LSD Etkisi Altındayken Çizimleri Boyut Atlayan Ressamın Çalışmaları Sizi Çok Şaşırtacak

lsd-etkisi-altinda-cizim-yapan-ressam-resim

Amerika’da 1950’lerde psikotomimetik ilaçlar üzerinde yüzlerce deney yapılmıştı. Bunlardan birinde bir deneğe belli dozlarda LSD verildi ve bir resim çizmesi istendi. Bu süreç içerisinde deneğin tepkileri kaydedildi.

Bu bireysel deneyde asid üzerine çalışmalar yapan Oscar Janiger adında bir psikiyatrist, LSD etkisi altında olan bir sanatçıya bir kutu dolusu kalem verdi ve bir resim çizmesini istedi. Her şey ilk başta çok normaldi. Sanatçı, bir adamın portresini çizmişti. Fakat çok geçmeden çizdiği resimlerde gerçeklik algısı kırılmaya başladı. Çizdiği diğer resimlerde içinde olduğu halüsinojenik yolculuğun izleri görülmeye başlandı. Resimler gittikçe daha tuhaf detaylar barındırıyordu.

Şimdi aşağıdaki görsellerde bir sanatçının LSD etkisi altındayken çizdiği resimler ve onun serüveninden resimlerine yansıttığı detaylara tanıklık edeceksiniz.

Kesinlikle bu tür maddeleri denemeye kalkmayın.

1. İlk Dozdan 20 Dakika Sonra (50ug)

lsd-1

Bu aşamada durum normal. Maddenin etkisi henüz kendini göstermiş değil

2. İlk Dozdan 85 Dakika Sonra ve İkinci Dozdan 20 Dakika Sonra (50ug+50ug)

lsd2

Deneğin bu aşamada çok sevinçli ve heyecanlı bir ruh hali içerisindeydi. “Seni görebiliyorum, seni görebiliyorum. Hepsi bu… Kalemi kontrol etmekte zorlanıyorum. Ama devam etmek istiyorum…”

3. İlk Dozdan 2.30 Saat Sonra 

lsd3

Denek bu aşamada işine çok odaklanmış görünüyordu. “Her şeyin rengi değişiyor fakat çok canlı. Ellerim kalemin çizdiği kalın hatları takip etmek zorunda. Bilincimin daha önce farkında olmadığım bir parçası şimdi harekete geçmiş gibi. Ellerimde, kollarımda, dilimde…

4. İlk Dozdan 2 Saat 32 Dakika Sonra

lsd4

“Bir daha çizmeyi deneyeceğim. Modelin ana hatları normal ama çizimim normal değil. Elimin çizdiği çizgiler daha da tuhaflaşıyor. Çok iyi bir resim olmadı değil mi? Pes ediyorum – Yeniden deneyeceğim…”

5. İlk Dozdan 2 Saat 35 Dakika Sonra

lsd5

Denek bu aşamada başka bir çizimle çabucak ilerliyor. “Tek satırda bir çizim yapacağım… durmadan… Bir satır… Ara vermeden!” Çizimi tamamladıktan sonra hasta gülmeye başlar, sonra yerde gördüğü bir şey tarafından şaşırır hale gelir.

6. İlk Dozdan 2 Saat 45 Dakika Sonra

lsd6

Hasta aktivite kutusuna tırmanmaya çalışıyor ve genelde sarsılıyor. Biraz daha çizebilme önerisine yavaş yanıt veriyor. Çok az konuşabiliyor. “Ben… Her şey… değişti… Onlar çağırıyorlar… Senin yüzün… İç içe geçmiş… Kim…”

7. İlk Dozdan 4 Saat 25 Dakika Sonra

 lsd7

“Bu seferki en iyisi olacak, ilk çizdiğim gibi. Daha iyisi olacak. Eğer dikkat etmezsem elimin kontrolünü kaybedeceğim. Fakat yapmayacağım. Çünkü biliyorum. Biliyorum…” Denek bu son söylediği kelimeyi birçok kez tekrarlıyordu.

8. İlk Dozdan 5 Saat 45 Dakika Sonra

lsd8

Hasta, odayı dolaşmaya devam ediyor. Tekrar çizmek için yerleşmeye başlamasından bir buçuk saat önce, ilacın etkileri üzerinde görünüyor. “Dizlerimi tekrar hissediyorum, sanırım aşınmaya başlıyor. Bu çok iyi bir çizim. Bu kalemi tutmak çok zor.”

9. İlk Dozdan 9 Saat Sonra

lsd9

Hasta ranzada oturuyor ve şu yorumu yapıyor: “Bu son çizim hakkında söyleyecek bir şeyim yok, kötü ve ilginç değil, şimdi eve gitmek istiyorum.”

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar