Mental ve Duygusal Olarak Yorgun Olduğunuzu Gösteren 9 Özellik

yalniz-kiz

1) Çok Çabuk Sinirleniyorsunuz

Son zamanlar da ufak şeyler bile sizi sinirlendirmeye yetiyor. Olumsuz düşünceler bir saniye bile yakanızı bırakmıyor. Sinirlerinize hakim olamıyorsunuz. Dünyadan umudunuz kalmadı. Oturun ve rahatlayın.Derin derin nefes alın. Bu duygulardan kurtulmak için kendinize zaman verin.

sinirli

2) Sürekli Olarak Geç Kalıyorsunuz

Zamanın nasıl akıp gittiğini anlamıyorsunuz. Her yere geç kalıyorsunuz. Kendinize bir dur demelisiniz. Gidin kendinizi rahatlatacak bir şeyler yapın. Bir gününüzü kendinize ayırın, düşünün ve kendinizle yüzleşin.

gec-kalmak

3) Modunuz Sürekli Olarak Düşük

Çoğu zaman kötü bir şey olacağını düşünüyorsunuz. Hayattan hiç umudunuz yok ve sürekli olarak olumsuz düşünüyorsunuz. Ancak unutmayın ki, her yağmurun sonu güneştir, siz de bu şekilde düşünmeye çalışın. Umudunuzu kaybetmeyin, kendinize zaman verin. Pozitif düşünmeye çalışın.

modu-dusuk

4) Düzgün Uyuyamıyorsunuz

Geceler sizin için çok zor geçiyor. İyi bir gece uykusu uyuyamıyorsunuz. Bunun sebebi ise stres altında olmanızdır fakat unutmayın gece uykusu çok önemlidir. Uyumadan önce nefes egzersizi yapın. Uykudan önce pozitif şeyler düşünmeye çalışın. En az 6-8 saat kaliteli bir uykuya ihtiyacınız var.

uyuyamamk

5) Mideniz Bulanıyor ve Halsiz Hissediyorsunuz

Sık mide bulantısı, halsizlik gibi belirtiler dinlemeniz gerektiğini gösterir. Bunların olmasının sebebi sürekli olarak stresli hissetmenizdir. Artık kendinizi düşünmeniz lazım. Vücudunuz bu kadar sıkıntıyı kaldıramadığını size belli etmeye çalışıyor!

yorgun

6) Sorumluluklarınızdan Kaçıyorsunuz

Sorumluluk almak istemiyorsunuz. Üstünüzde bir yük varmış gibi hissediyorsunuz. Bazen sorumluluklardan kaçmak doğaldır fakat uzun süreli olmamalıdır. Çok fazla stres sorumluluklarınızdan kaçmanıza sebep olur. Biraz dinlenin ve yeniden enerji toplayın.

uyumak

7) Bağımsız Hissediyorsunuz

Kimseye karşı bir bağlılık hissetmiyorsunuz ve kimin ne yaptığı size önemsiz geliyor. Hiçbir şey sizi etkilemiyor. İyi veya kötü hissetmiyorsunuz. Duygusuz bir vücuda sahipmişsiniz gibi hissediyorsunuz. Duygusal olarak daralmanın en yaygın belirtilerinden biride insanların sizin için önemsiz hale gelmesidir.

yalniz-kiz

8) Sıkça Endişeli Hissediyorsunuz

Sebepsizce endişeli hissediyorsunuz. Ufak meseleler bile sizi endişeli hissettirmeye yetiyor. Bütün stresi üstünüzde hissetmeyin. Negatif düşüncelerin size sorun yaratmasına izin vermeyin.

endise

9) Sebepsiz Yere Ağlıyorsunuz

Ara ara gelen sebepsiz yere ağlama hissi içinizde biriken duyguların istemsiz dışa vurumudur. Bunun sebebi kendi içinizde hissettiğiniz çatışmalardır. Mental olarak çok yorgun hissediyorsanız ve ancak bunun farkında değilseniz, birdenbire gelişen sebebsiz ağlama nöbetleri yaşayabilirsiniz.

uyanmak

Tüm bu belirtiler, farkında olmadan kendinize fazla yüklendiğinizi ve rahatlamak için kendinize önem vermeniz gerektiğine işaret ediyor. Bir dostunuzla konuşmak, durumuzun hakkında araştırmalar yapmak veya bir psikologa gözükmek gözünüzü korkutmasın. Unutmayın, sağlıksız bir ruh hali, sağlıksız bir bedeni de beraberinde getirecektir. Kendinize önem vermekten gocunmayın.

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar