Malatya Malatya Bulunmaz Eşin!

malatya

Ülkenin en kalabalık 27. şehri olan Malatya, 2015 itibarıyla 772.904 nüfusa sahiptir.Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehridir ve bölgenin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunur. Güney ve Orta Anadolu bölgelerinin hemen hemen kesişme noktasında bulunması nedeniyle sosyal yapısı çeşitlilik ve zenginlik gösterir. İlk olarak Hitit döneminde kurulmuştur.

Malatya ‘kayısının diyarı’, ‘Doğu’nun Paris’i’ olarak da bilinir.

Aynı zamanda Malatya’dan 2 Cumhurbaşkanı çıkmıştır. Bu kişiler İsmet İnönü ve Turgut Özal’dir.

Malatya’nın su potansiyeli de oldukça yüksektir. Malatya’da yaşayan insanların en büyük lüksü de evlerindeki musluktan akan suyu içebilmeleridir.

Bizde Filoji.com olarak sizlere bu kadar övülen şehri tanıtmak istedik. İşte ‘Gezelim Görelim Malatya’ :

 

MALATYA ORDUZU PINARBAŞI TABİAT PARKI (TURGUT ÖZAL TABİAT PARKI)

 

MALATYA

 

MALATYA

 

Orduzu Pınarbaşı, Malatya’nın merkezinde adı en çok bilinen mesire alanlarından biridir. Kalabalık aileler buraya gelerek keyifli zaman geçirirler. Düğün, nişan ve özel gün çekimleri için de çoğu Malatyalı burayı kullanır.

Malatya-Elazığ karayolu üzerinde, merkeze 5 km mesafede, Bahçebaşı semtinde kaynak sularının önüne set çekilerek bir gölet oluşturulmuştur. Yamaçları çam ağaçlarıyla çevrili olan bu yer yaz aylarında şehir halkının dinlenme yeridir.

Yazın sıcak günleri Malatyalılar ve zaman zaman dışarıdan gelenler Pınarbaşına akın eder ve göl kenarında piknik yapıp dinlenirler. Göletin olduğu bölgeye Mişmiş Park yapılmıştır. Mişmiş, yöresel dilde kayısı anlamına gelmektedir. Temmuz ayında düzenlenen Malatya Kayısı Festivalinin önemli etkinlikleri ve yılın muhtelif zamanlarında çeşitli fuarlar burada düzenlenir.

 

HÜRRİYET PARKI

 

Malatya

 

malatya

 

Yazın ayrı, kışın ayrı Güzel Malatya’nın, yenilenerek en güzel mekanlarından biri olan yer ise Hürriyet Parkı olarak bilinen İsmet Paşa parkı. Malatya’nın merkezinde yer alan park, içerisinde bulunan restaurant ve oturma yerleriyle dinlenmek için tercih edilebilecek noktalardan biri.

 

SANAT SOKAĞI

 

MALATYA

 

MALATYA

 

Malatya’nın sanat sokağında masalsı manzaralar yakalamak mümkün.

Sanat Sokağı içerisinde; Malatya mutfağı, sanat dükkanları, halıcı konağı, kitap kafe, kent müzesi ve gençlik merkezi yer alıyor.

 

KERNEK ŞELALESİ

 

malatya

 

82842e7f-e57a-4ef3-8dd5-0282afd21668

 

MALATYA

 

Şelale Parkı (Kernek Şelalesi) Malatya Şehir Merkezi’nde bulunan, Kernek Meydanındadır. Yeşilin birçok tonu Şelale Parkı’nda mevcut. İnsanların fazla uzağa gitmeden ulaşabileceği, buna benzer ve daha büyük birçok park da Şehir Merkezi’nde bulunuyor. İnsanlar burda şelalenin sesini dinleyerek, huzurlu bir ortamda çaylarını yudumluyor.

 

DARENDE ŞELALESİ

 

Günpınar-şelalesi-darende-1

 

darende

 

darende

 

Şelaleden hızlı hızlı akan suyu izlemek bile içinizi ferahlatacak. Eşsiz bir manzara. Tertemiz hava ve suyun verdiği serinlik…

Darende İlçesi Günpınar Köyünde Bulunan Günpınar Vadisi; Günpınar Şelalesinin Kaynağı ile Şelale arasında yer alır. 2 km uzunluğundaki vadide birçok mini şelale mini gölet ve mağaralar ile bir kanyon yer alır. Günpınar vadisi güzellikler beldesidir.

