Migren İçin Evde Yapabileceğiniz 10 Bitkisel Tedavi

Bu dertten kurtulmanın vakti geldi!

migren

Migren bir baş ağrısından daha fazlasıdır. Çekmeyen bilmez bunun nasıl bir dert olduğunu. Günlük yaşamımızda büyük bir engel olabilen migrene özellikle hormonal değişikliğe bağlı olarak kadınlarda daha sık rastlanır.

2450239227_662a3bdc16_o

Migrenin rahatsız eden belirtilerini azaltmak için kullanabileceğimiz doğal kürler içerisinde bazı esanslar mevcut. Faydalarından dolayı bitkilerle yapılan aromaterapinin, rahatlatıcı, sakinleştirici ve iltihap sökücü bir yapısı vardır.  Migrenle savaştığınız zamanlarda yardımcı olabilmesi için sıradaki 10 bitkinin notlarını alın!

1.Mercanköşk
mercankosk

Esans yağından elde edilen mercanköşkün özünün ağrı kesici özelliği vardır. İç ısıtan güzel bir koku bırakır. Şakak bölgesine ya da enseye yapacağınız yumuşak hareketli masajla (2 damla mercanköşk ile her biri 5 ml olan istediğiniz bir esans yağını karıştırarak) migreni hafifletebilirsiniz.

2.Biberiye
biberiye

Biberiye, şifalandırıcı özelliklerinden dolayı, mesela baş ağrısı için, antik çağlardan bu yana kullanılan en çok bilinen bitkilerden biridir. Biberiye, migreni hafifletmek ve zihinsel yorgunluk için en etkili kürlerden biri olarak düşünülür çünkü kas gevşetici ve ağrı kesici özelliği vardır. Birkaç damla biberiye yağını havluya döküp baş bölgesinde en çok ağrıyan yere yerleştirerek ya da o bölge üzerine masaj yaparak uygulama yapabilirsiniz (bunun için, biberiye yağını badem esansıyla karıştırın).

3.Bahçe Nanesi
bahce-nanesi

Özellikle kokusuyla ilgi çeken nane, ya da bahçe nanesi rahatlatıcı ve hızlı etki eden bir bitkidir. Enseye ya da şakaklara birkaç damla(temel bir yağın, mesela badem yağının içine damlatarak) yeterli olacaktır.

4.Okaliptüs
okaliptus

Okaliptüsün rahatlatıcı, ağrı kesici ve iltihap sökücü etkisi vardır.

Okaliptüs yağı, doğal bir reçine işlevi görür ve migrenin rahatsız edici belirtilerinin azalmasına yardım eder. Özel aroması sayesinde, zihinsel yorgunluğu azaltan ferahlatıcı bir etki bırakır.

5.Fesleğen
feslegen

Baş ağrılarını hafifletmek için en çok kullanılan aromatik bitkilerden biridir. Kaynayan suya birkaç damla fesleğenin esans yağını damlatarak buharının rahatlatıcı etkisini kullanabilirsiniz.

6.Adaçayı
adacayi

Adaçayı kadın sağlığının en iyi dostudur. Kas gevşetici ve sakinleştirici etkisi olduğundan dolayı baş ağrısı ve migren ataklarında çok faydalıdır.

7.Lavanta
lavanta

Sinir yorgunluğundan ya da stresten kaynaklanan migren ataklarında özellikle önerilen bir bitkidir lavanta. Lavantanın esans yağını (zeytinyağıyla sulandırılmış olarak) şakaklar üzerine veya alın bölgesine gerginliği azaltmak için yumuşak bir masaj yapmak amaçlı kullanabilir ya da rahatlatıcı bir banyo için banyo suyuna birkaç damla damlatabilirsiniz.

8.Papatya
papatya

Ağrı kesici, iltihap sökücü, rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olan aromatik bir bitkidir. Papatyanın esans yağı, kas ağrılarıyla mücadele için birebirdir. Aynı zamanda strese bağlı gerginlik ve endişe durumlarında da kullanılır. Bunlara ek olarak baş ağrısı ve migren atakları için de birebirdir.

9.Oğulotu
ogulotu

Oğulotu, taze aromalı ve de şekil olarak limon yapraklarını andıran, kas gevşetici, rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Baş ağrıları ve migren ataklarında çok faydalıdır.

10.Aynı Safa (Calendula)
calendula

Aynı Safa (Calendula), turuncu renkte bir çiçektir, iltihap sökücü ve mikropları öldürücü özelliği vardır.

 

Armonischka

Armonischka

Ponçik Yazar at filoji.com
Armonischka, 4. sınıfta masal anlatma yarışmasına katıldı. Ailesi bu kızçemize masal perisi olsun diye gelinlik giydirip eline de bir tane sihirli değnek verdikten sonra bir daha hiçbir zaman normal olamadı.
Armonischka

Ekleyen Armonischka

Armonischka, 4. sınıfta masal anlatma yarışmasına katıldı. Ailesi bu kızçemize masal perisi olsun diye gelinlik giydirip eline de bir tane sihirli değnek verdikten sonra bir daha hiçbir zaman normal olamadı.

Yorumlar