Bir Limonu Dilimleyip Yatağınızın Başucuna Koyun, Sonuç Sizi Çok Şaşırtacak, İşte Nedeni!

limonun faydaları

Hatıralar bazen duyduğumuz bir kokuyla birlikte canlanır. Anneannemizin mutfağında pişen poğaçalar, yazın geçirdiğimiz tatilin plaj çantasında bıraktığı sahil kokusu, ailemizle geçirdiğimiz pazar kahvaltılarının, sevdiğimiz insanın kokusu… Ne zaman her nerede olursak olalım burnumuza geldiğinde o kokuyu ilk duyduğumuz yerde oluruz. Saydığım kokuları saklayamasak da birçok bitkinin kokusunu çeşitli şekilde kullanabiliyoruz.

Limonun Faydaları

Limon çoğu bitkiden farklı olarak çok canlı ve keskin bir kokuya sahip. İçerdiği A, B ve C vitamini bileşenleri; kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, mangenez ve güçlü antioksidanlarla birlikte limon bize birçok fayda sağlarken, görünümüyle de ağzımızı sulandırıyor. Ama en önemlisi solunum yolları problemlerinde (astım, grip ve alerjiler) savaşmamızda bize yardımcı olması. Şaşırdık biraz değil mi? Gece uyumadan önce kestiğiniz birkaç limonu yatağınızın yakınına koymanız solunum problemlerinizi hafifletecektir. Sizi bekleyen güzel bir sabaha, sağlıklı ve daha rahatlamış bir şekilde uyanacaksınız.

limoncuklar

Limonun kendisi gibi yağı da bir şifa kaynağı. Evinizde limon yağına da yer ayırın çünkü etkisi çok daha fazla. Limon yağı esansı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle anksiyete, stres ve öfke problemlerine iyi geliyor. Sadece birazcık koklamanız yeterli.

limon-yağı

Limon yağı esansının diğer yararları:

  • Mide bulantısı ve kusma hissini azaltır.
  • Bilişsel performansı arttırır.
  • Astım krizlerini hafifletir.
  • Ciğer enfeksiyonlarına neden olan bakterileri öldürür.
  • Bronşiti hafifletir.
  • Kanser hücrelerinin büyümesini önler.
  • Böceksavardır. (En önemli madde buydu.)
  • Çamaşırların parlak olmasını ve temiz kokmasını sağlar.
  • Cilt toniği olarak kullanılabilir.

Sadece limonun kendisi değil, limon kabuğu yağının da faydaları yakın tarihte keşfedilmeye başlanmıştır. Akdeniz insanında kanser ve kronik hastalıklarının az görülmesinin sebebi de bilimsel çalışmalarda dikkat çekmiştir. Akdeniz mutfağında limon kabuğu genelde soğuk içecek olarak kullanılır. Limon kabuğunun etken maddesi D-Limonen diğer turunçgillerin kabuğunda da bulunur. Kanser hücrelerinin üremesini durdurduğundan şüphenilen D-Limonen maddesinin yapılan deneylerde mide, bağırsak, meme ve pankreas gibi birçok kanser hastalığında etkisi olduğu düşünülüyor.

Aynı zamanda bu madde yüksek tansiyonda da etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarına da iyi geldiğini birçok uzman doğruluyor. Yani siz iyisi mi limondan elde edilen her türlü nimetten faydalanın.

turuncgiller

 

 

Ekleyen Ecem Bayir

Ecem Bayir

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar