?

Dediğinizi duyar gibiyiz. Bir de 4 yıl sürecek kadar ne öğrenildiğini sorgulayan insanlar var. Uzun uzun anlatmıyoruz tabi bizde. Osmanlıca öğreniyoruz deyip geçiyoruz. Havalı ve zor geliyor insanlara. Aslında tarihi kokluyoruz bizi. Yaşanmışlıkları yaşıyoruz kitaplarda.

kütüphane

Kütüphane Bekçisi Mi Olacaksınız? Kitap Mı Diziyorsunuz Raflara?

Evet, evet bekçiyiz biz. Kitapların başını bekliyoruz. Kitapları da gerekirse diziyoruz raflara. O raflardan aldığın bir kitabın var hikâyesi var diyemiyoruz. Oysa her kitap, aslında bir kitaptan çok daha fazlası.

kütüphaneci

Dünyanın en zor işlerinden biri değildir muhakkak ama her çalışan gibi bizler de çalışmaktan okumaya fırsat bulamayabiliriz. Tabi ki kitaplarla iç içe olduğumuzdan okuma şansımız daha yüksek. Bir iş düşünün ki sizi kitaplarla birleştiriyor. Mükemmel değil mi?

Her Şey Dijitalleşiyor, Kütüphane Mi Kaldı?

Her şeye akıllı telefonundan ulaşıyor ya harcadı 900 yıllık geçmişi. Teknoloji gelişiyor ve dijitalleşmeden kaçınılmaz elbet, ama bu bizim işsiz kalacağımız anlamına gelmiyor. Hatta dijitalleşme süreci de bizzat bizlerin elinden geçecek.

Son yıllarda yurtdışı bilimsel yayınların hatırı sayılır bir şekilde artmasının temelinde üniversite kütüphanelerinin gerçekten hizmet ve koleksiyon kalitesini yükseltmesi yatar.

bilgisayar

Sizin de kütüphaneci tanıdıklarınız var, hepsi de çok iyi insanlar değil mi? Kalbimizi kırıp sonra da bu şekilde gönlümüzü almaya çalışanlar var. Bilmiyorum dese kırıcı olacak ya, o yüzden yedi kuşak ötedeki kütüphaneci yakınını hatırlıyor. Oralara bir yerlere dikkatli bakarsanız siz de yakınınızdaki kütüphaneciyi bulabilirsiniz.

Yorumlar