Düzenlemesi oldukça güzel olan şelale çevresinde gezebilir, piknik yapabilir, fotoğraf çekebilir ve şelalenin hemen yanında yer alan tesislerde yemek yiyebilirsiniz.

KANALBOYU

 

MALATYA

 

 

 

Malatyalıların 4 mevsim boyunca uğrak yerlerinden biri Kanalboyudur. Kanalın çevresinde yer alan kafeler ile Malatyalı gençlerin en yoğun olduğu yerdir. Aynı zamanda güzel bir yürüyüş yoludur. Kanalın kenarından yürüdüğünüzde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

 
MALATYA

 

LEVENT VADİSİ

 

levent vadisii

 

levent vadisi

 

Vadinin egemen kaya birimi kireçtaşı olduğu için bazı bölgelerde karstik mağaralar yer alıyor. Bu mağaraların çok derinlere inen sistemler olduğunu gösteren önemli kanıtlar var. Malatya – Kayseri karayolunun 39. kilometresinde bulunan kavşaktan sadece iki kilometre içeri girildiğinde devasa ve inanılmaz güzellikte bir kanyonla karşılaşırsınız. İşte burası; iki yanında çeşitli dönemlere ait, çoğunluğu insan eliyle oyulan binlerce mağaranın bulunduğu yaklaşık 12 bin yıldır insanlara ev sahipliği yapan Levent Vadisidir. Vadi köylerini çevreleyen kayalarda birçok kaya mezarı ve niş dikkat çekiyor. Erken Hristiyanlık Dönemi’nde tıpkı Kapadokya gibi Hristiyanlar için doğal bir sığınak olmuş burası. Roma Dönemi kaya mezarları ise farklı  ebat ve derinlikte, içinde o vadide yaşamış Romalıları barındırıyor. Ayrıca vadide 18 ve 19. yüzyıllara tarihlenen birçok Osmanlı mezarı var. Üzerindeki kabartmalarıyla insanı büyüleyen mezar yapıları ve mezar taşları… Bu taşlar üzerinde kılıç, tabanca gibi silah motifleri, çarkıfelekler, geometrik ve bitkisel motifler yer alıyor. Yani Romalıların yanı sıra vadide yaşamış Osmanlıların izleri de var. Bağ Köy’deki eserler Kayaların bağrında doğal teraslar var. Yükseklerde, genişliği 20 santimetre ile 2 metre arasında değişen bu teraslar, vadinin yamaçları boyunca uzanıyor. Vadiden geçen asfalt yollar çevre köylere ulaşır. Çevre köyler içinde yolunuz Bağ Köy’den geçerse, bir mola verin; Pagan kültürüne ait tanrı figürlerini andıran kaya kabartması karşılayacak sizi. Kaya mezarları ve Osmanlı mezarlarının yoğun olduğu bir nokta Bağköy. Kuru çay, bahar aylarında kar suları ile buluşur birkaç ay. Yol üstündeki soğuk pınarlar ise yaz sıcağı için. Mağaraların içi serin ve hatta bazıları ürkütücü. Dağcı değilseniz ve teçhizatınız yoksa bir bölümüne ulaşmak neredeyse imkansız. Seyir teraslarının üzerinde kar suyu ile çay demlemek ve her yudumda Anadolu’yu hissetmek herkese kısmet olur mu bilemeyiz. Levent vadisinde bodur meşelikler vardır. Otlar baharda başka güzel, sonbaharda başka güzeldir. Kayısı bahçelerini de unutmamak gerekiyor. Yazın, hasat zamanı, ağaç yaprakları yeşilden sarıya döner ve kayısı sergileri olur. Seyir terasından vadiye bakın Levent Vadisi Darende yönünde Ozan Kanyonu’na doğru uzanır ve bir fay kırığı ile ayrılır Ozan’dan. Uzanırken 150 ila 200 metre yüksekliğinde kayadan kuleler ile selamlar sizi. Bu kayadan kulelerin birinde, 184 metre yüksekliğindeki kayadan 8.5 metre boşluğa açılan ve tabanı cam olan Türkiye’nin ilk seyir terası bekler sizi. Yer yer kumul tepeciklerini andıran kaya oluşumları dikkat çekicidir. Bir yamaçtan haykırdığınızda karşı kayalara çarpan sesiniz defalarca kulağınıza yeniden döner.

 

leventvadisii

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar