Memnuniyet Alıştırması Ve Bilinçli Nefes: Sizi Anında Daha Mutlu Edecek 2 Zihinsel Egzersiz

nefes-egzersizi-kadin

Yalnızca zihinsel eğitim egzersizi yaparak daha mutlu olmak mümkün müdür? Cevap evet! Pozitif psikoloji üzerinde son yirmi yılda yapılan araştırmalar gösterdi ki beyninizi eğitmek mümkündür. Nöroplastisiteyi destekleyerek, beynin merkezini oluşturan gri maddeyi yükselterek ve sinir ağlarını kuvvetlendirerek aslında beyninizin çalışma yöntemini değiştirebilirsiniz.

Mutluluk

Fakat niçin beyninizi mutlu olması için eğitmeniz gerekir? Bu sorunun cevabı basittir. Beyin korteksi taramaları göstermiştir ki beyin negatif uyarılara karşı daha fazla elektrik üretmektedir. Bilim insanları bunun sebebinin beynin negatif olaylara ve bilhassa kavga et-kaç tepkisine daha çok eğilimli olduğunu düşünüyorlar. Bu yazıda, mutlu ve başarılı olmak için beyninizi eğitmenize yardım etmek amacıyla 2 farklı egzersiz anlatacağız.

Memnuniyet alıştırması

Gelecek işleri, ardından koşulacak sonraki hedefleri düşünmek insanoğlunun doğasında vardır. Bu tür bir iyimserlik sizi ileriye götürür ve yola devam etmeniz için enerji verir. Ama bundan memnun olmazsanız, sizi mutlu edecek gücünün çoğunu kaybeder. Memnuniyet alıştırması son derece güçlüdür. Çünkü sahip olduğunuz her şeyi size hatırlatıcıdır. Bu alıştırmanın vurguladığı özel bir mesaj da mevcuttur: aslında düşündüğünüz kadar çok şeye ihtiyacınız yoktur.

aninda-daha-mutlu-olmak-uplifers-1-1280x840

Memnuniyet pek çok farklı fiziksel ve psikolojik kazanımla bağlantılıdır ve mutluluk bunlardan biridir. Bu yüzden neye memnun, minnettar olduğunuzu ister kahvaltıda söyleyin, isterse günlük bir memnuniyet defteri tutun, önemli olan her gün memnuniyet hissini hatırlamaktır. Bunu yaparak beyniniz her şeyin pozitif yönüne odaklanır ve işleri karmaşık hale getiren şeyleri görmezden gelmenizi sağlar. Bu muhtemelen mutluluğunuzu arttırmanın en basit ve en etkili yoludur.

mutlu-yuzlu-kolye

Bilinçli nefes

Eğer nefesinizi kontrol altına alırsanız onun mükemmel bir etkisi vardır. Çoğu insan nefes almanın sakinleştirme, tansiyonu rahatlatma gücü gibi inanılmaz potansiyelinden habersizdir. Stres ve tansiyon ise yüksek oranda sağlıksız nefes almaya yol açabilir. İhtiyacınız olan tek şey dikkatli bir şekilde 5 dakika nefes alıp vermektir. Üzgün olmanızın bir sakıncası yoktur. Sadece günde birkaç kez beşer dakikanızı doğru nefes almaya odaklamaya ayırın. Bu meditasyon egzersizinin başlangıcıdır.

nefes-alan-kadin

Gülümsemek

Yukarıda bahsi geçen iki yol yanında gülümsemenin ister doğal olarak, isterse bilerek yapıldığında vücudunuzda ve zihninizde “mutluluk” ürettiğini gösteren bir çok çalışma vardır. Gerçek şudur ki gülmek basit bir egzersizdir. Kendinize kahkaha atmak için bir şans tanıyın ve hoşlandığınız bir şey gördüğünüzde, sizi mutlu eden biriyle vakit geçirdiğinizde ve eğlenceli şeyler okuduğunuzda vs. gibi şeylerle her gün gülümseyin. Daima gülüşünüzü “takının” ve yanınızda taşıyın. İnsanlarla selamlaştığınızda, insanlara teşekkür ettiğinizde ve insanlarla ilk kez tanıştığınızda gülümseyin.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar